Różana hacjenda Anego

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Shalina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1132
Od: 3 paź 2017, o 17:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze

Re: Różana hacjenda Anego

Post »

Andrzeju róże, krwawniki cudowne ;:333 Żadnej plamistości nie widzę tylko ślimaczki :wink:
Pomidorki też super obrodziły ;:138 ale jestem ciekawa jak tam Twoje bukszpany? bo moje już dopadła ćma bukszpanowa ;:145
Pozdrawiam ;:167
Pozdrawiam Halina
Przydomowy ogród emerytki
Awatar użytkownika
any57
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4326
Od: 16 sty 2012, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ŚLĄSK

Re: Różana hacjenda Anego

Post »

Witajcie :wit
Szwędaczkę mieliśmy załączoną :wink: ale już siedzimy w domu.

Często bywam w pobliżu miejscowości (której nazwę przeczytacie na zdjęciu w opisie owego miejsca) ale nigdy nie słyszałem tej historii. Tak mnie zainteresowała, że poczytałem o walkach Powstania Styczniowego i teraz będę miał owe miejsca na uwadze.
Wszystko przez przypadek, bo wybraliśmy się na tamtejszy cmentarz.

Obrazek

Przy okazji - na tym małym zagubionym cmentarzu zobaczyliśmy (jeszcze nie wiedząc o obecnej sytuacji w Afganistanie) epitafium na grobie młodego sierżanta ... :(
Obrazek

A jak już pozwiedzaliśmy tam w środku Polski co się da i poodwiedzaliśmy kogo się da, to wróciliśmy do siebie ale tylko na chwilę bo ... w góry, w góry miły bracie, tam przygoda czeka na cię :)
Jak ja lubię takie widoki i warto te kilkanaście km przejść by uradować duszę i nacieszyć oczy :heja
Tym razem Brenna i wejście na Błatny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie chcę być okrutny :wink: ale właśnie dzisiaj już trzeci raz byłem w lesie, bo grzyby zaczynają rosnąć - mamy już trochę ususzonych, trochę zamrożonych, już jedliśmy, a te dzisiejsze też będą zamrożone bo na obiad miało być co innego a ja znienacka pognałem do lasu, a tam przede mną żaden grzyb się nie schowa :D

Obrazek

Ewo ... jakbym usłyszałem twe słowa - też dzisiaj myślałem o oprysku róż i ... "chyba już za późno" - odpuściłem.
Smutno że RU się nie udała - będę miał na uwadze i pooglądam, czy czasem coś się nie ukorzeniło przy ziemi bo się krzaczor z niej robi, a na innej już w ub.r. zakopałem jeden pęd i trzeba będzie zobaczyć czy się nie ukorzenił.
Oczywiście malutka Rhapsody in Blue od ciebie kwitnie jak szalona, bez przerwy ;:333
A patyczki Veilchenblau, które dałaś, ukorzeniły się ładnie i mam już 4 pędy ok 70 cm :)
A z tych małych patyczków co nie pamiętałem nazwy przezimował tylko jeden - róża zakwitła 2 kwiatami i ładnie się rozbudowuje - to na pewno będzie Eden Rose
Obrazek

Florianie - na etykiecie była inna nazwa "painted madam"
Obrazek

Halino ... nie wierz zdjęciom :wink: po upływie czasu od tych wpisów, aktualnie część róż jest bezlistna, a na innych wiszą uschnięte rudzielce - choć na szczęście nie na wszystkich.
Na bukszpanach, miesiąc po oprysku zauważyliśmy miejscowe wżery i wczoraj znalazłem 6 gąsienic i dwie poczwarki, a żona ok 10 i z bukszpanów wylatywały ćmy. Oprysku nie można było zrobić bo zapowiadali deszcz (trafili) Dzisiaj jeszcze raz przejrzeliśmy bukszpany ale nic nie znaleźliśmy - ćmy nadal siedzą w nich. Oprysk wykonałem - myślę że ostatni w tym roku, bo ten środek likwiduje gąsienice przez ok 4 tyg. (po pierwszym oprysku w kwietniu, był spokój przez 7tyg.)
A pomidorów nie potrafimy przejeść, tak obrodziły - na szczęście nie wszystkie mają taka wagę jak ten pierwszy :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie tylko róże zaniedbałem, kaktusami też się nie opiekuję i ten o najpiękniejszych kwiatach urodził tylko jednego :( czatowałem cały dzień by się kwiat otworzył (dwa górne zdjęcia) następnego dnia z rana pobiegłem i zdążyłem - kwiat się rozwinął i po południu już padł - kwiat jednej nocy :wink:
(tu w tle za kaktusem można zobaczyć jak plamistość dotknęła różę Handel)
Obrazek

Aktualne kwitnienie niektórych róż

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I nadszedł ten dzień ... owoce derenia zaczynają spadać, kto w temacie, ten wie ... Any niedługo nastawi nalewkę na dereniu i będzie wtedy ten wielki dzień, kiedy nastąpi degustacja ubiegłorocznej dereniówki - twardziel jestem ... 9 m-cy owoc zalany był alkoholem, potem m-c zasypane owoce cukrem i kolejne 2 gdy oba nalewy połączone się przegryzały.
Obrazek

Obrazek

Na zakończenie z pozdrowieniami kolejny ciekawy robaczek - "szczerklina" ze swoim śniadaniem.
ewo w - ekspertem w dziedzinie robaczków jest bezapelacyjnie Jadzia - ja tylko próbuję za nią nadążać ;:224

Obrazek

Pozdrawiam wszystkich bywalców hacjendy :wit
Andrzej zaprasza
aktualny wątek
poprzedni
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Różana hacjenda Anego

Post »

Andrzeju, pomidorami jestem aktualnie najbardziej podekscytowana, ponieważ próbuję je uprawiać. Dlatego tak cieszą te, które rosną w ogrodach Forumków - jakby dawały sygnał "hej, ty też takie możesz mieć, wystarczy się nieco poduczyć".
Z różami często jest problem, wiecznie coś je podjada, i nie zawsze ma nóżki lub skrzydełka widoczne gołym okiem :/
Liczę na przyjazny wrzesień. Tyle jeszcze kwitnień przed nami. A przez zimę można planować - to też fajne :)
Dzięki za wątek Twój.
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Różana hacjenda Anego

Post »

;:303 ;:303 Andrzeju za super owadzie ujęcie ;:215 Ty wędrujesz a mnie opanowała totalna apatia do ogródka i kompa.Czasem przez parę dni go nie załączałam i nie chodziłam nawet do ogródka .Dopiero tak od wczoraj inaczej zapatruję się na świat i zaczęłam coś działać .Zaczynam powoli robić porządki w ogródku wywaliłam wszystkie trzmieliny z obwódek ,agresty też już poszły na stos, bo oba mi padły w sezonie, a tak cudownie zakwitły i miały juz wielkie owoce i nagle wszystko zaczęło schnąć .Na dodatek znów komuś się przypomniało o terenie za ogródkami ;:222 Udanej niedzieli ;:196
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2321
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Różana hacjenda Anego

Post »

Widzę że bardzo podobna dalia z opakowaniem, to może faktycznie tym razem bez pomyłki. Zatem nie jest to 'Connel's Gloriosa' ale 'Painted Madame'
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Różana hacjenda Anego

Post »

O tak Andrzejku ;:138
Derenie w natarciu, tak jak u mnie. W tym roku ładnie zaowocowały zreszta jak nigdy dotad. :D
Wszystko ładnie kwitnie i cieszy oczy.
Miałyśmy z koleżankami wielkie plany na ten rok, żeby Was odwiedzić i znowu coś zaszwankowało, który to już rok. :roll:
Serdeczności dla Was z Mirka. :)
Awatar użytkownika
any57
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4326
Od: 16 sty 2012, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ŚLĄSK

Re: Różana hacjenda Anego

Post »

No!
Z podróżami już koniec - przynajmniej na razie - nie liczę tych jednodniowych w pobliskie góry, bo coraz bliżej piękne kolory jesieni :wink:
ale wszędzie gdzie byliśmy zwracałem uwagę na rośliny, bo nieraz zadziwiały mnie swoim wyglądem czy siłą przetrwania.

Obrazek

Z grzybobraniem też na razie koniec, bo chociaż jeszcze w piątek usmażyłem sobie to co przyniosłem, to generalnie grzybów brak - trzeba się dużo nachodzić by znaleźć ich kilka, a w ub. tyg. było jeszcze tak

Obrazek

Witam cię Fiku Miku Ogrodniku :wit Pomidory mieliśmy zawsze - nazw nie podam, bo wydłubuję nasiona z tych co mi smakują i je wysiewam. W ub. r. zrezygnowaliśmy po nagłej zarazie, która zabrała wszystkie krzewy gdy zaczęły się zawiązywać pomidorki, ale że nasiona nadal miałem i to 5 letnie, to na próbę w tym roku wysiałem. Wzeszły wszystkie więc z braku miejsca posadziłem je w donice i poustawiałem w różnych miejscach ogrodu. To był dobry pomysł, bo w jednym miejscu od sąsiada przyszła zaraza i właśnie wczoraj 4 krzewy zlikwidowałem. W innych miejscach jeszcze zdrowo owocują. Zacząłem wydłubywać nasiona z tegorocznych :) będzie ich tylko 5 rodzajów (w tym było 11) czarny, fiutek (aurija), duży owalny, małe czerwone gruszkowe i befsztyk (cherokee purple, ten z wcześniejszego zdjęcia na wadze - dwa lata temu miał nawet więcej, bo 70 dag)

Obrazek

Jadziu ... mnie też niechęć ogarnęła ale na szczęście tylko do komputera. Na ogrodzie siedzę codziennie (oprócz wyjazdów) i tam ma spokój, bo nie używam internetu telefonicznie. Ten odwyk przeniosłem do domu i też mało co zaglądam - zresztą ... jak wracam to zaraz czas na spanie :wink:
Co słyszę? Za ogródkiem będzie budowa? Myślę, że twojego nie ruszą - na pewno nie, bo za blisko domu.
Owady podglądam ... jak mam czas :)

modraszek - nie widać, bo bardzo szybko machał skrzydełkami ale zapewniam - ma błękitne skrzydełka
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Florianie, to ty jesteś autorytetem w sprawie dalii ;:333 szkoda, że nie mogłem być na wystawie - zaraz poczytam ile dyplomów, czy pucharów zgarnąłeś :D
A te to pozostałe 75% naszych dalii - mamy ich aż 4 rodzaje

Obrazek

Witaj Elu, dawno cię tu nie było. Masz rację ... szkoda, że te nasze plany spotkań nie mogły się spełnić :( ale wszystko jeszcze przed nami - może skuszę dereniówką? ;:306 zebrałem już 2,5 kg z jednego drzewa i jeszcze trochę tam wisi - na drugim późniejszym dopiero zaczynają dochodzić i będzie ich więcej. Na następny rok chyba będę zbierał zapisy na owoce - o ile obrodzą jak w tym. W ub.r. w pąkach kwiatostanów były po 1-2 owocu a teraz po 7-9
Dzięki za pozdrowienia ... planujmy dalej.

Obrazek

A co na ogrodzie?
Jesień się zbliża, wrzosy kwitną
Obrazek

liriope zaczyna
Obrazek

winogron już podskubujemy
Obrazek

jabłka pozbieraliśmy, bo osy i szerszenie wgryzają się w nie ogromnie - przy zbiórce oczywiście mnie jedna osa użądliła, tak ja wcześniej przy zbiorze śliwek - siedziała w wygryzionej dziurze i wystawiała dupeczkę z żądłem na niewidocznej stronie.
Obrazek

A róże nadal kwitną - jak widzicie .... ćmy bukszpanowe choć fruwają, to ich gąsienie nie mają szans u nas. Bukszpany czują się świetnie i są ślicznie zieloniutkie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do następnego razu moi mili forumowicze :wit

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Andrzej zaprasza
aktualny wątek
poprzedni
Awatar użytkownika
jolifleur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1441
Od: 30 lip 2012, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zacisze Gwda Mała

Re: Różana hacjenda Anego

Post »

Witaj Andrzeju, wiele wysiłku musiałeś włożyć w swoje miejsce na ziemi :) Piękne zakątki stworzyłeś i wszystko u Ciebie rośnie jak szalone. Podziwiałam pomidory giganty. Twoje plony robią wrażenie ;:oj
I te formowane iglaki i obwódki bukszpanowe. Podziwiam zacięcie :) Też mam kilka bukszpanów i z niepokojem je oglądam czy ćma bukszpanowa ich nie namierzyła. Jak na razie nic nie zauważyłam. Chyba moje szczęście w tym, że mieszkam daleko od innych i tej ciemce nie chce się taki kawał lecieć ;:306

Pozdrawiam i dalszych sukcesów życzę :)
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Różana hacjenda Anego

Post »

Andrzeju raczej na to nie liczę ze nie zabiorą ogródka ,ale psychicznie już się przygotowuję ,ale nim sie dowiedziałam to zamówiłam sporo tulipanów :;230 Synowa mnie pociesza że z pewnością jeszcze nie nastąpi to w przyszłej wiosny i na to liczę. Spore pomidorowe zbiory moje aż takie nie były bo wcześnie poraziła mi je ZZ .Cóż trzeba mieć rękę na pulsie jeśli ma się pomidory a mnie więcej nie było niż byłam Mniamuśne grzybki w sklepie widziałam na razie tylko kurki ;:196
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Awatar użytkownika
any57
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4326
Od: 16 sty 2012, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ŚLĄSK

Re: Różana hacjenda Anego

Post »

Właśnie Jadziu byłem u ciebie ;:168

Witam cię Ewo w moim wątku :wit dziękuję za miłe słowa i cieszę się, że doglądasz bukszpany - znam takich co mówią, że przyszła nagle zaraza i poooszło, a to tylko ćma i jej gąsienice. Nie chcę cię smucić ale już 40km od ciebie ćma fruwa :(
Myślę, że w tym roku będzie spokój, bo już końcówka sezonu, ale pilnuj od wiosny.
Andrzej zaprasza
aktualny wątek
poprzedni
Awatar użytkownika
jolifleur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1441
Od: 30 lip 2012, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zacisze Gwda Mała

Re: Różana hacjenda Anego

Post »

Ale tym razem byłam sprytna :tan Obsadziłam mój wgłębnik bukszpanami, żeby było zaciszniej i "głębiej" ale... między bukszpanami wsadziłam sosny, kosodrzewiny, suchodrzew i coś tam jeszcze. Nawet jak bukszpany napadną wredne ćmy i nie uda się ich uratować, reszta nasadzeń powinna dać ten sam zamierzony efekt :)
Bardziej tobie współczuję, bo masz śliczne obwódki. Ale trzymam kciuki za walkę ;)
I odwiedź Szczecinek :) Dużo się zmieniło. Ale na lepsze ;)
Awatar użytkownika
any57
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4326
Od: 16 sty 2012, o 16:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ŚLĄSK

Re: Różana hacjenda Anego

Post »

Spryciara z ciebie Ewo :wink: powiem ci że ja już patrzę na moje cisy i przed zimą powtykam sadzonki do ziemi - jak się przyjmą to zacznę sukcesywnie wymieniać bukszpany na cisy :)
Pewnie kiedyś zajadę do Szczecinka, choć koledzy z technikum się zagubili, a jeden już się wyprowadził (odwiedzam go w nowym miejscu), to kolejny ... zamieszkał na cmentarzu i muszę go odwiedzić :( za to ze studiów kumpel nadal tam mieszka :-)
Andrzej zaprasza
aktualny wątek
poprzedni
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2321
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Różana hacjenda Anego

Post »

Dereń wygląda apetycznie! Cały ogród zresztą też; nawet z niewielką ilością dalii ;:333
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”