Filodendron - problemy z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Filodendron podwójnie pierzasty.Oprysk zrobiony w niedzielę wieczorem. Roślina została na dworze. We wtorek wieczorem zabrałam ja do domu. Niestety dziś zauważyłam małe białe robaczki i jednego czarnego. Jeden biały się ruszał, reszta nie. Wobec tego zakładam, że tamte były martwe. Czy mogę ponowić teraz oprysk, skoro nie wybiło wszystkich, czy mam odczekać jakiś czas?
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Chciałam jeszcze nawiązać do mojego Filodendrona Little Phil. Muszę powiedzieć, że roślina rośnie, rozwija nowe liście, tak więc udało się ją raczej uratować. Oczywiście niektóre liście pozostawiłam i są na nich plamy, ale chyba nie zagrażają już nowo powstałym. A może się mylę?
Zauważyłam dopiero po czasie, że to są prawdopodobnie dwie sadzonki. I teraz moje pytanie. Czy mogę je rozdzielić, czy lepiej nie ruszać, skoro roślina dobrze rośnie i była przesadzana na wiosnę?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Zostaw ją w tym roku już w spokoju, przy następnym przesadzaniu możesz rozdzielić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Ok. Tak zrobię. Dziękuję Norbercie. Pozdrawiam! :wit
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Alicja-2021 pisze:Filodendron podwójnie pierzasty.Oprysk zrobiony w niedzielę wieczorem. Roślina została na dworze. We wtorek wieczorem zabrałam ja do domu. Niestety dziś zauważyłam małe białe robaczki i jednego czarnego. Jeden biały się ruszał, reszta nie. Wobec tego zakładam, że tamte były martwe. Czy mogę ponowić teraz oprysk, skoro nie wybiło wszystkich, czy mam odczekać jakiś czas?
A co radzisz Norbercie w tym przypadku? Powtórzyć zabieg?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Powtórz po tygodniu od poprzedniego oprysku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Dzień dobry, zwracam się o pomoc odnośnie mojego Filodendrona Little Phil. Jak już kiedyś pisałam dostałam go przelanego, liście zaczęły żółknąć, pojawiły się pomarańczowe plamy. Zrobiłam wówczas oprysk z wywaru z czosnku, a te liście najbardziej chore odcięłam. Przesadziłam do nowej ziemi, tylko nie dałam wówczas podłoża do storczyków w dużej ilości. Jednakże na dno keramzyt, a ziemia wymieszana z perlitem. Jakoś daje radę, pojawiają się nowe liście. Jednakże zauważyłam, że niektóre mają takie plamki małe. A na jednym z nowych liści również taka mała plamka. Czy to grzyb? Kurczę, nie chce go stracić. Zrobić oprysk z czosnku czy grzybobójczy?
Pozdrawiam.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

To nie jest żaden grzyb, ani choroba.
Alicjo, pisałem Tobie już kilka razy, mało która roślina przez całe swoje życie będzie miała liście pozbawione drobnych skaz.

Objawy choroby są głównie wtedy, kiedy plamy zaczynają się powiększać, zlewać ze sobą, a liście zaczynają żółknąć i obumierać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Ok, to dam mu już spokój :wink:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Dla porównania, dwa liście u mojego Filodendron 'Malay Gold' /K
Część liści, jak ten z górnego zdjęcia ma takie jaśniejsze plamki, ale roślina normalnie rośnie i wypuszcza coraz większe liście, jak ten z dolnego zdjęcia.

Obrazek

Obrazek
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Piękny! ;:oj ;:167
Wrzucam zdjęcia całej rośliny i poszczególnych liści. Tak jak pisałam wcześniej, odcięłam te najbardziej chore, trochę ich było :cry:
Innym przyciełam liście, ale i tak w niektórych te pomarańczowe plamy się powiększyły. Zdjęcie 4,5,6 to jedne z nowych liści.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Wiesz, jeśli już to co mogłoby być, to ewentualnie jakieś zmiany fizjologiczne.
Jak chcesz być bardziej spokojna, to możesz zajrzeć do korzeni, sprawdzić je i posadzić do bardziej przepuszczalnego podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Alicja-2021
100p
100p
Posty: 118
Od: 26 lut 2021, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Czyli wtedy dać więcej perlitu i podłoża do storczyków?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”