Zapylacze dla grusz

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Zapylacze dla grusz

Post »

Mam kilka grusz, Konferencję , Lipcówkę częściowo przeszczepioną różnymi odmianami z poniemieckich grusz (nieznane mi z nazwy), GL przeszczepionego gruszą z Sudetów, Komisówkę i Red Williams. Dwie ostatnie młode, obficie kwitnące, owoc 1 na drzewie. Odległość między nimi nie większa niż 10 m. Kwitną prawie jednocześnie. A owoców brak, jedynie Konferencja owocuje corocznie.
ania1590
Awatar użytkownika
Siwielec26
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 7 cze 2022, o 03:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Gruszka zapylacz

Post »

Witam serdecznie. Otoz mam na działce grusze klapse i potrzebuje zasadzic do niej zapylacza. Jaka odmiane byscie polecali i na jakiej podkładce zeby nawzajem sie zapylaly. Generał Leclerc moze byc ? Dodam ze mam glebe gliniasta ;)
mateo123
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 lut 2021, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Gruszka zapylacz

Post »

Ktoś kiedyś na forum pisał, że grusze w naszej strefie klimatycznej kwitną z grubsza razem.
Ponoć uniwersalnym zapylaczem wśród grusz jest Bonkreta Williamsa.
Co do podkładki ja bym sadził na kaukaskiej. Wtedy będziesz mieć drzewo wokół którego nie trzeba będzie cały czas latać.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2853
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Zapylacze dla grusz

Post »

Siwielec26 według Pomologii Rejmena Faworytę zapylają: Bera Boska, Dobra Ludwika, Bera Hardego, Krzywka, Patawianka, Szarneza, Trewianka, Bonkreta Wiliamsa. Te małżeństwa w większości przypadków zapylają się nawzajem. Radził bym wsadzić coś późniejszego, bo wczesne gruszki jak faworyta nie poleżą długo, a późną jesienią, czy zimą chętnie człowiek zje soczystą i słodką gruszkę, a nie wyleżane w chłodniach bez smaku konferencję, czy lukasówkę.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
Siwielec26
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 7 cze 2022, o 03:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zapylacze dla grusz

Post »

Dziękuje za odpowiedzi ;) przemaia do mnie wlasnie Bonkreta ale powiedzcie jeszcze jak to jest z podkladkami bo wiekszosc szkolek oferuje Bonkrete na pigwie a wyczytalen ze z pigwa zrasta sie zle. Bedzie to miało wplyw na pozniejsze owocowanie czy jak? I tak samo z Bera Hardy podobno z pigwa sie idealnie zrasta a szkolki oferuja na gruszy kaukaskiej ;)
mateo123
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 lut 2021, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Zapylacze dla grusz

Post »

Bera Hardy bardzo dobrze zrasta się z pigwą i jest nawet stosowana jako pośrednia dla odmian słabo zrastających się z pigwą. Co do Bonkrety szukaj na kaukaskiej. Bonkreta wcześnie wchodzi w owocowanie i nie rośnie bardzo silnie. Natomiast jeśli masz warunki (gleba, woda) możesz sadzić bera Hardy na pigwie.
Awatar użytkownika
Siwielec26
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 7 cze 2022, o 03:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zapylacze dla grusz

Post »

I wszystko jasne ;) tylko nie wiem czemu w wiekszosci szkólek bera jest na kaukaskiej ;) a co myslicie na General Leclerc? Nada sie jako zapylacz do faworytki ? A jeśli tak to na jakiej podkladce?
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2144
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Zapylacze dla grusz

Post »

Dobrym zapylaczem jest Konferencja
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”