Dalie przechowywanie karp- dlaczego zgniły ?

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Awatar użytkownika
baxiowa
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 19 sty 2014, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Dalie zgniły dlaczego ?

Post »

Mi M zrobił skrzynie z desek sporo tam się zmieści ale i tak nadal pozbywam się karp chcę zostawić jak najmniej. :roll:
Oddam sprzedam wymienię http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=79960" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
orlik z lasu
100p
100p
Posty: 167
Od: 21 sty 2015, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Dalie zgniły dlaczego ?

Post »

U mnie dalie nie mają szczególnych zabiegów w przechowywaniu. Wykopuję, lekko otrzepuję z ziemi, a dokładnie tyle ile mi spadnie w drodze z ogrodu do piwnicy.
W piwnicy przechowuję w skrzynkach, bez żadnej trociny, piasku etc. A tej zimy były zapakowane w worki po ziemniakach. Jeden warunek, żeby nie dotykały podłogi z piwnicy, bo może ciągnąć wilgoć i gnić, oraz daleko od wszelkich miejsc, gdzie są jakieś rury.
I stawiam na jakimś podwyższeniu. Absolutnie nie podlewam w trakcie zimy. I tak sobie czekają do wiosny.
Dziś otrzymałam dwie nowe odmiany. Nazwy nie podali, ale ma być o dużych białych kwiatach (kaktusowa odmiana) i o kwiatach wiśniowo - czarnych :D .
Już mnie nosi i mam ochotę już sadzić.
Awatar użytkownika
rys11
200p
200p
Posty: 316
Od: 11 wrz 2012, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dalie - foto 2015

Post »

Witaj Miłko!
Masz całkowitą rację, parę kilometrów od Ciebie i jaka różnica.U mnie praktycznie już po sezonie! Bo dalia bez kwiatów jest nic nie warta! . A u Cibie przepięknie kwitną Twoje śliczne dalie, widocznie te fale przymrozków zatrzymały domy sąsiadów!
Serdecznie pozdrawiam:))
Serdecznie pozdrawiam.Ryszard:)
Awatar użytkownika
baxiowa
1000p
1000p
Posty: 1192
Od: 19 sty 2014, o 22:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Dalie - foto 2015

Post »

U mnie już po sezonie dziś wykopałam dalie bo nic z nich nie zostało tylko troszkę zielonego przy samej ziemi. :roll:
Oddam sprzedam wymienię http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=79960" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
rys11
200p
200p
Posty: 316
Od: 11 wrz 2012, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dalie - foto 2015

Post »

Witam miłośników dalii!

Pierwsze 12 skrzynek z karpami dalii już mam w nowej piwnicy w bloku.Miłe Panie studentki podzieliły się swoją piwnicą, bym miał gdzie przechować w dobrych warunkach karpy dalii do sezonu 2016.

Obrazek

Obrazek
Serdecznie pozdrawiam.Ryszard:)
Awatar użytkownika
rys11
200p
200p
Posty: 316
Od: 11 wrz 2012, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dalie - foto 2015

Post »

haw5 pisze:Ryszardzie piękna piwnica,jaką masz nadzieję temperaturę tam utrzymać.
Witaj!
Piwnicę użyczyły mi Panie studentki.Przez piwnicę nie przechodzą żadne rury CO,obecnie panuje tam temperatura +10.Można regulować trochę temperaturę otwierając okno.Myślę że z tym sobie poradzę i karpy przetrzymają te sześć miesięcy kwarantanny :D
Serdecznie pozdrawiam.Ryszard:)
javier
200p
200p
Posty: 207
Od: 15 sie 2014, o 19:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Dalie - foto 2015

Post »

Ryszardzie,czy czesc nadziemna do przezimowania ma byc całkowicie wycieta od karp?
Awatar użytkownika
rys11
200p
200p
Posty: 316
Od: 11 wrz 2012, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dalie - foto 2015

Post »

Witaj! "javier"
Przy karpach do przezimowania zostawiamy część nadziemną (pędy) i ucinamy(skracamy) je na wysokość od 5-10 cm.Taką karpę ja trochę przesuszam, a następnie przewożę je do piwnicy w bloku.Można je(karpy) również zawinąć w gazety,lecz ja tego nie robię!
Temperatura do przechowywania powinna wynosić około 4-8 stopni.Życzę Tobie dobrego przechowania karp do sezonu 2016 :D
Serdecznie pozdrawiam.Ryszard:)
Awatar użytkownika
rys11
200p
200p
Posty: 316
Od: 11 wrz 2012, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dalie - foto 2015

Post »

Witam miłośników dalii.

W dniu 04 listopada moje wszystkie karpy dalii znalazły się w piwnicy w bloku.To 27 skrzynek w których znajdują się 93 odmiany karp dalii, kilka jest podwójnych! Jestem dobrej myśli że w tych nowych warunkach kapy dalii przetrzymają do sezonu 2016!

Obrazek
Serdecznie pozdrawiam.Ryszard:)
Zanetaz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 paź 2021, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie przechowywanie karp- dlaczego zgniły ?

Post »

Prośba o odpowiedź.
Nie wiedziałam w jaki sposób przezimować karpy dalii i postanowiłam wreszcie o tym poczytać i... przeraziłam się. Po raz pierwszy mam dalie i poczytałam już po wykopywaniu karp, że powinny mieć zostawioną część nadziemną, oraz że nie powinny być rozdzielone. Ja wykopałam już wszystkie karpy w taki sam sposób. Czasami się jakaś karpa oderwała, a części nadziemnej nie zostawiałam bo ona mi się łamała.
Czy dobrze rozumiem, że z nich już nic nie będzie jeśli nie zostawiłam części nadziemnej 5 - 10 cm?
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 243
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Dalie przechowywanie karp- dlaczego zgniły ?

Post »

Karpy przechowają się i odrosną na wiosnę nawet bez kawałków łodyg, z oczek na bulwach przy łodydze, czy w środku karpy. Lepiej dzielić na wiosnę, kiedy widać kiełkujące oczka. Poszczególne bulwy mają lekkie zgrubienie w miejscu, gdzie wyrastają z karpy i tam są oczka na pędy w przyszłym sezonie. Jeśli odetniemy bulwę bez tego zgrubienia, wtedy nic nam nie wyrośnie. Tu widać jak dzielić https://www.youtube.com/watch?v=cPNUorANFnk a około 3 minuty, jak nie należy obcinać bulwy. Tak dzielą na handel, nam wystarczy podzielić na 2 lub 3 części.
Pozdrawiam

Karol
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Dalie przechowywanie karp- dlaczego zgniły ?

Post »

Czy karłowe dalie, które mają niewielkie bulwki warto przechowywać? Czy w przyszłym sezonie będą to dobrze kwitnące rośliny?
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 243
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Dalie przechowywanie karp- dlaczego zgniły ?

Post »

Karłowe, z nasion, bardzo dobrze przechowują się, szybko kwitną. Małe bulwy trzeba zabezpieczyć przed wyschnięciem.
Pozdrawiam

Karol
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”