Oczko w ogródku

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
bozunia
1000p
1000p
Posty: 1418
Od: 30 maja 2010, o 01:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: oczko wodne 120L

Post »

Pawle , dziękuje za zainteresowanie :) na pewno skorzystam z porad:)
Awatar użytkownika
maszkowa
50p
50p
Posty: 95
Od: 23 kwie 2011, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: oczko wodne 120L

Post »

Panie Pawle, jeśli ktoś ma oczko z folii to faktycznie musi uważać. Ja mam z plastiku gotowe więc się nie muszę martwić że zrobię dziurę. Nawet grabiami... Co do muszli to nie mam pojęcia, ale to działa i to nie tylko u mnie.
A sklep naprawdę rewelacyjny. Wybór przeogromny a ceny przystępne. Nigdy wcześniej nie trafiłam na ten sklep a szukałam wiele razy internet chcąc coś zamówić do oczka. Dziękuję za link. Pozdrawiam.
Twórczość i pasja http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=63&t=82818" onclick="window.open(this.href);return false;
Tu mnie trafia szlag ! http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=3&t=82946" onclick="window.open(this.href);return false;
bozunia
1000p
1000p
Posty: 1418
Od: 30 maja 2010, o 01:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: oczko wodne 120L

Post »

maszkowa mogę Cię prosić o fotkę Twojego oczka...? Ciekawa jestem bardzo jak masz zagospodarowane brzegi, no i ogólnie jestem ciekawa:)
Awatar użytkownika
maszkowa
50p
50p
Posty: 95
Od: 23 kwie 2011, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: oczko wodne 120L

Post »

Postaram się zrobić zdjęcia za kilka dni. Ale nie licz na wiele bo moje oczko jest jeszcze młode. Teraz będzie dopiero drugi sezon. Jeszcze nie wszystkie rosliny są tak duże jak powinny, I myślę że jeszcze będę pewne rzeczy zmieniać. Np. w tym roku posadziłam na jednym brzegu Irysy holenderskie. Pierwszy raz je kupiłam. Sama hoduję Irysy Germanika i myślałam że dobrze kombinuje, ale okazało się że to błąd. Podobno holenderskie bardzo krótko kwitną i wartość zdobnicz jest niska jak mnie uświadomiły inne forumowiczki. Myślę że takich błędów popełniam więcej, Niestety naprawić je można dopiero za rok. Moim celem jest doprowadzenie ogrodu w tym oczka do takiego stanu by od wczesnej wiosny do późnej jesieni naprzemian kwitły różne rośliny i by kompozycje były harmonijne i ciekawe. Trochę mam nakręcone w głowie i aspiracje pt "z motyką na słońce" bo jestem artystą plastykiem... Gdy kwiatek ma nie taki odcień jak oczekuję robię awanturę...kwiatkowi.
Twórczość i pasja http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=63&t=82818" onclick="window.open(this.href);return false;
Tu mnie trafia szlag ! http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=3&t=82946" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
maszkowa
50p
50p
Posty: 95
Od: 23 kwie 2011, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: oczko wodne 120L

Post »

Brzegi mam tak. Właśnie dzis wziełam wolne żeby dosadzć parę roślinek i zrobić porządki z roślinami wodnymi ponieważ koncepcja mi się zmieniła i zamówiłam nowe. Dlatego na zdjęciu nie widać roślin bo je wyjęłam a później już za ciemno było na zdjęcia. Moje oczko jest naprawdę malutkie i trochę nad nim taki bazar. Wszystko co mi się podoba. Obrazek Obrazek
Twórczość i pasja http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=63&t=82818" onclick="window.open(this.href);return false;
Tu mnie trafia szlag ! http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=3&t=82946" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
martaw
200p
200p
Posty: 282
Od: 20 wrz 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Oczko bez folii i zmącona woda

Post »

Witam, mam sporo pytań odnośnie wykonania strumyka i oczka bez folii, więc piszę w tym wątku. Ogródek, a właściwie taras ziemny przy szeregówce mamy maleńki: ok 6X7 m, z czego 15mkw zajmie drewniany taras. Teren pokryty jest ok. 20 cm warstwą gliniastej ziemi, pod tym dokopujemy się do warstwy piasku, dalej często trafiamy na gruz - typowy pobudowlany "śmietnik" :( . Woda pojawia się już na głębokości 30-50 cm. Długotrwałe lub intensywne deszcze powodują kilkudniowe zastoje wody (basen) i tego boimy się najbardziej. Pierwszy krok: podniesienie poziomu, przez dosypanie ok. 20 cm warstwy ziemi - wykonaliśmy na razie wzdłuż jednego boku ogrodzenia, tam posadziliśmy tuje. Pomyśleliśmy, żeby połączyć przyjemne z pożytecznym i wykonać strumyk (dł. ok 5m) z małym oczkiem wodnym (średnica ok 1,3m), kształtując na pozostałym terenie lekki spadek, aby strumyk i oczko zbierało nadmiar wody.
Przeczytałam poradnik Pawła na temat budowy oczek, mam jednak pytania:
Czy jest szansa na utrzymanie w miarę czystej nie zmąconej wody bez folii?
Czy można zamiast folii zastosować maty typu geowłókniny, czy Trench Drain, które nie przepuszczą mułu ale odprowadzą nadmiar wody z terenu?
Ile "mini oczek"można zrobić w tak krótkim strumyku?
Czy 1cm na 1m strumyka to max dopuszczalny spadek?
Pozdrawiam, Marta
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Oczko bez folii i zmącona woda

Post »

martaw pisze:Czy jest szansa na utrzymanie w miarę czystej nie zmąconej wody bez folii?
Raczej nie, ponieważ nie da się w takim oczku utrzymać stałego poziomu lustra wody, co jest niezbędne do posadzenia roślin odpowiedzialnych za czystość wody. Nie wiadomo na jakiej głębokości robić półki na rośny, skoro wahania sezonowe wody bardzo często osiągają 100 cm różnicy
Czy można zamiast folii zastosować maty typu geowłókniny, czy Trench Drain, które nie przepuszczą mułu ale odprowadzą nadmiar wody z terenu?
Maty typu geowłóknina nie zapobiegną powstawaniu mułu który powstaje w głównej mierze z opadających do oczka zanieczyszczeniach (liście nawiane przez wiatr, pyłki roślin, kurz, obumarłe części roślin rosnących w oczku itp.) wszystkie one ulegają rokładowi na azotany i szczątki mineralne które osadzają się na dnie tworzą "muł".
Ile "mini oczek"można zrobić w tak krótkim strumyku?
To zależy od wyobraźni projektanta który zaprojektuje strumyk.
Czy 1cm na 1m strumyka to max dopuszczalny spadek?
Oczywiście że może być większy spadek, tylko czy my chcemy mieć strumyk czy górski potok, czym większy spadek tym nurt strumienia szybszy a co za tym idzie i wydajniejsza pompa będzie potrzebna do jego zasilenia. Czym woda wolniej płynie tym lepiej się oczyszcza w strumieniu obsadzonym roślinami.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
zebrazebra8
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 kwie 2021, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Oczko do uratowania czy nie?

Post »

Witam wszystkich forumowiczów. Jestem szczęśliwą świeżo upieczoną posiadaczką działki ROD. Całość od lat była nieuprawiana i jest mocno zaniedbana, ale dzięki wielu nasadzeniom i pomysłom dawnego właściciela wg mnie ładnie rokuje.
Ale do rzeczy. Na miejscu jest oczko wodne - jeśli to nie afront dla prawdziwych oczek wodnych. Wygląda na to, że jest całe wyłożóne kamieniami, żadnej folii. Co myślicie, da się z tego zrobić coś ładnego czy dać sobie spokój?

Obrazek
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1155
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Oczko w ogródku

Post »

Oczyść je i zobaczysz - usuń zeszłoroczne, suche rośliny na początek. Dla każdego co innego będzie ładne. Dla jednego mech, a dla drugiego gołe kamienie. Jak oczyścisz trochę, to popatrz, co tam rośnie. Jeśli są rośliny wodne, to raczej jest jakieś uszczelnienie, bo by nie przeżyły.

Masz tam jakieś zasilanie w wodę?
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”