MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
ernownik
50p
50p
Posty: 61
Od: 7 sie 2020, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Witajcie, u mnie też sezon uważam za udany, choć w tym roku nawet w bardzo słoneczne dni nie było u ogrodowych efektu roju, który w minionych latach pojawiał się co roku. Murarek latało mniej ale za to zamurowały dotychczas w 80-90%-tach 2 ule z trzciną wymienioną na nową. Suppa ładne masz te rogate. Zagiel można by się z Tobą dogadać odnośnie pakietu startowego kokonów rogatej na przyszły sezon? Suppa co to za metalowe formatki? Kupne czy własnej roboty?
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 858
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

ernownik to mój pierwszy rok z rogatą nawet nie wiem ile będę miał jej kokonów ;:185 bo w tym sezonie rogate miały mniej czasu przed ogrodową i mimo oddzielenia murowały w tych samych pakietach :( potentatem w pszczołach jest kolega klik napisz do niego na priv .Ja chciałbym tylko bym miał nie mniej kokonów po tym sezonie niż miałem na początku a to się dopiero okaże po łupaniu.




Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
adam_k27
200p
200p
Posty: 264
Od: 21 kwie 2020, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, okolice Rzeszowa

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

U mnie też rogata pierwszy rok. W uliku dla rogatej mam zamurowane 15 rurek. U ogrodowej 3 pakiety zamurowane w ponad 90%, a pszczoły uwijają się wokół czwartego pakietu który niedawno dołożyłem.

Tutaj pytanie do znawców jak potem odróżnić które rurki zamurowały ogrodowe a które rogate? Podobno można po murkach, ale czy da się po tym jednoznacznie stwierdzić która rurka została zasiedlona przez który z tych dwóch gatunków? Czy po wyłuskaniu zaś można stwierdzić różnicę po samych kokonach? U mnie te dwa gatunki murarek były w oddzielnych domkach, ale przecież jakieś osobniki mogły zdecydować że wolą się przenieść do sąsiadek. No i mogły się zagnieździć jakieś miejscowe samotnice.
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 858
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

adam_k27 na stronie 35 są zdjęcia kokonów rogatej nie da się ich pomylić z ogrodową ;:215

Obrazek ostatni pakiet dodany prawie zalepiony

i cały domek miejski zalepiony

Obrazek na działce dwa razy tyle masa łupania ;:304

a tu gość pełzający i nie jadowity kiepskie zdjęcie bo płochliwy



Obrazek po prawej stronie na środku
Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

adam_k27 Po korkach da się, ale zawsze jest element niepewności. Czasami ogrodowe nie skończą korka i wygląda jak rogatej.

adam_k27 i zagiel Da się pomylić kokony. Oczywiście różnice są mocne, ale jest też naturalna w naturze zmienność i nierówność :wink: . Zawsze mam parę kokonów rogatej w pudłach z ogrodową. Ogrodowe też czasami potrafią zrobić jasny kokon i wygląda niepewnie. Ja robię osobne pudełko do zimowania z kokonami wątpliwymi i wygryzają się z nich i rogate i ogrodowe. Kokony rogatej oprócz innej barwy i faktury kokonu są zazwyczaj mocno przyklejone do jednej ze ścian komórek. Nie są owalne jak kokony ogrodowej tylko z jednej strony płaskie z drugiej lekko spiczaste. Mimo tych wszystkich różnic, przynajmniej ja się czasami walnę.
adam_k27
200p
200p
Posty: 264
Od: 21 kwie 2020, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, okolice Rzeszowa

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Zagiel i klik dzięki za przydatne informacje. ;:215
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 858
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Przy takiej ilości jaką Masz to nie ma się co dziwić ;:306 .Ja siię nigdy nie pomyliłem bo nie miałem takiej możliwości hahaha
Mzam nadzieję że będę po tym sezonie miał szansę dziękiza wskazówki ;:304


Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

29 maja napisałem, że rogate polatają max dwa tygodnie. Chyba się niewiele pomyliłem, bo latają ostatnie ledwo, ledwo dychające sztuki. Jutro ich już raczej nie będzie.
Zaczęły się wygryzać, późno ale zaczęły, pszczoły o częściowo dwuletnim cyklu rozwoju. Strasznie fajna sprawa, ale są trudne do opanowania ze względu na rozproszony sposób gniazdowania i czasy wygryzania.
kmszeryf
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 2 cze 2013, o 10:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Północne woj. Świętokrzyskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

U mnie wygryzalność murarki ogrodowej na poziomie 96%. Latają jeszcze ale jest ich już coraz mniej i mają wyraźne kłopoty ze znalezieniem pustych rurek. W przyszłym sezonie muszę naliczyć więcej słomek z trzciny na ilość kokonów. Dołożyłem rurki zrobione z papieru ale zainteresowała się nimi tylko piękna osa samotnica. Formatki takie jak pokazał na zdjęciu Suppa kompletnie się u mnie nie sprawdziły. Zajęte jest tylko pięć kanałów i do tego wypaczyły się od słońca. Murujące osy zauważyłem już w kilku miejscach, gdzie mają dostępne kanały/otwory. Co ciekawe bardzo podobne insekty wykonują znacząco różne korki. Jedne ze zwykłej glinki a inne wierzchnią warstwę przykrywają jakby miazgą z liści. Nożycówki w towarzystwie innych, dłuższych insektów pracują intensywnie i murują zarówno stare słomki, jak i nowe ucięte z miskanta oraz niewielkie otwory w olchowym klocku (świetnie się w nim wierciło bo otwory są bardzo gładkie). Obcy, których obserwowałem codziennie od kilku dni chyba się ożywili, bo zniknęli któregoś dnia. Może to właśnie te niezwykłej urody osy?

Obrazek

Nie mam pojęcia co jest w słomce, którą odłożyłem zimą na osobną kupkę.

Obrazek
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 858
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

kmszeryf ja jeszcze u siebie nie spotkałem takich zamurowań . U mnie w mieście ostatnio dodany pakiet numer 3 prawie zamurowany zostało parę rurek i tylko kilka ogrodowejjeszcze pare dni i będzie koniectego sezonu. ;:145 Na działce będę w sobotę i zobaczę co się tam dzieje ;:304

Obrazek

Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

kmszeryf W gnieździe czarne mszycojady, prawdopodobnie z Pemphredoninae. Powinny już powoli zacząć się wygryzać.
Awatar użytkownika
norbi007
200p
200p
Posty: 280
Od: 15 sty 2016, o 00:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Beskid Niski, Podkarpacie, Dukla

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Witajcie
Jest problem ...! Murarka Rogata latała, Nożycówka też właśnie pracuje - ale ta co miałem najwięcej czyli Ogrodowa - cisza...ani jednej nie widziałem w tym roku ani jednej!!!! ;:222
Dodam że zostawiona była w trzcinie nic nie wydłubałem. Czyżby pasożyty zniszczyły - niemałą populację - do cna?
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 858
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

A ile miałeś tych trzcin zamurowanych i ile sezonów nie łupana? ;:145 Ja jak nie łupałem przez 2 sezony to z 250 rurek uzyskałem 25 całych kokonów reszta była w grzybie i roztoczach. :(



Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”