Jagoda kamczacka cz. 3

Drzewa owocowe
Zablokowany
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1049
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Dwa pytania dotyczące sadzenia jagód kamczackich.
1. Czy przyciąć te krzaczki po posadzeniu ?
2. Co dać do dołka na dno żeby woda szybko nie uciekała ?
Pod warstwą ogrodniczą mam 4 metry grubego piasku wiślanego (takiego jak na pobliskiej piaskarni), niżej gruby żwir przez który sąsiad nie mógł się przebić przy wierceniu studni.
Połowę sadzonek posadziłem na próbę w dołkach podkopanych na stożek (góra 60cm, dół 80 średnicy). Na dno poszła warstwa suchych liści klonowych). Nie mam w pobliżu gliny i dla pozostałych do posadzenia szukam naturalnego materiału uszczelniającego dno dołków.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
SETA
200p
200p
Posty: 240
Od: 4 cze 2016, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pyrlandia

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Przyszły zamówione 3 odmiany Kamczatki. Łoo matuchno! Wysokość sadzonek 130 cm. :!: Są wyższe, niż moje jagody posadzone 5 lat temu.
Człowiek jest jak działkowiec. Działkowiec żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z człowiekiem.
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Wroniarz pisze: Co dać do dołka na dno żeby woda szybko nie uciekała ?
Pod warstwą ogrodniczą mam 4 metry grubego piasku wiślanego (takiego jak na pobliskiej piaskarni), niżej gruby żwir przez który sąsiad nie mógł się przebić przy wierceniu studni.

Dowolnej - absolutnie dowolnej - materyi organicznej, ale nie rozłozonej. Co podręcznego jest, i ile wlizie.
Gałezie, pniaczki, odpadki kuchenne (z z kośćmi etc), a i te zgniłe owoce i liście i insze chwasty, co to je lepiej zakopać w głąb by zarodniki nie wyleciały... i w ogóle dowolnie, co tam ma i co komu w duszy gra.
Nie za szczelnie, piaseczkiem przesypać.

Gałęzie i kości lepiej głebiej niż te 30 cm, coby nie przeszkadzały w uprawach późniejszych. Przynajmniej tak robię. Na wsiakij słuczaj, znaczit.
Kto wie wszak co będzie kiedy w przyszłości tam robił?

To wszystko bowiem utrzyma wodę i zrobi próchnicę; i na piaskach podobnież bardzo dobra to metoda. Nie gwarantuję, atoli, nie moja brosza, gdyż mam inaczej.
Tak jednako słyszałem.

Bo na swej glinie traktuję to raczej jako metodę na rozluźnienie i wzbogacenie tej nieożywionej skały macierzystej; i też dobrze działa - wręcz przyznam że lepiej niżbym się spodziewał był - bo to niby mię uczyli te sprawy i czego się spodziewać, nie dziwnem zatem niby nic w tem, nie powinno, a jednak... zaskoczyło.
Zaczem powiedzmy że efekt nad spodziewanie wszelkie okazuje być się dobrym... ;:108
I polecę.
https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 5#p6282425
Awatar użytkownika
phantom
500p
500p
Posty: 639
Od: 24 mar 2009, o 23:48

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

SETA pisze:Przyszły zamówione 3 odmiany Kamczatki. Łoo matuchno! Wysokość sadzonek 130 cm. :!: Są wyższe, niż moje jagody posadzone 5 lat temu.
Skąd takie duże?
Awatar użytkownika
SETA
200p
200p
Posty: 240
Od: 4 cze 2016, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pyrlandia

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

"Rudniccy". Mają odmiany jagód w dwóch cenach. Kupiłem te droższe.
Człowiek jest jak działkowiec. Działkowiec żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z człowiekiem.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1049
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Rosynant,
Na sam spód dam jednak znoszone zimowe sorty odzieżowe ze 100% bawełny (zamiast perforowanej folii). Materiały , które wymieniłeś chyba nie zatrzymywałyby wody na dłużej. Pójdą nad bawełnę.
Awatar użytkownika
SETA
200p
200p
Posty: 240
Od: 4 cze 2016, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pyrlandia

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Wroniarz pisze:znoszone sorty odzieżowe
Daj lepiej nowe, bo jeszcze jakaś zaraza na roślinki wlezie. :wink:
Człowiek jest jak działkowiec. Działkowiec żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z człowiekiem.
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Też myśl - każda celuloza wodę wchłonie.
Niegdyś, że po przeprowadzce bibliotekę znów układający, zakopałem i co mniej ciekawe księgi, m. in. pod porzeczki.
A po latach, chyba już nastu, wykopałem krzak (by podzielić i na wieś tę odmianę przenieść) -
tedy uprzejmie donoszę iże myślicieli grube dzieła, co to wiekopomne, zaiste użytecznemi być jednak mogą:
dając dobry czarnoziem :wit
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3chnica_nasycona
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jagoda kamczacka cz. 3

Post »

Ja mam na działce 5 cm ziemi a pod spodem glina jak sucho to pęka szczeliny do łokcia można rękę włożyć ;:145 jak mokro to buty oblepione jak rakiety śnieżne ;:223 . Kopię większe dołki a do nich ziemię zmieszaną z obornikiem i rosną dobrze. ;:215

Obrazek


Pozdrawiam zagiel


Kolejna część 4 wątku znajduje się tutaj https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 4&t=123098
Pozdrawiam zagiel
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”