Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Uschnięte liście po prostu odetnij i posadź do właściwego podłoża. W żadnym wypadku nie sadzi się sukulentów głębiej, bo istnieje ryzyko gnicia łodygi. Podobnie nie ma potrzeby ciąć, jeśli dół łodygi i korzenie są zdrowe. Aloesy mają już taki pokrój drzewiasty.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
pawlik2412
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 28 wrz 2010, o 11:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak uratować aloes?

Post »

mam problem z aloesem, Rosl bardzo dobrze i bardzo szybko, az zaczelo sie dziac to, co na zdjeciach. CZy mozna i jak mozna go uratowac?


Obrazek

Obrazek


Pisownia! Następne posty będą usuwane z forum/Karo
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak uratować aloes?

Post »

Podłoże ewidentnie do wymiany - przesadzałeś w ogóle po zakupie?
Powinna być mieszanka ziemi i żwirku w proporcji około 1:2.
Podczas przesadzania sprawdź stan korzeni, jeśli będą jakieś pogniłe to usuwasz i resztę bryły korzeniowej posypujesz sproszkowanym węglem.
Podlewasz dopiero wtedy kiedy całkowicie przeschnie podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Aloes / Aloe

Post »

Moje aloesy mają jakiś biały nalot i wydaje mi się że jakieś pojedyńcze robaczki wielkości mszycy.
Nie wiem co to jest i czym to usunąć.
Pomocy :cry:


Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,
Kasia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Wełnowce. Zrób oprysk Mospilanem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Adisan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 lip 2021, o 10:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Aloes choroba

Post »

Witam serdecznie, w jedną noc dosłownie liście zmieniły się w sposób jak na zdjęciach... Podlewanie raz na 2 tygodnie, lokalizacja południowo - zachodnie okno co 2 podlewanie biohumus naturalny 100%. Rósł bardzo dobrze i nagle takie coś i to w 1 noc dosłownie wstałem i jeden liść już wisiał więc musiałem obciąć, drugi jak na zdięciach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Zostaw, te rośliny tak rosną w formie kępy.

Mała uwaga, doniczki mają stać na podstawce żeby do korzeni docierało powietrze, a podłoże szybciej przesychało. Osłonki to uniemożliwiają albo mocno utrudniają.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Na zdjęciu z lewej strony widzę doniczkę, z prawej doniczkę wsadzoną do ciasnej osłonki, a powinna stać na podstawce. Dlaczego? Wyjaśniłem wyżej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Ja tylko zauważyłem błąd w przypadku tych mniejszych aloesów, który może odbić się kiedyś w przyszłości w kondycji tych roślin. Z rośliną mateczną jest ok., znam te doniczki.
Jednak dziwne to trochę, w końcu to niby Twoje rośliny. Nie opiekujesz się ze względu na problemy ze wzrokiem - ok., a z drugiej strony zadajesz pytania na forum. Nie zrozum mnie źle, ale dla mnie to trochę niezrozumiałe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nikola123
50p
50p
Posty: 70
Od: 3 gru 2020, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Witam po dość długiej przerwie.
Mam problem z moimi aloesami drzewiastymi, pojawiły się na nich dziwne plamy. Nie wiem od kiedy są, może od wczoraj a może od miesiąca. Znajdują się na młodych liściach, aczkolwiek nie na tych najmłodszych.
Aloesy rosną w doniczce bez osłonki, na parapecie wschodnim, w mieszance żwirku i ziemi uniwersalnej, na dnie kamyki. Podlewam co około 2 tygodnie, nawoziłam może ze trzy razy w tym roku, nawozem do roślin zielonych.

Zdjęcia tych plam:

Obrazek


Obrazek

A i jeszcze chciałabym się zapytać, czy to normalne że aloes white lighting będzie kwitł po raz drugi w roku?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

1. Trochę mi to wygląda na obecność jakichś szkodników, sprawdź dokładnie całą roślinę oraz podłoże. Mniej prawdopodobny jakichś wirus.

2. Zdarza się, że Aloesy ponawiają kwitnienie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nikola123
50p
50p
Posty: 70
Od: 3 gru 2020, o 23:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Jeśli chodzi o szkodniki, to w korzeniach jeszcze nie grzebałam, ale niedawno pozbyłam się z tego aloesu tarczników. Zapomniałam dodać.


To może być przez to? Tylko że to nie ma jakiejś nier?wnej powierzchni (blizna, skorkowacenie) tylko takie... Przebarwienie? Tylko że to jest całkiem bez koloru, jakby chlorfil w części liścia obumarł, a reszta liścia się trzyma. Może jest delikatnie wklęsłe, i tyle.

Może to jakiś grzyb?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Grzyb na pewno nie. Jeśli jednak zmiany jest wklęsłe to mógłby być jednak wirus ewentualnie choroba bakteryjna. Infekcja powstaje wskutek uszkodzenia tkanki, np poprzez działalność szkodników. Żeby być na 100% pewnym trzeba dać chore tkanki do zbadania.
Pytanie, zmiany pojawiły się podczas inwazji tarczników czy po?

Przede wszystkim odseparować od innych roślin, odciąć te liście z tymi zmianami i czekać. Może istnieje szansa, że nowe zmiany się nie pojawią. Możesz spróbować zrobić oprysk Topsinem. Jeśli on nie pomoże, a zmiany będą się pojawiać to wtedy może wskazywać na wirus.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”