Kasztanowiec (Aesculus ) - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
goreckajoasia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 maja 2020, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kasztan - pomocy!!!!

Post »

Dzięki za informację. Budowa skończyła się półtora roku temu, nie ma tu już żadnych zanieczyszczeń. Czy mogę sprawdzić jakoś zasolenie w glebie? Są jeszcze inne sposoby niż podlewanie (lejemy w niego naprawdę dużo wody - wiemy, że nie lubi suszy...)


martin79 pisze:To co widać na zdjęciach według mnie jest objawem suszy fizjologicznej. Powstaje ona nie tylko z niedoboru wody, ale przede wszystkim z nadmiaru soli mineralnych w glebie. Kasztanowiec jest bardzo wrażliwy na nadmierne zasolenie. Pisałaś że niedawno na działce była budowa i pełno jest gruzu. Tutaj może być przyczyna, w nowych domach tynki zazwyczaj wykonywane są z gipsu (siarczan wapnia), lub gładzie na tynkach cementowych też są z gipsu. Siarczan wapnia jest dosyć mocną solą. Poszukaj czy w pobliżu drzewa przypadkiem budowlańcy nie zostawili jakiegoś rozerwanego worka z gipsem lub co często się zdarza popluczyn z agregatu tynkarskiego. Jeśli tak by było dalsze postępowanie to usunąć zanieczyszczenie i porządne podlewanie co jakiś czas żeby sole wypłukać w głąb profilu glebowego poza zasięgiem korzeni.
martin79
200p
200p
Posty: 347
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Kasztan - pomocy!!!!

Post »

Daj próbkę gleby do analizy. Koszt badania jednej próbki na zasolenie to koszt około 60 zł. Co do pozostałości po budowie, to powiem tak pracuję na budowie od 16 lat i wiele dołów ze śmieciami po budowie widziałem. Po prostu wywóz śmieci kosztuje, a taniej jest wykopać dół i później go zasypać i posiać ładną trawkę. Niestety niektórzy tak robią.
To i owo opuncjowo Marcina
lero
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 cze 2019, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kasztanowiec (Aesculus ) - choroby i szkodniki

Post »

3 lata temu posadziłem na działce dwa kasztanowce. Rosną w odległości około 10-15 metrów od siebie, a właściwie jeden rośnie a drugi nie bardzo. Pierwszy ma około 2 metrów już i ladne przyrosty a drugi stoi niemal taki jak został wsadzony. Nie ma nawet metra . Tak samo sadzone tak samo podlewane. Mniejszy, niby startuje wiosną ale zamiera potem zamiera rozwój lisci. Liście brązowieją i przyrost staje. Jakaś choroba czy co? Załączam zdjęcia obu.


Obrazek

Obrazek

A tutaj ten słabszy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”