Przesadzanie kaktusów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wrocek
50p
50p
Posty: 68
Od: 12 wrz 2021, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Poszperałem w sieci i z tego co widzę, to podłoże z Wokasa też ma w sobie torf, jedynie część objętości to ziemia próchnicza/kompostowa. Właśnie o tym mówię - niby to złe podłoże dla kaktusów i sukulentów, ale ciężko o inne. Kokos z kolei z tego co wyczytałem na forum nierównomiernie schnie i dlatego jest ciężki do wyczucia...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Tak, zawiera torf jak zdecydowana większość ziem dostępnych w handlu, o czym właśnie pisałem wcześniej. Przerobiłem produkty różnych producentów i tutaj tą z Wokasa mogę śmiało polecić, bo jest bardzo lekka i już z pewną częścią rozluźniacza, np. kupuję do palm. Dodasz jeszcze rozluźniacza i będzie dobrym podłożem pod sukulenty.
Na pewno nic używaj niczego na bazie czy z dodatkiem kokosa.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MoonVixen
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 12 lip 2022, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Czy to będzie dobry temat? Kupiłam w markecie 4 takie kaktusy https://sta.sh/0lhcog4qxhw rosną sobie już u mnie miesiąc i mają się dobrze, podłoże choć marketowe szybko wysycha, a kaktusy się zazieleniły na czubkach, jest tak ciepło i słonecznie, ze mimo minimalnego ogrzewanie tylko w nocy, w domu jest bardzo ciepło. Chciałam je przesadzić dopiero na wiosnę, czy powinnam także to zrobić teraz? Te doniczuszki nie są za małe? Coś tym kaktusom spać się nie chce :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Każdą roślinę, a przede wszystkim sukulenty przesadzamy niezwłocznie po zakupie. Podłoże produkcyjne w ogóle nie nadaje się do długotrwałej uprawy. Sukulenty sadzimy do mieszanki ziemi i dużej ilości żwirku/perlitu, mniej więcej w proporcji około 1:2 (w przypadku kaktusów nawet 1:5). To pierwszy błąd, który zrobiłaś.
Drugi uprawiając sukulenty (za wyjątkiem np. Sansewierii), jest konieczność zapewnienia na okres jesienno-zimowy stanowiska z niską temperaturą - poniżej plus około 10 stopni - dotyczy to zwłaszcza kaktusów. Inaczej będą się wyciągać z powodu małej ilości słońca, będą bardziej podatne na choroby i w końcu mogą skończyć w śmietniku.

Czyli, bezwzględnie przesadzić do właściwego podłoża. Zapewnić chłodne stanowisko. I trzy, zero podlewania aż do wiosny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MoonVixen
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 12 lip 2022, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Właśnie to podłoże marketowe to sama ziemia, piasek i żwirek, choć może na zdjęciu tak nie wygląda, bo na górze jakoś więcej ziemi się zebrało. Nie wiem, nie mam pojęcia gdzie ja mam znaleźć te 10 stopni :( Kaloryfery na minimalne 2 w całym domu, (spółdzielnia na mniej nie pozwala) a 25 stopni, w piwnicy (ogrzewanej :/ ) 19 stopni... Dobrze, już je przesadzam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Co tutaj można więcej napisać oprócz tego, że kupujemy rośliny pod kątem warunków jakie możemy im zapewnić. Nie mamy, to nie kupujemy, proste. Osobiście chociaż mam mnóstwo roślin, wiem że pewnych roślin nie kupię bo nie mam dla nich odpowiednich warunków, a bez sensu jest żeby dana roślina się męczyła.

Inaczej mówiąc w takich warunkach jak masz te kaktusy długo nie pożyją. Jak już coś to z tych roślin polecam Melokaktusy, które są ciepłolubnymi przez cały rok i nie potrzeba ich zimować w niskiej temperaturze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MoonVixen
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 12 lip 2022, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Jak ktoś jest totalnie początkujący, to skąd ma wiedzieć takie rzeczy, a Pan zawsze pisze jakby to było takie oczywiste, no niestety nie jest :( W tym samym mieszkaniu, w którym ja jestem, były zawsze jakieś kaktusy i żyły, były bardzo duże i nawet kwitły, były mojej mamy, ale jej już nie ma, a ojciec bezmyślnie wszystkie rośliny wywalił bez mojej zgody, to tak bez większych szczegółów. Nagle okazuje się, że wszystko robię źle i na pewno wszystko mi padnie. Ja już nie wiem. Z tymi kaktusami i ogólnie roślinami co mam, staram się odtworzyć w domu to, co już było i jakoś rosło, tylko byłam jeszcze za mała, żeby mnie interesowała pielęgnacja roślin. Chyba że te same gatunki 20 lat temu były jakieś mniej kluchowate, a kupowane w podobnych warunkach, może nie w markecie, ale pamiętam jak mama kupowała jakieś sadzonki "od Rumunów" na żużlowym targu, w plastikowych butelkach.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Droga MoonVixen, gdy ja byłem początkujący kupiłem wpierw kilka specjalistycznych poradników poświęconych uprawie roślin. Stąd nabyłem wiedzę teoretyczną, którą przydała się mi się dalej. Bez podstawowej wiedzy dotyczącej wymagań danej rośliny czy grupy roślin ciężko oczekiwać żeby zdrowo rosły.
Kaktusy rosnące w naturze gdzie mają dużo słońca oraz zarówno okresy suszy (pomijając np. gatunki z Andów czy pustyni Atacama, gdzie nie ma praktycznie opadów) przekładając to na nasze warunki klimatyczne trzeba dopasować warunki uprawy. Dlatego większość sukulentów wymaga zimowania w niskiej temperaturze żeby przeszły okres spoczynku i to nie tylko z powodu mniejszej ilości światła, czy praktycznie braku słońca, ale przede wszystkim żeby odzwierciedlić podobny okres spoczynku w naturze.
Oczywiście w okresie wegetacji trzeba zapewnić maksimum słońca.
Takich rzeczy dowiesz się z pierwszego poradnika poświęconego sukulentom, czy konkretnie kaktusom, więc nie jest to żadna wiedza tajemna.
Nie wiem w jakich warunkach były uprawiane w Twojej rodzinie kaktusy, ale to co ja zawsze piszę jest tak jak dana uprawa powinna prawidłowo wyglądać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
PR22
50p
50p
Posty: 87
Od: 6 paź 2018, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Toszka

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

Mam pytanie dotyczące przesadzania kaktusów w okresie jesienno-zimowym. Przeczytałem cały ten ciekawy wątek (chwała doświadczonym hodowcom odpowiadającym na pytania!), ale nie znalazłem informacji co zrobić z przeschniętą, produkcyjną bryłą korzeniowo-torfową. Najłatwiej takie coś oczyścić przez namoczenie, ale mam wewnętrzny opór, żeby wyschniętym kaktusom dawać teraz choćby odrobinę wody. Co radzicie?
Pozdrawiam,
Przemek
Kaktusy PR22
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak poprawnie przesadzic???

Post »

To proste, wyczyść za pomocą wody, odłóż żeby porządnie wyschły i normalnie posadź do suchego substratu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”