Podłoże z pieczarkarni

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MalgosiaR
200p
200p
Posty: 343
Od: 11 lut 2013, o 18:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Podłoże z pieczarkarni

Post »

Witajcie.
Czy stosujecie ziemie z pieczarkarni pod pomidory?Myślę o podsypaniu pod każdy krzaczek do ziemi ogrodowej.
Przejrzałam wątek i już nie wiem .
Macie jakieś doświadczenia .Będę wdzięczna za opinie.
Pozdrawiam Małgosia
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Podłoże z pieczarkarni

Post »

MalgosiaR
Ja dawałem pod kapustę akurat i ogórki i jedno co mogę powiedzieć, to fakt, że rosły lepiej pod tym względem, chyba że ziemia po pieczarkach lepiej chłonęła wodę. Chorować nie chorowały, a plon był zadowalający.
zizitop901
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 kwie 2019, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podłoże z pieczarkarni

Post »

W tym roku zamówiłem 10ton tego nawozu na teren 300m2 w cenie 20zł/1m3 naokoło 6-7metrów3 przypada 10ton. Ziemia mieszana trochę uprawna trochę gliniasta. Niby jest za późno na takie zabiegi ale mi to nie przeszkadza. Część nawozu dam do foliaka i poza nim pod warzywa i pod inne rośliny np. kwiaty. A reszta zostanie przemielona z obecnym gruntem na którym jest niby trawnik bo na glinie to nic nie rośnie i zasiana zostanie trawa uniwersalna samo zagęszczająca substral. i w tym roku na tyle działań ogrodniczych. Na 100% będę regularnie dokupywał tej ziemi z pod pieczarek i dodawał do rodzimego gruntu uprawnego jak i jesienią np. listopad rozsypywał jedynie symbolicznie na obszar gdzie jest trawnik. Mam orzech włoski na działce a on lubi jeść i myślę że mu dobrze zrobi gruby wieniec z tej ziemi nasypany wokół pnia ale bez styczności z pniem. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 371
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Podłoże z pieczarkarni

Post »

Ja chwalę sobie ziemię pieczarkową. W ubiegłym roku dawałem wczesną wiosną, w porównaniu do wcześniejszego roku plony dużo lepsze.
Przekopałem kawałek trawnika by powiększyć warzywniak. Czy lepiej ziemię pieczarkową nawieźć już teraz, bez przekopywania?
Czy lepiej na wiosnę i przekopać?
Katarzyna74
50p
50p
Posty: 64
Od: 18 lis 2020, o 18:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podłoże z pieczarkarni

Post »

Używałam ziemi pieczarkowej w dużych ilościach i faktycznie ziemia po tym puszysta .Po deszczach pieczarki rozłaziły się po całym gospodarstwie przez dwa lata.Były bardziej pachnące niż te ze sklepu .Dawałam ją również pod pomidory i nowalijki -super i dosypywałam do gnojówki z pokrzyw .
Jedyny minus to to ,że po podlaniu i ciepłej nocy w foliaku można było nogi połamać tyle się tego mnożyło .Ciężko było przejść ,bo się noga ślizgała .Pieczarki w folii przetrwały 3 lata .Z czasem znikły .Zauważyłam ,że w folii nie były tak apetyczne jak z gruntu .
Gdybym miała możliwość zakupiłam bym jeszcze tego dobra,ale niestety mój dostawca upadł :cry:
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Podłoże z pieczarkarni

Post »

Katarzyno, to musiało być dawno, też niegdyś mieliśmy zatrzęsienie pieczarek na działce po zastosowaniu podłoża. Teraz takie podłoże musi być poddane obróbce termicznej by zniszczyć resztki grzybni, takie są przepisy. Na pieczarki też stosują opryski na muszki grzybiarki, mało kto o tym wie, spotkaliście robaczywe pieczarki???!
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16010
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Podłoże z pieczarkarni

Post »

Genia ma rację. Ja też od kilku lat stosuję ziemię popieczarkową i ani jednej pieczarki w ogrodzie nie miałam.
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Podłoże z pieczarkarni

Post »

Podnoszę temat ziemi z pieczarkarni.
Wczoraj i dziś syn nawiózł mi ziemi z pieczarkarni, wcześniej kilka lat temu miałam i byłam bardzo zadowolona. Obecna ziemia jest po byłej już pieczarkarni, leżała na pryzmach od ub.roku, ale zapach g.....a się utrzymuje. Nie wiem czy dobrze zrobiłam ale nie przekopaliśmy z podłożem tylko posadziłam od razu truskawki. O ile pamiętam poprzednio ale wiosną bezpośrednio sadziłam w folii pomidory, a ogórki i inne warzywa w gruncie ziemia pieczarkowa nie zrobiła żadnych strat a wręcz przeciwnie. Pieczarki sporadycznie pojawiały się ale takie ciemne, brzydkie, sprawiały wrażenie trujących. otwarte kapelusze.
M co prawda zawsze kopał grządki jesienią i wiosną ale nie przypominam sobie aby przekopywał z ziemią pieczarkową, traktowaliśmy to jak normalna ziemia ogrodowa z nawozem, przekopywał dopiero po zbiorach.
Czytam że jednak należy przekopać, na wiosnę tak będzie ale teraz zostawić truskawki?
Drugi problem pozbyłam się nornic ale czytam, że taki "obornik" wprost je zaprasza, ale mam zagwozdkę ;:223
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8522
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Podłoże z pieczarkarni

Post »

Tara , podłoże po pieczarkowe może się między sobą różnić. Ja oceniam je dobrze.
Piszesz, że zostało przekompostowane , to jeszcze lepiej. Z takich pesymistycznych to
może wzrosnąć zasolenie gleby, bez badania trudno powiedzieć.
Zawiera dużo wapnia.
Podłoże to może służyć do przekopania, ale też jako ściółka. Skoro piszesz, że martwisz się o
gryzonie to może warto było poczekać aż ziemia lekko zmarznie i wtedy rozłożyć.
Ja wszelkie okrycia, których zdecydowanie unikam, chyba że mus, rozkładam gdy ziemia jest już
zamarznięta. Zbyt wczesne okrywanie może wabić gryzonie.
Nie przejmuj się, wszystko będzie dobrze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”