Podpora do storczyków

Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

To z góry napiszę, że nie jest tak różowo jak u tego użytkownika z Australii.
Przede wszystkim należy uwzględnić, że u niego są inne warunki uprawy, inny klimat i inaczej przesycha zarówno spagnum, jak i samo podłoże. Jeśli chcesz jednak wykorzystać jego rozwiązania, to musisz je skopiować włącznie z podłożem, tak żeby jednocześnie je namaczać i palik. Inaczej albo będziesz mieć suchy palik i wilgotne podłoże, bo jeśli zachowasz podłoże z większą ilością ziemi to będzie wolniej przesychać niż sam palik. Chyba, że chcesz spryskiwać palik, ale licz się z tym że będziesz to musiał robić przy obecnych temperaturach z dwa, trzy razy dziennie.
Dokładnie używałem paliki, gdzie podstawą była plastikowa rurka PCV (jako zbiornik na wodę) owinięta hygrolonem (który był połączony z knotem cały czas zanurzony w wodzie), a następnie spagnum i zabezpieczony plastikową siatką. Efekty nie były zadowalające, zwłaszcza przy dłuższych niż około 60 cm wysokości, gdyż woda potrafiła spływać po ściance i miałem cały czas wilgotne podłoże, co w przypadku epifitów nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wodę musiałem uzupełniać codziennie.
Dlatego przeszedłem na takie, gdzie podstawa to rynna plastikowa o szerokości 75 mm, z przodu zamknięta plastikową siatką i zabezpieczona opaskami plastikowymi. Wkładem jest tylko część spagnum, a reszta to podłoże do storczyków, podłoże kokosowe oraz trochę zwykłej ziemi. Dłużej trzyma wilgoć (wystarczy wlać wodę do palika raz naokoło 2 - 3 dni w zależności od warunków uprawy) i w zasadzie nie potrzeba wymieniać podłoża.


Obrazek

Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Narvi
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2020, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Sphagnum- jakie macie doświadczenia w hodowli na tym podłożu

Post »

No właśnie jego podłoże mnie najbardziej zainteresowało.
Pumeks, perlit, czipsy kokosowe, kora, odrobina podłoża koksowego, trochę wermikulitu, piasku i węgla.
Zero jakiejkolwiek ziemi :shock:
Jak ostatnio przesadzałem bratu Monsterę to dorzuciłem tak z 20% ziemi i już się bałem czy nie za mało.

Dzięki za podzielenie się doświadczeniami z palikiem.
Wychodzi na to, że zaoszczędziłeś mi mnóstwa czasu i nerwów :)
Ciągle jednak myślę nad typowym palikiem (bez nawadniania sznurkiem) bo zależało mi żeby pnącza oplatywały go dookoła.
Myślisz że palik z drucianej siatki z podobną mieszanką do Twojej będzie za szybko przesychać?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Podpora do storczyków

Post »

Im większa powierzchnia wentylacji tym istnieje ryzyko, że będzie szybciej przesychać, ale zawsze możesz pokombinować z mieszanką, dać więcej włókna kokosowego. To też kwestia jakie masz warunki uprawy i pielęgnacji, temperatura, wilgotność powietrza też ma wpływ na przesychanie. Zrób na razie jeden i potestuj. Jak będziesz zadowolony możesz zrobić ich więcej.
U mnie Epipremnum, niektóre Filodendrony, Monstery te z mniejszymi liśćmi dostały takie podpory. Już widzę, że korzenie ładnie wrastają, a liście w takich sytuacjach wychodzą większe niż przy tradycyjnym paliku w oplocie włókna kokosowego.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”