Canna - Paciorecznik cz.9

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4017
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Canna - Paciorecznik cz.9

Post »

Januszku nadchodzi zima a z nią i więcej czasu na Forum, to dobry moment abyś założył nowy temat ogrodowy i pokazał Wszystkim jaki potrafisz stworzyć raj.
Wątek w którym będziemy mogli podziwiać i rozmawiać nie tylko o cannach, Ogromnie się cieszę, że wróciłeś do nas, czekamy na fotki, tutaj kann
a w ogrodowym chcemy podziwiać całość Twoich poczynać na nowym siedlisku. ;:196 Zapraszam. ;:168 Też mam ciemną Cleopatrę.
Krysiu jak posadzimy część w donicach to będą bardziej mobilne i mogą upiększyć różne miejsca w zależności od potrzeb.
Wiem, powiesz, że ciężkie, ale to można kogoś poprosić o pomoc w przeniesieniu. :wink: Fotki jak zawsze cudowne. ;:196
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Canna - Paciorecznik cz.9

Post »

Iwonko Mobilność doniczek z pięknymi roślinami zawsze się przydaje a kanny praktycznie do wielu aranżacji pasują :)
Mam pytanko - interesuje mnie jak długo nasiona kanny zachowują zdolność kiełkowania ?

drozd  -Janusz witam i pozdrawiam 
Pytasz czy dziś dżentelmeni istnieją ?
Moja odpowiedź brzmi TAK ale ... te pokolenia są na wymarciu ...
Całe szczęście, że mogłam żyć w tamtych czasach .
Rosalinda ma wielu fanów bo jej urok zjednuje sobie zwolenników.
Polish Lady też cudna - miałam ja w ub sezonie ale ta odmiana i Hannah nie obudziły się po zimie choć kłącza jak wszystkie pozostałe były ładne i zdrowe. Tak czasem bywa ale zrobiło się miejsce na inne odmiany.
U mnie to jeden z ostatnich sezonów z większą ilością odmian bo trzeba zacząć się szanować a te rośliny wymagają sporego nakładu fizycznej pracy.
Dodatkowo marcowe wybudzanie kłączy z zimowego snu to dla mnie spory kłopot bo trzeba mieć odpowiednie pomieszczenie ... ja mieszkam w bloku.
Uprawa z nasion będzie świetną zabawą i przedłuży kontakt z paciorecznikami.

Póki co moje kanny w różnych odsłonach - zapraszam
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ciekawi mnie jakie kompozycje sa w Waszych ogrodach gdzie kanny występują w głównej roli.
Czekam na zdjęcia i pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4017
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Canna - Paciorecznik cz.9

Post »

Krysiu trudno ocenić zdolność kiełkowania, bo nawet te które teraz zebrałaś nie wszystkie wykiełkują na wiosnę,
(u mnie to 30-80%) tak samo nie wszystkie wykiełkują na następną wiosnę.
Próbować zawsze warto a nuż coś ciekawego nam wyrośnie, ale jeszcze za wcześnie na wysiewy, poczekaj na styczeń, luty.
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4017
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Canna - Paciorecznik cz.9

Post »

Koniec sezonu a listki jeszcze zielone, tylko przymrozek czubki polizał.
Dzisiejsza fotka. :D

Obrazek
DominikaT
100p
100p
Posty: 101
Od: 13 gru 2019, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Canna - Paciorecznik cz.9

Post »

Witam, zrobiłam próbę kilka dni temu. Nie chciałam ścierać papierem to wynalazłam nóż z ząbkami i wytarłam nasionko. Poszło szybko a efekt po 5 dniach ;:oj jestem mega zadowolona.

Obrazek
Pozdrawiam
Dominika
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4017
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Canna - Paciorecznik cz.9

Post »

Dominika brawo. ;:63 Ja nie miałam tyle szczęścia w pierwszej próbie w tym roku. Dwa nasionka na których mi najbardziej zależało, nie wykiełkowały.
Jeszcze jest czas na siewki, mam nadzieję, że następne lepiej się spiszą w kolejnych próbach do końca lutego.
Nożem to można się skaleczyć, zdecydowanie wolę papier ścierny i kombinerki. Powodzenia.
DominikaT
100p
100p
Posty: 101
Od: 13 gru 2019, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Canna - Paciorecznik cz.9

Post »

No tak, to była tylko próba czy się sprawdzi. Powiem szczerze, ze myślałam ze nóż to nie będzie dobry pomysł, ale wzięłam taki z ząbkami jak do chleba tylko, ze mniejszy i trwało to kilka sekund. W sumie to chyba lepszy dla mnie sposób niż z papierem. Każdy ma swoje sposoby :wink:
Pozdrawiam
Dominika
Awatar użytkownika
-Iwona-
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4017
Od: 4 lut 2011, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Canna - Paciorecznik cz.9

Post »

Kochani teraz czas siewek. Chwalcie się jak Wam rosną.
U mnie słabo kiełkują, ale następne już czekają do ścierania.

Obrazek
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Canna - Paciorecznik cz.9

Post »

Witam hobbystów i pozdrawiam :wit
Moja ciekawość Waszych poczynań w temacie siania skusiła mnie do zajrzenia i co czytam ???
Nowy sposób na skaryfikację , Dominiko palce masz całe ?

Zajrzałam w różne miejsca gdzie spotykają się osoby uprawiające kanny z siewu i okazuje się, że u wielu z nich zerowe efekty siania. Dopiero przy kolejnych podejściach jakieś niewielkie ilości...
Ciekawe co w poprzednim sezonie miało wpływ na zmniejszenie zdolności kiełkowania i czy to ma miejsce wszędzie ;:131

Praktyki wielkiej nie mam bo to drugi sezon jeśli chodzi o uprawę z nasionek ale coś tak wzeszło :) Zrobię jeszcze ze 2 podejścia z nasionkami ale pod koniec lutego i w połowie marca. Chce porównać siewki i termin rozkwitania.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
DominikaT
100p
100p
Posty: 101
Od: 13 gru 2019, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Canna - Paciorecznik cz.9

Post »

Krysiu palce całe i mnie taka forma odpowiada. Początkiem lutego starłam tak 20 nasion i byłam mega zadowolona bo wszystkie wykiełkowały. Teraz siedzą już w ziemi i 8 już wyrasta. A to moje siewki z pierwszego rzutu.

Obrazek
Pozdrawiam
Dominika
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Canna - Paciorecznik cz.9

Post »

Doniniko zapowiadają się ciekawie :)
Jedna nawet jakiś kolorek ma na liściach a ja takie uwielbiam.
Nożem z ząbkami to po prostu starasz się lekko naciąć - czy tak ?
Kolega dostał ode mnie nasiona i poszedł najprostszym sposobem czyli - do zamrażarki, potem gorąca woda i miały popękać...
Coś tam popękało ale w czasie stania w wodzie łuska i niektórych zaczęła odchodzić, a inne zrobiły się miękkie ... zapach wody też nieciekawy :;230
I takim sposobem załatwił sobie wszystkie nasiona ;:174
DominikaT
100p
100p
Posty: 101
Od: 13 gru 2019, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Canna - Paciorecznik cz.9

Post »

Wzięłam nożyk, trzymałam ziarenko palcami i zaczęłam delikatnie wycinać rowek, jak nóż już się wbił w ziarenko to ścierałam tak długo aż pojawiło się białe. Później już standardowo na zwilżonej waciki. Ja próbuje z nasionami trzeci rok. Pierwszy był ok ale siewki tyko zwykłe czerwone. W ubiegłym roku miałam swoje nasiona i próbowałam z mrożeniem ale skutek słaby bo na ok 6 nasion tylko dwa wykiełkowały a ostatecznie przetrwała jedna sadzonka. W tym roku testuje taki sposób i mam 100% wykiełkowanych a i kolor i pojawił to jestem już szczęśliwa. ;:oj
Pozdrawiam
Dominika
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: Canna - Paciorecznik cz.9

Post »

Witajcie :wit :wit
Na początku lutego zrobiłam wstępny przegląd kłączy i przy okazji wybrałam takie drobniejsze które czasem odpadają przy podziale karpy -one szybciej wysychają. Włożyłam je do przezroczystego pojemnika i zasypałam wilgotnym podłożem dzięki temu mogłam obserwować jak tworzą się korzonki bo pędy liściowe to widać :)
Na 11 sztuk 10 dało znać ,że chce żyć więc posadziłam już osobno i niech rosną .

Obrazek
Obrazek
Obrazek

A co u Was się dzieje w temacie kłączy ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”