Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Marcin To dynia krzaczasta w typie hokkaido odmiany Amoro. Kupiłem do testu, bo zmniejszyłem ilość cukiń i czymś te pustki chciałem wypełnić. :)
Kasiap20_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 lip 2021, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Witam wszystkich. Mój pierwszy post na forum i oczywiście z pytaniem. Byłam dzisiaj sprawdzić co się dzieje na poletku dyniowym i jedna z odmian w typie halloven ma duże, piękne owoce ale zielone... Czy taki kolor może być na tym etapie dojrzewania? Zmieni kolor w czasie dojrzewania? Zasmuciło mnie to ponieważ oczekiwałam pięknej pomarańczowej dyńki a zastałam zielonego "arbuza". W poprzednich latach dynie w typie hallowen były już po zapyleniu pomarańczowe stąd pytanie. Jedyna odmiana jaką znam, która wybarwia się z zieleni na pomarańczowy to Muscat. Proszę o podpowiedź.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Dynie z rodziny dyń zwyczajnych, które znam właśnie tak rosną, że z zielonego przechodzą w pomarańczową. :)
Kasiap20_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 lip 2021, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Dziękuje, czuje się spokojniejsza. W tamtum roku miałam Big Max, ona rosła odrazu pomarańczowa stąd moje zaskoczenie
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Big max, to z gatunku olbrzymiej i te mogą albo od poczatku iść w pomarańcz albo później się wybarwiać.

Oba gatunki można rozróżnić m.in tym, że zwyczajna ma ciemno zielony ogonek, a olbrzymia ma jasny.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Czy ta Amorro nie ma posmaku melonowego?

Kupiłam na straganie coś takiego i byłam pewna że to hokkaido, ale jakaś większa i jaśniejsza. Okazała się mega smaczna, w środku coś jak muscat, bardzo aromatyczna, soczysta, mięciuteńka nieco melonowa. Niestety młoda, więc nasion nie znalazłam, a szkoda, bo przepyszna, chciałabym ją mieć.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Ogólnie zajadam ją tylko w postaci zupy krem. Nie bardzo się wypowiem co do smaku ale zupa bardzo mi smakuje. :)
Awatar użytkownika
Andrzejsson
100p
100p
Posty: 127
Od: 4 mar 2018, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze karpackie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Mi na przykład smak Muscat de Provence nie odpowiada, bo jest za bardzo słodki i wodnisty z takim melonowym posmakiem. Wolę dynie mączyste i w tym roku oprócz Hokkaido rosną Delica i Hubbard Large Blue. Takie są według mnie najlepsze na zupę.
"Artificem commendat opus"
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Poważnie? ;:oj
Muscaty to moje ulubione, właśnie dlatego że takie są i dlatego też mi spasowała ta mała melonowa dyńka. No i wielkość. Muscat jest ogromny, a ja sama nie przejem tak wielkiej dyni, wiadomo jak już się pokroi to już trzeba szybko, mrożona to już nie to samo, a ta akurat jest taka na jeden garnek. No i ja nie miksuję ich wtedy, bo te dynieczki są takie mięciutkie że same się rozpływają, wolę delikatne kawałki w zupie niż taką breję.
Nadal szukam jej nazwy. Kupiłam największą jaką mieli w sklepie z nadzieją, że może będą nasiona i są. Mogłyby być lepiej dojrzałe ale wyciągnęłam ile się dało i suszę, liczę że z nich coś będzie.
W tym roku nie udało mi się wyhodować żadnej własnej dyni choć siałam je na maxa. Najbardziej mi tego Muscata szkoda właśnie.
Obrazek
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2831
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

:wit
Z moich dyniek ulubiona to Delica, później Hokkaido, bo idzie do pieczenia czy gara ze skórką, dalej Australian Butter, Butternut Liścia. Z Muskat de Provence też zrezygnowałam, bo na surowo pachnie melonem, ale po upieczeniu czy gotowaniu już nie, albo nie wyczuwam ? Staje się rzadka i jakaś nitkowata - co dla mnie jest wadą. Lubię dynie o konsystencji kremowej.
Australian Butter przechowała się do wiosny, może dlatego, że jest największa z wymienionych, na raz za duża i tak przeleżała w piwnicy do końca marca :)
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
pendrak
100p
100p
Posty: 131
Od: 12 kwie 2020, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. wielkopolskie

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Po raz pierwszy uprawiam dynię w tym roku i mam dosyć poważny dylemat: kiedy wiadomo, czy dynia jest gotowa do zbioru? Konkretnie chodzi o tą:
Obrazek
Chyba jest to odmiana Olga, liście uschły i gdy pukam w nią to jest "pusty" odgłos. Trzonek jest jeszcze zielony - czy jest gotowa do zbioru, czy zostawić ją tak jeszcze? Od spodu jest jasno-żółta.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Na bieżące spożycie ok. Na dłuższe przechowanie jeszcze za wcześnie. Ogonek musi jakby zżółknąć.
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.9

Post »

Wygląda na Olgę :) Moje w ubiegłym roku były jak piłeczki, takie ogrągłe.
Pierwszą zerwałam, gdy zrobiła się pomarańczowa - troszkę bardziej niż Twoja. Drugą, gdy skończył się sezon - dojrzała sobie, najpierw leżąc na szafce w pokoju i tworząc jesienny wystrój, potem czekała na konsumpcję w piwnicy.
Żadna się nie zepsuła, obie były bardzo dobre. Ze zbiorem dyń najlepiej czekać aż ogonek zacznie być suchawy - no chyba że grożą przymrozki, to nie ma na co czekać.
Pamiętaj, że Olga marnie smakuje w zupie, natomiast wychodzą z niej wyśmienite placki i bezłupinowe pestki prażone w piekarniku z oliwą, solą i ew. pieprzem, papryką lub ziołami.
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”