Zielone odpady działkowe

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
bategie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 kwie 2022, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakopanie zielonych odpadów ogrodowych

Post »

del999 pisze:Zrobiłem jedną tego typu podwyższoną grządkę. Zainspirowałem się technika o nazwie "hugelkultur" i na dno poszła duża ilość ściętych w ogrodzie gałęzi. Na wierzch już mniejsza warstwa zieleniny. Ostatnio jednak spotkałem się z opinią, że od takiego gnijącego drewna trawnik może chorować. Ja na tej grządce planuję uprawę warzywną. Jak oceniacie ten pomysł? Będzie coś z tego?
Świeże gałęzie zagazowują glebę, jeśli je sezonowano to trawnik nie powinien od nich gnić.

Prosimy o poprawną pisownię./K
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16021
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Zielone odpady działkowe

Post »

Metoda zakopywania chwastów w ziemi (zastępująca kompostowanie na pryzmie) bardzo mi się podoba. Zastanawiam się tylko, jak głęboko pod powierzchnią muszą być zakopane, żeby ponownie nie wyrosły. Powiedzmy, że w zakopywanym materiale trafi się kawałek korzenia mniszka lub innego agresywnego chwastu. Z jakiej glębokości chwast nie wyrośnie ponownie? Poza tym pewnie trafią się jakieś nasiona.
Jak głebokie dołki kopać :?:
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7940
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Zielone odpady działkowe

Post »

Wando
Uważała bym bardzo z chwastami wieloletnimi typu mniszek ,oset czy perz.
Wydaje mi się ,że nawet z głębokiego dołu są w stanie wyrosnąć.
My to co na kompost się nie nadaje wywozimy w miejsce ,gdzie chcemy drogę poszerzyć /jest spad/
Można też próbować wysuszyć i spalić później z bardziej suchymi odpadkami.
Wiem ,że to mało eko ,ale przy tej ilości co u nas....
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16021
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Zielone odpady działkowe

Post »

Agnieszko, ale myślisz, że z półmetrowego dołka zdołają wyleźć na powierzchnię? Zresztą takie pojedyncze mniszki to można by potem wyrwać, gdyby wylazły. A co z nasionami traw? Chyba jest jakaś granica głębokości, z której nie wykiełkują? Bo ani światła, ani powietrza nie mają. Nigdzie w necie nie mogę znaleźć.
Bardzo Ci dziękuję za odzew, bo co jakiś czas już zaglądałam, czy jakaś dobra dusza odpowiedziała. ;:196
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2870
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Zielone odpady działkowe

Post »

Może przekładać te chwasty kartonem, szarym, w końcu niektórzy wykładają kartonami rabaty by chwasty nie rosły, to tym bardziej z dołka nie wyjdą :)
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16021
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Zielone odpady działkowe

Post »

A wiesz Jadziu, że ja też wykładam rabaty kartonami, ale na większych powierzchniach. To rzeczywiście dobry sposób na chwasty.
Ale chciałabym zakopywać chwaściorki w małych dołkach miedzy już rosnącymi chwastami. Może trzeba będzie faktycznie pociąć kartony na mniejsze kawałki? Dzięki za pomysł :uszy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”