Pompa do wody - zasady pracy,użytkowanie,problemy

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
effa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2752
Od: 16 wrz 2007, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Re: Pompa do wody - zasady pracy,użytkowanie,problemy

Post »

ekopom pisze: można by założyć zawór kulowy przed pompą ręczną i na czas pracy pompy elektrycznej zamknąć go.
Założyłam zawór kulowy pod abisynką wg wskazówek i pompa nareszcie zaczęła ciągnąć wodę. ;:oj
Dziękuję za pomoc :D
Pozdrawiam Ewa
Rośliny doniczkowe / Kaktusy
Awatar użytkownika
ryszard b
100p
100p
Posty: 171
Od: 18 mar 2011, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Pompa do wody - zasady pracy,użytkowanie,problemy

Post »

Witam.I jak problem rozwiazany?Moge pomoc. ;:304
Kocham roslinki.Pozdrawiam Ryszard
hudy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 26 maja 2013, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pompa wody do mausera

Post »

Dzień dobry. Poszukuję pompy do wody która zmieści się w otwór do pojemnika typu mausera. Otwór ma 14cm średnicy. Pompa będzie potrzebna do przepompowania wody z mausera do beczek oddalonych o ok 50m i ewentualnie do podlewania. Potrzebuję pompę która nie jest na membranie ponieważ miałem taką tzw ruską i strasznie hałasuje. Znalazłem takie dwie:
POMPA DO WODY CZYSTEJ BRUDNEJ ZANURZENIOWA 400W

POMPA GŁĘBINOWA ŚRUBOWA WODY 1500W 3300L/H 100M


W tej pierwszej obawiam się o wydajność. Znów jeśli chodzi o tą drugą, głębinową to czy może ona pracować na leżąco lub do góry nogami w celu wypompowania większej ilości wody?

Może macie inne propozycje?
Yorkerek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 cze 2017, o 03:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pompa do wody - zasady pracy,użytkowanie,problemy

Post »

Witam, parę lat temu radziłem się tutaj odnośnie pompy spalinowej do podlewania działki z pobliskiej beczki wkopanej w ziemię, w której zbiera się woda gruntowa. Mam już prąd na działce, więc chce zamienić ją na pompę elektryczną do obecnego 50m węża 1cal. Polecicie jakąś pompę? widziałem w dobrych cenach, ale do wody czystej i nie wiem czy nie zatrę jej, bo na dnie beczki jest piasek, który czasem miesza się w wodzie.
przemek0621
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 31 lip 2022, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Dobór węży PE do pompy w studni

Post »

Proszę o pomoc w doborze rur PE. Mam pompę jak na foto (omnitech 2200), studnię kręgową głębokość 9-10m i sztuczny zbiornik wody w odległości 50m od studni, który chcę napełniać. Lustro wody zmienne 1-9m (studnia opróżniana zawsze do dna). Pompa ma króciec na rurę fi 40mm i taka rura wydaje mi się, że powinna być zamontowana przynajmniej od pompy do powierzchni. Tutaj wszystko byłoby względnie ok i pompa podawałaby wodę z ciśnieniem ok 1bar u góry ale nie jest to optymalne dla pracy pompy (szary obszar na wykresie). Tutaj moje pytanie:
Jak gruby wąż dać do tłoczenia wody do góry i jaki wąż do przesyłu na 50m od studni do zbiornika, żeby pompa pracowała w optymalnym obszarze wykresu?

Przeszukałem Internet i znalazłem trochę informacji o "stratach liniowych w rurach" ...i o równaniu Darcy – Weisbacha, którego też nie mogę rozgryźć. W mojej sytuacji (i z wykresu) gdy na samej górze studni na 10metrach woda byłaby podawana z ciśnieniem 1bar i doliczyłby minimalne straty z przesyłu dalej to woda by ledwo leciała albo wcale, a przecież w pompie drzemie jeszcze moc, żeby wytworzyć ciśnienie skrajnie nawet do 8bar żeby wodę pchnąć. Kompletnie nie kumam tych zależności.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Dobór węży PE do pompy w studni

Post »

Jeśli miałbyś założony manometr przy wyjściu ze studni i gdyby pokazywał np. 1 atmosferę, to dodając jeszcze odległość do lustra wody 10 m (1 atm) wychodzi jakieś 220 l/min.( przy 2 atmosferach, po nowemu 2 barów). Przy 5 barów wydajność wyniesie około 150 l/min (9 m3/ h). I teraz dając większą średnicę rury będziemy otrzymywać wyższą wydajność. Raczej grubość węża powinna być ta sama do góry i poziomo, bo chudszy odcinek przydławi przepływ bez względu gdzie będzie. Jeśli pompa ma króciec na rurę fi 40mm, to by było optymalne, bo jednak rura o mniejszej średnicy znacząco obniży wydajność przy większej odległości.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”