Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Ewa2506
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 lis 2021, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dzien dobry, w zeszlym roku kupilam strelicje nicolai kilkuletnia. 4 msc pozniej znalazlam w niej biale robaki przypominajace mini stonogi. W miedzyczasie puscila 1 nowy lisc. Przesadzilam ja do ziemi kokosowej z dodatkiem perlitu (wg zalecen Pani z miejsca w ktorym ja kupilam) i dobrze umylam korzenie. 2 msc pozniej znalazlam w ziemi cos jakby dzdzownice oraz malutkie okragle i bardzo ruchliwe biale robaczki. Kupiłam saszetke substral na rozne szkodniki i podlalam ziemie 2 razy. Uschniety lisc ktory usunelam dzisiaj mial przy ziemi od strony mnostwo tych białych robaczkow. Dodatkowo na liściach znajduje się lepki nalot i od dolu lisci tak jakby zgrubialy nalot. Jest tego duzo - zdjęcia w zalaczniku.

Proszę o pomoc bo nie wiem co robic. W sumie uschly juz 2 liscie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Prosimy o zachowanie poprawnej pisowni, z uwzględnieniem polskich znaków diakrytycznych/Karo
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Tarczniki, poczytaj ten wątek:

viewtopic.php?f=19&t=1518&hilit=Tarcznik


Żadnych gotowych preparatów w formie sprayu. Kup Mospilan i rozrób go z wodą - 0,5g/litr wody. Jest preparatem systemicznym, więc wniknie w roślinę i przez jakiś tydzień powinien krążyć z sokami.
Wcześniej wg powyższego wątku trzeba usunąć mechanicznie tarczniki (tarczki) - które masz na ostatnim zdjęciu, to osobniki dorosłe. Bierzesz pędzelek, maczasz albo w roztworze wody i oleju albo w rozcieńczonym spirytusie i pokrywasz nimi te szkodniki. Czekasz dobę i biorąc małą szczoteczkę zbierasz te tarczki.
Natomiast białe ruszające się to larwy tych szkodników. Oprysk dokonujesz całej rośliny, bardzo dokładnie.
Jednak najlepiej jeszcze dodatkowo wymienić podłoże, bo raz w nim mogą się znajdować jajeczka czy larwy, a dwa nie jest zbytnio najlepsze dla Strelicji.
Strelicja wymaga podłoża cięższego, czyli mieszanki ziemi uniwersalnej i żwirku w proporcji około 3:1. Do tego posadź do ceramicznej albo doniczki z terakoty, bo to duża roślina i musi mieć stabilizację.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zdanek89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 lis 2021, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Witam wszystkich,

Czy ktoś jest w stanie zdiagnozować moją Strelicje Królewską. Zauważyłem, ze na dwóch liściach pojawiły się plamy. Mam wrażenie ze plamy są w miejscach gdzie liść dotyka łodygi albo innego liścia. Nie wiem czy ma to jakiekolwiek znaczenie?

Z góry dziękuję za pomoc.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Opisz dokładnie warunki uprawy i pielęgnacji, jeśli chcesz dokładnej diagnozy.

Możesz też poczytać kilka, kilkanaście ostatnich stron wątku, gdzie były już opisywane podobne przypadki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ewa2506
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 lis 2021, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Bardzo dziekuje za pomoc:)

Zapytam jeszcze tylko czy moze byc ceramiczna doniczka bez dziur i spodka jeśli nasypie na dno kilkucentymetrowa (3 cm) warstwe keramzytu? Czy raczej dziury powinny byc?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Nie, rośliny zawsze sadzimy do doniczki z odpływem i stawiamy na podstawce. Sam drenaż to osobna historia i też powinien zawsze być.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tusiaaab
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 3 wrz 2021, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dziękuje jak zawsze za profesjonalne porady :). Dopytam jeszcze … obciąć tak na
Zero przy podłożu ? Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Przy samym podłożu nie jest to konieczne, bo widzę że przy niektórych pozostałości liści przy łodydze są jeszcze nie całkowicie suche fragmenty, więc to co nie wyschło całkowicie możesz jeszcze zostawić. Potem i tak pewnie nawet samo powinno z czasem odpaść.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dawidoss
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 maja 2021, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Witam,

Przesadziłem świeżo kupioną strelicję bo liść zżółkł.
Podłoże specjalnie do strelicji, doniczka mniej więcej taka sama (może za mała?).

Po przesadzeniu jej nie podlewałem, gdyż w wodzie korzenie musiałem namoczyć, aby się wyzbyć namokniętych grudek.
Odciąłem jeden zaczynający gnić korzeń.

Delikatnie podlałem po około dwóch tygodniach, potem po tygodniu odrobinę. Minął tydzień i kolejny liść zżółkł w moment i wysechł.

Momentalnie zaczynają żółknąć dwa kolejne, jak na zdjęciu:

Obrazek

Włożyłem palec do środka - ziemia wilgotna pod powierzchnią. Bardzo mało ją podlewałem.
Czy ta woda dalej się kumuluje i znowu ją przesadzać, tym razem w wielką donicę?
Czy może się tam jakiś grzyb rozwija?
Czy to efekt minimalistycznego podlewania po przesadzeniu?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Co to za ziemia specjalna do Strelicji? :shock: Jest to tylko produkt czysto marketingowy.
Ma być mieszanka ziemi uniwersalnej i żwirku w proporcji około 3:1, którą przyrządzasz samemu.

Liść zżółkł, bo:
1. Mogła zostać przelana przed zakupem.
2. Jeśli dotyczyło najstarszego, to jest to normalne zjawisko.
3. Wskutek zmiany warunków po zakupie.

Liście mogą też żółknąć wskutek szkodników.

Natomiast jeśli musiałeś wymoczyć korzenie, to zanim posadziłeś do nowego podłoża trzeba było odczekać żeby trochę przeschły.
Potem podlałeś dopiero po dwóch tygodniach, kiedy ziemia zdążyła jeszcze bardziej przeschnąć. Korzenie w lekko wilgotnym podłożu albo co gorsza w suchym bardzo szybko przesychają, co nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo w przypadku takich roślin jak Strelicja mogą również zostać uszkodzone, zwykle dotyka to najdrobniejszych włośników. Podlewając w takiej sytuacji, nie ma wystarczającej ilości zdrowych korzeni, które mogły by pobierać wodę. Potem podlałeś po tygodniu. I co dalej ziemia jest wilgotna?
Jeśli roślina nie jest w stanie pobierać w wystarczającej ilości wody i składników odżywczych i roślina pobiera je z liści - stąd ich żółknięcie, a podłoże nie przesycha.
To nie jest dobrze, bo jeśli podłoże nie przesycha w określonym okresie czasu, to nadmiar wody może doprowadzić do dalszego gnicia korzeni.
Mogło by to również znaczyć, że ziemia jest zbyt mało przepuszczalna. I tutaj powtórzę nie sadzi się roślin do gotowej kupnej ziemi, bo zwykle jest zbyt mało w niej rozluźniacza.
Trzeba ją jeszcze raz przesadzić i sprawdzić czy stan korzeni się nie pogorszył.
Przy okazji, w przypadku gdy odcinasz zgniłe korzenie, pozostałą bryłę korzeniową trzeba obsypać sproszkowanym węglem, bo inaczej zgnilizna może się dalej rozwijać.

I jeszcze pytanie, jak daleko stoi od okna? W jakimś ciemnym kącie czy bezpośrednio przy oknie bez żadnych zasłon, firanek?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dawidoss
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 30 maja 2021, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

@norbert76

To ta ziemia:
https://allegro.pl/oferta/profejonalne- ... 4f69ac7020

1.Trochę była przelana, skoro przy przesadzaniu jeden korzeń był pogniły. Usunąłem go, nie zasypałem węglem.
2.Najstarszy usechł, jak widać dwa wyżej już żółkną.

Zapomniałem dodać, że jeden z największych liści się złamał sam z siebie!
To faktycznie może oznacza, że brakuje jej wody. Czy się mylę?

To teraz nie wiem, czy ponownie ją próbować przesadzić? Boję się, że znowu korzenie uszkodzę :/
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Z doświadczenia nie lubię gotowego podłoża prosto ze sklepu. Jak mieszam samodzielnie, to wtedy wiem jakie podłoże będzie miało przepuszczalność.
Jeśli podłoże wolno przesycha, to problem może leżeć jak napisałem wcześniej w zbyt małej ilości rozluźniacza.
Drugim czynnikiem, korzenie nie pracują jak powinny.
Trzecim, o czym nie wspomniałem to stanowisko o zbyt małej ilości światła/słońca. Nie odpowiedziałeś w jakiej odległości stoi od okna? Strelicja oczywiście powinna stać bezpośrednio przy oknie - jak napisałem.
Czwarta przyczyna, zbyt niska temperatura. Raczej bym unikał temperatury poniżej około 20 stopni, chociaż zdrowa Strelicja da sobie radę w nieco niższych wartościach, tylko po prostu może mocno spowolnić wzrost.
Piąta, zbyt wysoka wilgotność powietrza. Nie ma potrzeby w przypadku tych roślin przekraczać wartości około 60%.

Przeanalizuj powyższe punkty i ja bym sprawdził na razie delikatnie wyciągając z doniczki w jakim stanie są korzenie. To nie powinno zaszkodzić. Jeśli system korzeniowy jest słabo rozwinięty to można spróbować kuracji z Rhizotonic. Robisz regularne opryski wg instrukcji. Tylko, że to może trochę trwać. W wątku komuś po paru miesiącach udało się zreanimować Strelicję.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Wolflyn
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 gru 2021, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Strelicja reginae - choroba

Post »

Dzień dobry,

Mam ogromny problem z moim rajskim ptakiem. Kupiłam go ok. 2 miesiące temu - jest w doniczce plastikowej z dziurami odpływowymi, stoi przy wschodnim oknie, podlewam gdy ziemia trochę przeschnie. Na początku wyglądał dobrze jednak po ok.2 tygodniach jego liście zaczęły żółknąć, a następnie stały się pomarańczowo-brunatne. Najpierw myślałam, że go przelałam więc oczyściłam korzenie ze starej ziemi, usunęłam uszkodzone korzenie i przesadziłam do nowej ziemi z dobrym drenażem (ziemia lekka z dodatkiem perlitu i keramzutu na dnie). Po ok. 2 tygodniach strelicja zaczęła rozwijać nowy liść, ale niestety zauważyłam, że w środku liścia znajdują się małe brązowe robaczki. Liść nie rozwinął się prawidłowo, a jego osłonka sczerniała. Zastanawiam się czy te problemy są związane z tymi insektami, ewentualnie jaki jest powód jego złego stanu.

Z góry dziękuję za pomoc




Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”