Studnia głębinowa czy wodociągi?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kasia28x
100p
100p
Posty: 150
Od: 26 sty 2013, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi

Post »

Noto, dziękuję za odpowiedź. A w te rury mam się sama zaopatrzyć, czy studniarze je mają i montują?
Wodę to raczej będziemy mieli głęboko, podpytywani sąsiedzi mają ją w okolicach 60m. Działka jest rekreacyjna, jeżeli ma to jakiekolwiek znaczenie w tym temacie.
Wszystko jest trudne...zanim stanie się proste
Pozdrawiam, Kasia
Teodorek12
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 lut 2016, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Studnia głębinowa, Wielki problem ! ! !

Post »

Tydzień temu została wykopana studnia głębinowa na głębokość 45m. Na wieczór została spuszczona pompa naokoło 20m. Woda leciała całą noc i pół dnia. Dziś chciałem także wypompować wodę, a co się okazało?! W studni nie ma wody! Poleciało około 40l białej wody jak mleko. Potem poczeka się z godzinę i także poleci parę litrów białej wody. Jaka jest przyczyna? Dodam że tydzień temu woda była bardzo ładna i przezroczysta.

Wiecie coś na ten temat, liczę na szybką odpowiedź :) Pozdrawiam.
oscar25
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 sty 2017, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Jeżeli ktoś ma działkę rekraacyjną polecam studnie hydroforową, mniejsze koszta wykonania a woda zazwyczaj dobra.Do mnie jak przyjechał studniasz odradził mi wiercenie głębinówki i zaproponował coś takiego,koszt coś koło 1800zł ze wszystkim. Jak by co podaje numer do Pana zmoderowano - nie podajemy w postach danych kontaktowych/mod.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

No cóż, Teodorku. Po półtora dnia pompowania powstał lej depresyjny. Widocznie wydajność złoża nie jest nadzwyczajna. Napływająca z dalszych okolic woda rozmywa białe iły. Studnia głębinowa ma niewielka pojemność, więc nie ma co liczyć na gromadzenie się wody w studni; musisz poczekać aż wypełni się lej. A tak w ogóle...Jaki sens ma robienie 45-metrowej studni, i zapuszczanie pompy na 20 m?? ;:202
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Oskar...Czy dobrze rozumiem? Studnia z hydroforem ma sens, gdy poziom wód gruntowych jest powyżej 10,11 metrów. Poniżej już musi być głębinowa, bo trzeba spuścić pompę w złoże. Jeśli masz płytko wodę, to istotnie głębinówka jest marnowaniem pieniędzy.
oscar25
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 sty 2017, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Witam
Tak dobrze rozumiesz .Wody gruntowe zazwyczaj utrzymują się do 10 metra ,zazwyczaj jest to 8 ,7,6 zależy. poniżej tego zaczyna się strefa nie przepuszczalna
która może mieć 2 metry lub więcej. w mojej historii spotkałem się że po niżej 10tego metra jest kolejna strefa wodonośna i zazwyczaj ma ona około 2 metry i jakościowo bardzo dobra.
(Chcę jeszcze nadmienić że, nie zawsze jest tak, że czym głębsza studnia tym lepsza woda będzie ;:222) bzdura
I jeżeli dojdziemy do takiej strefy czyli 10 -12 metrów zwykła pompa nie da sobie rady! a pompa głębinowa będzie za duża.
Na szczęscie juz produkują głębinówki które odpowiadają właściwością pomp hydroforowych i dzięki temu możemy cieszyć się wodą nie tylko gruntową ale i głębinową za niewielkie pieniądze.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

A co jeśli przy domu kiedyś była studnia, jest rura, ale nic nie jest do niej podłączone. Po prostu zatkany otwór rury kamieniem. Teraz dom podłączony do wodociągu. Jest szansa jakoś taką studnię na nowo "uruchomić"?
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Prawdopodobnie sterczy rura do pompy ręcznej. Można sprawdzić czy jest woda. Studnia jest stara więc i filtr może być zarośnięty. Wtedy trzeba robić nowy odwiert. Wyciąganie rury nie ma sensu według mnie.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Mam do Was pytanie ale od początku:
mam studnię z kręgów 80-90cm średnicy głębokości około 4,5m po wypompowaniu studni (woda jest na głębokości około 1,3m ) aby woda napłynęła muszę czekać około 12-20h. To trochę mało na podlanie około 20arów. zastanawiałem się czy nie spróbować wkręcić tam świdra ewentualnie wypożyczyć zestaw do kompania studni głębinowej i w tej studni wkopać się w rurze osłonowej jeszcze kilkanaście metrów.
Woda u nas jest bardzo płytko, zimą woda nachodzi do piwnic - nikt z sąsiadów nie wkopuje się z domem głębiej niż 90 cm.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Studnia głębinowa czy wodociągi?

Post »

Nieraz wystarczy wyczyścić dno studni i wydajność może się zwiększyć.
PrzemoBB
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 maja 2022, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pytanie o podłączenie wody w ogrodzie ze studni i wodociągów

Post »

Mam prośbę do szanownych Forumowiczów.
Mam wkoło domu 10 arową działkę, jest ona w kształcie podłużnym, do zasilania ogrodu w wodę mam poprowadzone w ziemi rury z wodociągów i mam wyprowadzone w trzech miejscach (krany są w trzech miejscach działki). Przy każdym kranie zwinięty wąż i w ten sposób mam dość wygodnie.
Jednak, żeby zmniejszyć rachunki za wodę będę kopał studnię, woda z niej będzie służyła gównie do podlewania trawnika.

I teraz zastanawiam się jak to połączyć z wodą z wodociągów. Wydawać by się mogło, że powinienem odłączyć wodociągi i na ogród dać tylko wodę ze studni, jednak aby leciała woda ze studni to musi być włączona pompa głębinowa, która pobiera prądu 70gr za godzinę, dlatego nie może chodzić cały czas. Wodę w ogrodzie potrzebuję w ciągu dnia kilka lub kilkanaście razy na krótką chwilę. Nie chciałbym cały czas chodzić do wyłącznika pompy, żeby ją włączyć.
Z wodociągów woda w ogrodzie jest cały czas, wyłączam tylko na noc.
Nie mogę też zrobić tak, że do podlewania puszcze osobną instalację wody ze studni bo to dużo roboty no i dwie instalacje a im mniej tego tym lepiej.

Czy jedyne rozwiązanie to zakręcenie na zawsze wody z wodociągów i montaż hydroforu, który włączałby pompę głębinową tylko jakby spadło ciśnienie w zbiorniku? Nie zna ktoś jakiegoś innego (mniejszego) rozwiązania, żeby połączyć studnię z wodociągami? Czyli studnia do podlewania a do jakiegoś małego użycia (np. umycia rąk) już woda z wodociągów.
Nie mam za bardzo gdzie dać hydrofora, chciałbym oszczędzić jak najwięcej miejsca, studnię jak będę robić to też planuję na razie bez żadnego wkopanego kręgu i bez żadnej skrzynki, tylko sama głowica i najlepiej wszystko zakopane albo tylko małe denko na górze.

Dodam, że wszędzie gdzie mam krany w ogrodzie to mam też dość blisko prąd.

Będę wdzięczny za jakieś pomysły :-)
kermu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 sie 2022, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Obudowa strudni głębinowej

Post »

Szukam informacji na co zwrócić uwagę przy wyborze obudowy studni głębinowej z tworzywa sztucznego.
W studzience planuję zainstalować mały hydrofor o pojemności 25L do podlewania
działki o powierzchni 300 m2.
Jaka średnica i wysokość takiej dziękuję będzie właściwa ?
Czy wystarczy średnica 1m i wysokość 1,5m czy powinna być większa
ale i znacznie droższa o średnicy 1,2m i wysokości 1,85m ?
Czy studnie z tworzywa wymagają dociążania w celu ochrony przed wypychaniem
z gruntu pod wpływem naporu wód gruntowych które u mnie okresowo bywają wysokie (1 metr) ?

Z góry dziękuję za rzeczowe uwagi.
Krzysztof
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”