Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Marny ogrodnik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 lip 2021, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Spryskać ją po przesadzeniu czy przed i odczekać jakiś czas? Ponieważ mam pierwszy raz do czynienia ze szkodnikami to pytanie czy spryskujemy dokładnie cała roślinę czy wystarczy ?mgiełka? na roślinę z góry i preparat wyniknie do środka?
Hehe dostanie i światło, słoneczne,sztuczne i nawilżacz i co tam bedzie jeszcze chciała byleby tylko rosła zdrowa.
Dziekuje za wskazówki:)
Marny ogrodnik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 lip 2021, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Jeszcze jedno pytanie. Jeśli doniczka w momencie zakupu ma wymiar 47x35cm to czy kolejna donica powinna być duzo większa(roślina 2 metrowa)? Czy strelicja lubi mieć duzo miejsca w doniczce czy raczej korzenie powinny miec ?ciasno?? Widziałam gdzieś filmik z przesadzania i tam mówiono, ze raczej nie powinna miec zbyt dużej donicy bo wtedy rozbudowuje system korzeniowy a ?nie idzie w liście?
Awatar użytkownika
bijelodugme
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 6 maja 2021, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Korzenie nie mogą mieć ciasno - bo najzwyczajniej rozsadzą Ci tę doniczkę :-)
Nothing is really what it seems
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Napisałem najlepiej zrobić oprysk i jednocześnie podlać.
Wpierw przesadź i możesz w zasadzie od razu użyć preparatu.
Doniczkę dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej, standardowo używa się większej o około 2 cm na średnicy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zapasniczek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 lip 2021, o 08:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

cześć,
zauważyłam, że mojej strelicji ostatnio żółknie liść, na wszelki wypadek zmieniłam jej podłoże, ale dzisiaj zobaczyłam że kolejny zaczyna żółknąć. Podlewam ją raz w tygodniu, stoi w jasnym miejscu, w pobliżu południowego słońca, ale nie na ostrym słońcu, ma drenaż; jednocześnie wypuściła w zeszłym tygodniu nowy liść. Czy może ją atakować jakaś choroba?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Ok., wymieniłaś podłoże czyli wcześniej w czym i jak długo rosła? Podejrzewam, że nie przesadziłaś bezpośrednio po zakupie?
Roślin nie podlewamy cyklicznie. Co prawda Strelicja preferuje obfite podlewanie w okresie wegetacji, ale przy nieprawidłowym podłożu może dojść do uszkodzenia korzeni, a zwłaszcza tych najdrobniejszych czyli włośników.
W jakim stanie były korzenie, sprawdziłaś dokładnie usuwając chociaż część starego podłoża?
Teraz kolejne pytanie, jakim nawozem i jak często stosowałaś?
Sprawdziłaś czy nie ma szkodników, obejrzałaś dokładnie roślinę, również stare podłoże. W podłożu mogą zalęgnąć się np. larwy ziemiórek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zapasniczek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 lip 2021, o 08:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Strelicję mam już dwa lata i to było drugie przesadzenie od zakupu.
Wcześniej była w podłożu które kupiłam w internecie,
Skład:
ziemia kompostowa: 30%
perlit frakcja 3-6 mm: 20%
chipsy kokosowe frakcja 1-3 cm: 20%
keramzyt -frakcja 4-8 mm: 20 %
piasek kwarcowy płukany: 10%
nawóz Osmocote Exact High K o spowolnionym działaniu 8-9 miesięcznym: 20 g

Korzenie były jasne, nie były zgniłe, usunęłam praktycznie całe stare podłoże z korzeni, nie zauważyłam żadnych robaków czy larw.
Nawoz jaki mam to Biopon do roslin zielonych i dodawałam go co drugie podlewanie od kwietnia.
Obcięłam teraz tę żółta część liścia, ale nie wiem co jeszcze mogę zrobić.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Ok., zmień nawóz na taki do roślin kwitnących, z przewagą potasu i fosforu, też mineralny.

Kolejne pytanie, jaką wodą podlewasz, tzn. jakiej twardości masz w kranie?
Najlepiej byłaby deszczówka, jak nie masz to również tylko miękka. Czyli jeśli masz w kranie średnio twardą wzwyż, to albo najlepiej filtrowanej przez RO (odwróconej osmozy). W innym wypadku trzeba ją przegotować albo mieszać odstaną z kranu z wodą destylowaną tak pół na pół.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zapasniczek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 lip 2021, o 08:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Podlewam wodą przefiltrowaną w dzbanku brita, ale zmienię według Twoich wskazań, bo sama woda z kranu jest raczej twarda.
Tak się zastanawiam czy na wszelki wypadek jeszcze raz nie zmienić podłoża i ponownie nie przyjrzeć się korzeniom, żałuję teraz ze nie zrobiłam zdjęć ale naprawdę wyglądały na zdrowe? im dłużej się zastanawiam tym bardziej wątpię we własną ocenę.
Nawóz kupię jutro nowy.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Jeśli korzenie były zdrowe, a przesadzałaś niedawno, to nie ma potrzeby wymieniać podłoża i jeszcze raz stresować rośliny.
Problem leży po stronie wody. Filtr dzbankowy działa w minimalnym stopniu, zwłaszcza jak masz twardą wodę. Twarda woda powoduje z czasem zbytnie zasolenie podłoża i roślina coraz trudniej pobiera składniki odżywcze. Inną konsekwencją tego jest zbytnie stężenie nawozu w podłożu - roślina pobiera go w minimalnym stopniu albo w ogóle. pH podłoża zmienia się na niekorzystny. W końcu zaczyna głodować, nawet pomimo regularnego nawożenia.
Przy następnym podlewaniu, dwóch, trzech, podlej samą wodą destylowaną.
Jeszcze w kwestii nawozu, po przesadzeniu trzeba odczekać miesiąc - to też jest istotne, bo w świeżym podłożu masz trochę składników mineralnych na parę tygodni (zwykle około właśnie miesiąca czasu).
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zapasniczek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 lip 2021, o 08:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Zastosuję wszystkie powyższe porady. Bardzo dziękuję za pomoc :)
Marny ogrodnik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 26 lip 2021, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Witam,
Jaki jest niezbędny odstęp czasu pomiędzy opryskiem na szkodniki a opryskiem na grzyba?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

W zasadzie można zrobić w tym samym czasie, jeden powinien oczywiście obeschnąć na roślinie. Można też zrobić drugi po kilku dniach, zależy od tego jaki jest stopień wejścia infekcji oraz szkodników.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”