Choroby liści clematisów

Powojniki
ODPOWIEDZ
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Choroby liści clematisów

Post »

Uszkodzenia są chyba tylko na kwiatach, więc jeśli już to pewnie we wczesnej fazie kwitnienia. Ja będę chyba uważnie obserwować, bo mam powojniki w różnych miejscach, a te gady dopadły tylko dwa rosnące przy sobie. Na innych nie ma zmian. U ciebie do wszystkich się dorwały?
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2547
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Choroby liści clematisów

Post »

Nie, tylko na tym jednym i to już drugi rok, w pobliżu (ok. 3 m) rośnie arabella i jest ok. Oprócz tego mam jeszcze 3 powojniki z czego dwa rosną na jednej kracie obok siebie. Jeden z nich Comtesse de Bouchand zanim zakwitł stracił 3/4 liści (zeschły wszystkie do wysokości 1,5 m albo wyżej), kwiaty ma normalne.
Razem z nim rośnie Gipsy Queen i teraz dopiero zaczyna mieć jakieś pojedyńcze ciemne plamy na lisciach.
Mam też Guernsey Cream, ale on jest młodziutki i rośnie całkiem oddzielnie. Na razie jest ok.
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
kris86k
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 15 sie 2022, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Clematis - coś zżera liście.

Post »

Hej.
Mam taki problem z Celmatisem jak na załączonych zdjęciach. Od początku lata kiepsko rośnie. Jakiś czas temu zaczęły żółknąć liście ale nie opadały ani nie schły, od tego czasu zasilany biohumusem + nawóz do roślin kwitnących ale bez widocznych rezultatów. W tym sezonie tylko dwa duże kwiaty, które szybko zwiędły. Żółknięcie wydaje się być chlorozą ponieważ pryskanie + doglebowo chyba pomaga, liście wydają się bardziej zielone.
Ostatnio jednak pojawiły się ślady jakichś szkodników, liście przysychają, od spodu mają brązowy nalot, a młode listki zwijają się.
Z góry dziękuję za pomoc.
Załączam zdjęcia. Można powiększyć po kliknięciu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”