MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
rafalpl85
100p
100p
Posty: 102
Od: 12 paź 2020, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Ul jest na słońcu ale zrobiłem im daszek żeby miały cień. Według opisu jest królowa i robotnice. Są tam mniejsze ale też duże owady więc wątpie żeby nie dorosły. Jedzenie mają jakaś pożywka.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Potrzebują czasu, bo są pracowitsze od pszczół w chłodne dni, teraz upały, może wylatują rano i wieczorem jak jest chłodniej. Miałem je w tunelach wczesną wiosną i były pracowite.
rafalpl85
100p
100p
Posty: 102
Od: 12 paź 2020, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Chdze rano w poludnie po poludniu wieczorem jak było chłodniej i cieplej i cały czas to samo ciągle siedzą w ulu wogle nie wylatują. To ile czasu będą siedziec w tym ulu zanim zdecyduja sie zapylac 2 tygodnie ?. Jestem bardzo rozczarowany tym zakupem.
kenaj5389
200p
200p
Posty: 215
Od: 11 cze 2018, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie Białystok

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

U mnie w budce dzikie trzmiele pracują nawet przy wilgotne pogodzie przez cały dzień.

-- 5 lip 2021, o 08:36 --

Hodowlane może przyzwyczajone do karmienia w budce
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

kenaj5389 pisze:Nożycówki i wałczatki ostro wzięły się do pracy a między nimi osowate.
U mnie nożycówka pospolita zniknęła nagle i podstępnie razem z ostatnimi ogrodowymi. Przyszły gwałtowne deszcze i je wcięło jakby magiczna rączka je wytłukła. Coś tam z nożycówek do chatek jeszcze lata, ale mało i to już raczej Ch. campanularum i Ch. rapunculi.
Wałczatki wystawiłem dopiero dzisiaj, jakoś mi się nie chciało wcześniej. Zobaczymy co z tego będzie. Dzisiaj zauważyłem samicę dzikuskę wałczatki , która zajęła dziurę po kołatku w chatce dla rogatej. Dzikuskę, bo gniazda, które wystawiłem były wszystkie jeszcze zamknięte. One mają chyba najmniejsze wymagania co do materiału gniazdowego. Zajmują wszystko co im się podstawi od 1 mm do 6 mm średnicy. Mnożą się baaaardzo wolno, przynajmniej tak jest u mnie.
Aaaa no i zauważyłem pierwszą samicę miesierki oblatującą kwiaty. Jesień idzie, nie ma na to rady :wink: .
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 988
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Nożycówka aktywna jest tylko przez 2-3 miesiące, od połowy kwietnia do końca czerwca.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Wroniarz OK ,ale o jakim gatunku piszesz? Pospolita zazwyczaj u mnie kończyła żywot mniej więcej do połowy lipca.Jakieś dwa-trzy tygodnie po ogrodowej. W tym roku porąbanym ucięło mi Ch. florisomne i ogrodową praktycznie w tym samym dniu na końcu czerwca. Reszta moich zasiedlonych gatunków Chelostoma lata zwykle do połowy sierpnia. Wszystkie polskie gatunki nożycówek mają okres lotów przekraczający czerwiec. Mamy ich sześć gatunków. Oprócz Ch. ventrale chyba -reszta nie jest aż tak sporadyczna, żeby nie było szansy na zasiedlenie chaty.
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 858
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

U mnie cisza ale znalazłem dwa miejsca z domkami i trzciną na oko nikt się o nie nie troszczy wymienię po kilka ( kilkanaście) trzcinek pełnych na puste będzie swieża krew dla moich ;:215




Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Wałczatki z późno wystawionych gniazd pięknie się wygryzają. Część już czyści rurki. Mam mało trzciny dla nich. Coś tam przyciąłem ostatnio, ale już nigdy chyba :wink: się tak nie spóźnię z cięciem. Pokrzywy, komary, kleszcze, ogólnie trudna sprawa. Jakość późno ciętych trzcin jest OK, ale trudno je wypatrzeć i wydrzeć z gąszczu, no i dostaje się w d... od tego o czym pisałem wcześniej. Liczę na 800-1000 zamkniętych gniazd wałcztki w tym sezonie. Zobaczymy czy się uda.
kenaj5389
200p
200p
Posty: 215
Od: 11 cze 2018, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie Białystok

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

U mnie jeszcze pracują.
Obrazek
Luck
100p
100p
Posty: 179
Od: 18 sty 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Z czego masz zrobione te pomoce gniazdowe?
kenaj5389
200p
200p
Posty: 215
Od: 11 cze 2018, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie Białystok

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Nawiercone wiertłem 4 leszczyna wysuszona.
kenaj5389
200p
200p
Posty: 215
Od: 11 cze 2018, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie Białystok

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Obrazek

Obrazek
Dalej ciężko pracują .
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”