Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7530
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

W przypadku brunatnej zgnilizny drzew pestkowych występuje dwa rodzaje grzyba. Inny grzyb poraża wiśnie i morele (śliwy rzadko) - przerasta do pędów i powoduje ich zamieranie a inny grzyb atakuje głównie owoce- śliwki, brzoskwinie, nektaryny i właśnie czereśnie., morele też.
Zacząć trzeba przede wszystkim od pousuwania porażonych pędów i owoców, solidnie prześwietlić koronę drzewa. I w przypadku czereśni skupić się na ochronie owoców. Opryski zacząć w momencie opadnięcia płatków ( i stosować je praktycznie aż do zbiorów - jeśli jest mokre lato). Trzeba oczywiście zachować okresy karencji, i zmieniać preparaty. Chorobę można pokonać, jeśli przypilnuje się terminów w opryskach ale potrwa to minimum dwa lata. Z tego co pamiętam to można stosować topsin, score, signum i chyba switch. Oprysk miedzianem (wiosna, jesień) to raczej zabieg zapobiegawczy p-ko chorobom bakteryjnym i wirusowym. Miedzian to najsłabszy środek ochronny.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Siwielec26
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 7 cze 2022, o 03:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Witam, co może być nie tak z moją wisienką? Chodzi o dolne gałęzie że prawie w ogóle są bez liści i owoce małe i obrywają się przedwcześnie. Wiek około 4 lata zdjęcie robione na początku czerwca.
Obrazek

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7530
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Nic. Zrzuca zawiązki, to normalne w czerwcu. Mogą być zapylone ale nie zapłodnione albo nie jest w stanie ich wykarmić.
Zadbaj o koronkę wiśni po zbiorach, uformuj. Aż dziw, że znalazłeś to drzewko w tych chaszczach :roll:
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Siwielec26
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 7 cze 2022, o 03:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Dziękuję za odpowiedz. Tak też myślałem że może jest za słabo odżywiona, ale wolałem zapytać. A co do krzaczorów tam będzie gruntowny porządek bo może też przez to że konkuruje z nimi o składniki pokarmowe bo mam drugą kawałek dalej i pięknie rośnie.
Brenach91
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 3 maja 2020, o 07:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Witam jedno drzewko czereśni ma normalnej wielkości czereśnie, drugie ma jak ziarenka grochu i już czerwone oba były zakupione i posadzone dwa lata temu i to są dwie odmiany wczesne
Obrazek
Tu jak widać maluchy

Tutaj te normalne lecz ma przebarwienia liści żółte sa
Obrazek

Obrazek macie jakieś pomysły ?:) Pozdrawiam
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7530
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Te owocki - maluchy to zapewne trześnia , z pestki a czeresienki to chyba głodne są . Pojawiają się już braki magnezu, za chwilę i inne braki się objawią ( wg mnie).
Pozdrawiam! Gienia.
Brenach91
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 3 maja 2020, o 07:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Hej dwa drzewka kupione w szkółce i są zaszczepione widać miejsce szczepienia więc raczej nie trześnia? Może jakaś choroba? To pierwszy raz teraz są owoce , a te żółte liście to może za dużo nawozów daję bo mam od królików, kóz i daję gnojówkę z pokrzyw :p?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7530
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Myślisz, że to jest " zdrobnienie owoców czereśni" ? Raczej nie, oprócz tego, że wzrost zawiązków byłby zahamowany, owocki byłyby stożkowate lub wydłużone, słabo wybarwione i kwaśne. Niedojrzałe powinny sterczeć pionowo do góry ponad liśćmi. Na liściach ( nie każdej odmiany ) też byłyby jakieś objawy. Np. pomiędzy nerwami mogą się pojawiać brunatnożółte plamy, liście zwijają się, czernieją i opadają. Póki co nic takiego nie widać. Poczekaj jak dojrzeją owoce, chyba, że wszystkie drzewko zrzuci. Nie widzę takich zmian na liściach tej niby "trześni" , może fotka ich nie objęła, natomiast widać zmiany międzyżyłkowe na liściach czereśni.. A teraz akurat jest termin ( drugi) dokarmiania drzewek owocowych. Nawóz kozi, króliczy lepiej kompostować, świeży zawiera mocznik i taki użyty uwalnia amoniak.
Pozdrawiam! Gienia.
Brenach91
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 3 maja 2020, o 07:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Ok dzięki to dziś podleję gnojówką i dam zależały obornik roczny.
Awatar użytkownika
ROSARIUM
100p
100p
Posty: 189
Od: 2 kwie 2015, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Hejka jak to jest z tymi zapylaczami czereśni? Mam burlat, buttenere czerwona oraz regine, są u mnie trzeci rok. Pierwszy raz widać jakieś owoce, na pierwszej 1 na kolejnych może po 5. Kwitną mniej więcej w tym samym czasie w kwietniu. Drzewka są już dość okazałe, ładnie rozgałęzione, mają ok 2.5m, kwiatów miały sporo. Mała ilość owoców jest związana z ich młodym wiekiem czy może potrzebują innego zapylacza?
Darelecki
100p
100p
Posty: 132
Od: 28 mar 2021, o 04:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Witam wszystkich,
mam następujący problem z moimi dwiema 4 letnią czereśniami. Przez dwa pierwsze lata w ogóle nie rosły. W zeszłym roku nagle dostały potężne przyrosty i dały po raz pierwszy owoce. W tym roku nie ma prawie żadnych nowych przyrostów. Zaś owoców jest zaledwie kilka – nieporównywalnie mniej niż w tamtym roku. Zauważyłem, że niektóre liście są dziurawe. Poza tym liście na niektórych końcówkach gałązek są obeschnięte i oblepione mszycami. Czy są to objawy jakiejś choroby?


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7530
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Masz atak mszyc i jeszcze jakiegoś szkodnika wygryzajacego liście. I nie widzę choroby, póki co.
Pozdrawiam! Gienia.
Konrad87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 cze 2022, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Witajcie! W tym roku wszystkie wiśnie wyglądają u mnie jak na zdjęciu. Najpierw na wiosnę były ciemne kropki a teraz takie większe coś.

Opryskiwacz miedzianem i topsinem a i tak cos takie się pojawiło. Czy to jakaś choroba grzybowa? Widzę że u sąsiadów w okolicy wiśnie podobnie wygładają

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”