Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Topsin jest wycofywany, ale można dostać go przez internet --> Allegro. Jest jednym z najlepszych preparatów, a nie każdy inny preparat pomoże w podobnym stopniu.
Dlatego polecił bym go dokupić i powtórzyć oprysk.
Liście na razie zostaw, chyba że dotyczy jednego, dwóch albo plamy będą się powiększać.
Pamiętaj że Strelicja w okresie jesienno-zimowym przechodzi lekki okres spoczynku - w zależności ile będzie miała światła. Stanowisko słoneczny parapet, jeśli wymiary jej na to pozwalają. Delikatnie też w tym okresie z podlewaniem, pozwól przeschnąć wierzchniej warstwie podłoża przed kolejnym podlaniem. Liście zresztą mogą same dać znać kiedy podlać, jak zaczną się zwieszać znaczy to że jest zbyt odwodniona.
Z kolei w okresie wegetacji wymaga obfitego podlewania, zwłaszcza wtedy kiedy będzie miała bardzo ciepło.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zylami
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 paź 2021, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Cześć,
Kupiłem w środę sterlicje w OBI, jeszcze jej nie podlewałem a nadal ma dosyć mokro.
Widze ze liscie zaczynaja wygladac coraz gorzej,
Jest przelana? co powinienem zrobic.
Dzięki za pomoc.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/OEz ... HDS1jpa4yJ
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/d9m ... 7t~3wvY~8E
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/m~S ... 2Ag2Xm7RiT
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/qwD ... k4I3ovrQbT
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Przede wszystkim bezwzględnie od razu przesadzić do właściwego przepuszczalnego podłoża, sprawdzając uprzednio stan korzeni. Wszystko znajdziesz w wątku, poczytaj chociaż kilkanaście ostatnich stron.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Minti
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 15 lut 2020, o 18:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Hej, od jakiegoś czasu z moją strelicja królewska jest co raz gorzej :shock: myślałam, ze ja przelałam ale od jakiś 3-4 tyg. jest podlewana bardzo oszczędnie a plamy na liściach dalej postępują, oczywiście ma dziury w doniczce i ma też drenaż z keramzytu. Patrzyłam pod liśćmi - lokatorów brak. To jakaś choroba? :cry:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Po pierwsze dlaczego oszczędnie, co to sukulent?
W okresie wegetacji podlewasz obficie i utrzymujesz umiarkowanie wilgotne podłoże.
W okresie jesienno-zimowym podlewasz mniejszą ilością wody, ale nie możesz robić roślinie warunków pustynnych czy pół pustynnych.

Po drugie, Strelicja wymaga podwyższonej wilgotności powietrza, wskazany nawilżacz powietrza w okresie grzewczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Minti
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 15 lut 2020, o 18:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Oszczędnie bo pojawiły jej się plamy na liściach i myślałam, że ja przelałam :? ale skoro nie to zacznę podlewać normalnie, tylko skąd te plamy?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Takie zmiany mogą być zarówno od zbyt suchego podłoża, powietrza, a dodatkowo od nieprawidłowego albo w ogóle braku nawożenia w okresie wegetacji.
Powinnaś nawozić mineralnym nawozem do roślin kwitnących co 2 - 3 tygodnie.
W okresie jesienno-zimowym raz w miesiącu.
Podłoże powinno być mieszanką ziemi i rozluźniacza (żwirek kwarcowy albo perlit), w standardowej proporcji około 3:1. Jeśli posadziłaś do samej ziemi prosto ze sklepu, to trzeba ją przesadzić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Minti
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 15 lut 2020, o 18:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dzięki za rady.
Ziemie ma uniwersalna. Już ja przesadzałam dwa razy a kupiłam w wodzie malutką.
Spróbuję z normalnym podlewaniem + nawóz (nawoziłam ja bardzo mało) przestawię w miejsce bo teraz stoi nad kaloryferem i zobaczymy, jak będzie dalej to samo to zmienię ziemie na mieszankę z perlitem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Jeśli masz grzejnik, to de facto przeniesienie jej niewiele zmieni, w końcu powietrze jakoś przemieszcza się po pomieszczeniu. Ponadto Strelicja potrzebuje maksimum słońca, czyli miejsce na parapecie to podstawa.
Tak więc nawilżacz powietrza w przypadku tej rośliny albo próbuj z wieszaniem mokrych ręczników na grzejniku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tusiaaab
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 3 wrz 2021, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dobry wieczór. Aktualny stan Strelicji to brak liści … ale puszcza
Jeden. Mam nadzieje za dobry znak. Mam pytanie miałam pryskać Rozhotoniciem jak zaleca producent ale liści juz nie ma…. Tylko wystające pozostałości po nich
…. Czy jest sens pryskać ? Czy tylko podlewać z Rizhotnic kiedy jest to wymagane ?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Jeśli chodzi o podlewanie Rhizo to trzeba uważać, bo w nadmiarze podnosi pH podłoża. Uważam, że jeśli wypuszcza nowe liście, znaczy się że korzenie w jakimś stopniu się zregenerowały, a więc teraz tylko pozostawiłbym do obserwacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tusiaaab
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 3 wrz 2021, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Rozumiem. Dziękuje. A podlewać z nawozem do kwitnących ? Dodatkowo pytanie czy te wystające pozostałości po liściach zostawić tak czy obciąć ? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

To co jest suche, możesz spokojnie odciąć.

Jeśli chodzi o nawóz, to jeśli roślina rośnie to jak najbardziej można dać nawozu. Na razie delikatnie, połową zalecanej dawki, za miesiąc i później możesz stopniowo zwiększać stężenie. Od wiosny, gdy zacznie się sezon wegetacyjny, już pełną dawką.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”