Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 237
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Witam, jeżeli strelicja wypuszcza skarłowaciałe, pogięte liście jeden za drugim to problemu szukać w korzeniach? Na pozostałych liściach rośliny nie widziałem szkodników. Podlewam ją jak 3 inne strelicje ale tą czwartą która ma problemy od wiosny - wiosną właśnie przesadzałem co by miała lepsze podłoże... (bardziej przepuszczalne) no i zaczęły się problemy. Korzenie są bardzo, bardzo delikatne i pewnie coś uszkodziłem...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

A czym nawozisz, jak często? Oraz sprawdź czy nie ma szkodników, również w podłożu.
Wrzuć też zdjęcia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tusiaaab
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 3 wrz 2021, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry. Jestem posiadaczką strelicji królewskiej od kilku miesięcy. Do tek pory pięknie rosła, wypuściła wiele liści. Niestety na 2 liściach dziś zauważyłam wiele jasnych kropek od spodu i na wierzchu. Proszę o pomoc i jak z tym walczyć. Będe wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Tarczniki, a najprawdopodobniej tarcznik sagowcowiec.
Spróbuj zrobić oprysk Mospilanem oraz poczytaj ten wątek: https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... t=Tarcznik
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tusiaaab
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 3 wrz 2021, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dziękuję. Czy powinnam odizolować roślinę by szkodniki nie przeniosły się na inne ? Zanim kupię ten środek to mogę przemyć liście wodą z szarym mydłem ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

1. Oczywiście odseparować i sprawdzić inne rośliny pod kątem obecności szkodników.
2. To nic nie da a wręcz istnieje możliwość że może popalić liście - w zależności od tego jakie pH ma dane mydło.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tusiaaab
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 3 wrz 2021, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Ok dziekuje. Zatem jutro będę działać. Ale roślina jest do uratowania ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Powiem tak, jak na razie źle nie wygląda, ale szkodników jest sporo. Może to odchorować.
Dlatego zabieg trzeba zrobić bardzo dokładnie.
Jak zrobisz oprysk Mospilanem, odczekaj z dobę i zrób drugi oprysk, ale roztworem wody, oleju - może być nawet taki zwykły (na litr wody daj z łyżkę stołową) oraz parę kropli płynu do mycia naczyń. Odczekaj znowu z dobę i wtedy powiedzmy gąbką kuchenną (tą szorstką stroną) delikatnie staraj się pozbierać szkodniki. Gąbkę dość często płucz pod bieżącą wodą. Jak wszystko w miarę możliwości zbierzesz wtedy przemyj liście wodą z paroma kroplami płynu do mycia naczyń. To zmyje film olejowy, który jak zostawisz może pozatykać aparaty szparkowe. Podobnie działa na szkodniki - pokryte roztworem oleju po prostu się duszą i giną. Gdyby to były pojedyncze sztuki wystarczył by sam oprysk Mospilanem, ale tutaj lepiej zadziałać dwutorowo.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
tusiaaab
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 3 wrz 2021, o 17:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Ok. dziękuję bardzo za porady. Dziś będę działać. Dam znać jak efekty. Serdecznie pozdrawiam
kikkimont
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 27 lut 2021, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Moja strelicja na liściach zaczyna pokazywać jakiś problem. Czy może jakieś podpowiedzi ?
Mam już ją jakieś 2 lata także przeszliśmy już chrzest i wszystkie zasady odnośnie podlewania, słonecznego miejsca ziemi itd. są nam znane.
Czy to może być od zbyt rzadkiego podlewania ? Przez wyjazdy itd.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Każde warunki uprawy i pielęgnacji zawsze mają wpływ na kondycję rośliny.
Jeśli roślina jest zostawiana na jakiś czas - nie wiem jaki - i pozostawiana bez opieki, no to może to wpływać na jej stan. Strelicja wymaga obfitego podlewania w okresie wegetacji, więc nie można dopuścić do zbytniego przesuszania podłoża.
Doniczka ma odpływ?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kikkimont
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 27 lut 2021, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Tak ma odpływ. Przelana nie może być, raczej obstawiałabym, że ją mogłam przesuszyć, ale nie wiem czy wtedy takie plamy pojawiają się na liściach ? Czy tu może się coś innego szykować :roll:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Oczywiście że plamy i obsychanie brzegów liści może pojawić się również w przypadku zbytniego przesuszenia podłoża, zwłaszcza wtedy gdy roślina ma słoneczne stanowisko. W przypadku gdy jest ciepło i operuje słońce, a roślina nie jest wystarczająco nawodniona są możliwe oparzenia i popalenie od słońca.

Te plamy są od strony okna? Bo to mi wygląda na przegrzanie od słońca.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”