Kaktusy i sukulenty zimą.

Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Anglia, to niestety jest za wcześnie.

Jeśli chodzi o wybudzanie, to mamy do czynienia z naturalnym - część sukulentów teraz po prostu się wybudza albo nie weszła w stan hibernacji pod wpływem wyższej temperatury. Jednak problem, jak pisałem leży po stronie zbyt małej ilości słońca, gdy go mało to wtedy sukulenty mają tendencję do wyciągania się. To dlatego jest konieczność zimowania w niskiej temperaturze, nie przekraczającej około 10 stopni z niewielką tolerancją. Natomiast, gdy słońce masz już mocniejsze wtedy można przenieść na cieplejsze stanowisko.

Jeśli chodzi o małe, zwłaszcza jednoroczne rośliny to należy uwzględnić że są one jeszcze zbyt wrażliwe na niskie temperatury, ale takie gdzieś w okolicach zera.
Jeśli chcesz otworzyć okno z moskitierą to musisz patrzeć na prognozy pogody jakie będą zwłaszcza nocne temperatury. Niemniej trzeba jeszcze uwzględnić dotychczasową temperaturę zimowania. Jeśli będzie zbyt duża różnica, to rośliny mogą dostać szoku. Jeśli różnica ta będzie między najniższą temperaturą zimowania, a obecnymi przyszłymi niskimi temperaturami nie będzie większa niż kilka stopni to możesz użyć opcji z moskitierą. W innym wypadku, a zwłaszcza gdy rośliny już podjęły wzrost, wtedy najlepiej jeszcze będzie trzymać w środku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

To dlatego jest konieczność zimowania w niskiej temperaturze, nie przekraczającej około 10 stopni z niewielką tolerancją.
No właśnie największy problem mam z tym, że słońca ciągle za mało... a taką temperaturę to ja co najwyżej w lodówce znajdę :lol: . W tej chwili, w środku nocy, mam za oknem dokładnie 12 stopni.

Jeśli chcesz otworzyć okno z moskitierą to musisz patrzeć na prognozy pogody
Się nie zrozumieliśmy leciutko :oops: . Ja o tą moskitierę pytałam bardziej w kontekście praktycznie całorocznym (jako zimnolub okna dachowe - też zabezpieczone - zamykam jak temperatura zbliża się do 0 stopni) :oops: . Bo moim wielkim dylematem jest, czy jest w ogóle sens zamawiać specjalną (i drogą :evil: ) moskitierę na to Bardzo Dziwne Angielskie Okno (a więc tradycyjnych moskitier nie da się zamontować), jeżeli nie wiem czy przysłużę się z tym w jakikolwiek sposób moim roślinkom :roll: .
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Hmmm, w przypadku sukulentów nie można w zasadzie mówić o jednym całorocznym rozwiązaniu. Chociaż zdaje sobie sprawę o Ci chodzi. Gdybyś zimowała w niskiej temperaturze możliwie do osiągnięcia tam gdzie mieszkasz, to wtedy moskitiera raczej nie miałaby negatywnych skutków w uprawie tych roślin. Natomiast okres wegetacji to trochę inna sprawa. Oczywiście wiem, że Ty to wiesz ale piszę to bardziej w kierunku osób mniej doświadczonych.

Przy okazji adenium można zimować w nieco wyższej temperaturze.

W każdym razie okres wegetacji to dostarczenie maksimum słońca, jakiego możemy zapewnić w zależności od warunków w jakich mieszkamy. Nie mam doświadczenia z moskitierą, ale wydaje mi że działała by jako filtr zmniejszając ilość promieniowania słonecznego. Wg mnie to co mógłbym tutaj zaproponować to w okresie wegetacji trzymać sukulenty na zewnątrz, o ile masz taką możliwość. Osobiście od lat tak je uprawiam, a mam do dyspozycji głównie wschodnią wystawę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

No niestety, najbliżej "na zewnątrz" jakie jestem w stanie im zapewnić to właśnie to otwarte okno. Może za rok-dwa uda mi się kupić kawałek ziemi, to wtedy będę kombinować jak postawić moje śliczności w ogrodzie (i zabezpieczyć je przed deszczem :? ). Tym bardziej, że przy tutejszych temperaturach rośliny mogłyby być na dworze prawie cały rok (zazwyczaj nawet zimą jest ok. 5 stopni + może tydzień przymrozków... w tym roku mieliśmy ostrą zimę ;:306 )... a wiadomo, że nigdzie nie będzie im lepiej niż na dworze.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Nie wiem czy dacie wiarę, ale znalazłam ;:oj kaktusy- stenokaktusy,
które zapakowałam w pudełko późną jesienią 2019 roku :!:

Obrazek


Przeleżały w tym pudełku w spiżarni cały rok 2020 i znalazłam je teraz całkiem przypadkiem
szukając jakichś rzeczy.
Jeden tylko usechł.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Gratuluję ;:oj .

To tylko udowadnia jak niezwykle wytrzymałe są kaktusy!
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Podobny przypadek zdarzył się i u mnie wiele lat temu jak jeszcze rośliny zimowałem w piwnicy. Niezauważona tacka z kaktusami (w doniczkach) stała całą zimę, cały sezon i następną zimę aż w końcu po półtora roku je dopatrzyłem i wyniosłem na powietrze. Z bodaj 16 roślin tylko 2 zakończyły żywot...
Tak, te rośliny mają ogromną wolę przetrwania!

Ale lepiej im nie fundować takich stresów... ;:218
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Podobny przypadek znam z opowieści kolegi, u siebie natomiast miałem Copiapoa ściętą z podkładki, która co prawda przez dwa i pół roku się nie ukorzeniła, ale żyła.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jak dbać o kaktusy zimą?

Post »

Tak, to na prawdę dowód, że zdecydowanie lepiej nie podlewać niż nalać za dużo. :)

Wystawiłam już kaktusy na zewnątrz w zafoliowanym regaliku, na ganku.
Cały tydzień był tak pięknie słoneczny, że pomyślałam, że będzie im dobrze.
Wprawdzie dziś się ochłodziło, ale już nie ma być mrozów.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
onazmijeczka
50p
50p
Posty: 69
Od: 24 sty 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kaktusy i sukulenty zimą.

Post »

j jak zimujecie swoje sukulenty? W sensie ile stopni macie w pomieszczeniu? Ja chciałabym zbudować zimowisko na balkonie ale nie znalazłam nic na temat jak to zrobić. W ostateczności będę musiała wywieźć rośliny poza miasto a wolałabym je mieć przy sobie tak więc kombinuje
Powiedzcie jak to u was wygląda

Mam jeszcze domek na ogródkach działkowych z dużą ilością okien i to nawet południowych ale będzie tam za zimno :( może jakoś w tym domku coś dałoby się zbudować ma ktoś może jakieś pomysły jak by to można było zrobić ?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Kaktusy i sukulenty zimą.

Post »

A no tak :arrow: viewtopic.php?p=6301183#p6301183

Stały tak jeszcze w styczniu, dopóki nie przyszły mrozy poniżej 5 stopni.
Zabrałam je wtedy do spiżarki takiej jak ja to mówię przystrychowej, gdzie jest temp uzależniona od zimna na zewnątrz
i waha się od 5-8 st do 10-12 st.

Jak się w lutym skończyły mrozy to je z powrotem wzięłam na ten regalik i tak już stoją cały czas teraz.
Jak jest zimno to nakrywam dodatkowo kilkoma warstwami ocieplaczy :wink: .
I mogą tak stać nawet nieodkrywane czyli bez światła.. Jak w dzień jest ładne słońce to zdejmuję ocieplacze
i otwieram folię regalika.

Ostatnio do nich zaglądałam przed tym atakiem zimy i mają się b.dobrze.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
onazmijeczka
50p
50p
Posty: 69
Od: 24 sty 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kaktusy i sukulenty zimą.

Post »

o niezla kolekcja ;:167
dla moich sukulentów to by byla chyba za niska temperatura. szczególnie sie boje o senecio i ceropegie bo są ze mną pierwszy rok.
na działce bylam dzisiaj i niestety ale odpada ten pomysł bo jest tam za wilgotno ok 80% wilgotności ;:202


Pisownia!
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Kaktusy i sukulenty zimą.

Post »

Grubosze nie, tylko kaktusy.
Chociaż dwie eszewerie i jakiegoś grubosza zostawiłam i żyją.

Kaktusy mają się świetnie.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”