Mieczyki (Gladiolus) - kiedy sadzić?

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rotos
1000p
1000p
Posty: 1383
Od: 7 mar 2009, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie - Rewa

Re: Re:

Post »

a na domiar złego przed zaprawieniem należy cebulkom oberwać łuskę... Nigdy nie sadziłam mieczyków i jestem tym ostatnim przepisem przerażona...

Czy jest tu jakiś tradycyjny ogrodnik, który robił takie rzeczy? I czy naprawdę obrywacie im łuski przed posadzeniem? Będę wdzięczna za podpowiedź.
Naprawdę usuwam wszystkie łuski przed sadzeniem. Dlaczego? Po to, aby dokładnie każdą bulwę obejrzeć. Ta która ma ślady świadczące o chorobie grzybowej albo wirusowej, czy też żerowania szkodników wędruje do utylizacji. Do ziemi sadzę tylko zdrowe. Bez ściągnięcia łusek nie ma możliwości oceny zdrowotności mieczyka.
Rozpocząłem obieranie odmiany "Smutny Akant". Za ok. 3 tygodnie, kiedy wystawię je w cieplejsze miejsce do wypuszczania korzonków i pędów, stracą tę ostatnią łuskę.
Obrazek
Powodzenia
Adam
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Mieczyki (Gladiolus) - kiedy sadzić?

Post »

tomisiu pisze:Ja moczę w nadmanganianie potasu. Ma to zapobiegać patogenom, a niektórzy twierdzą, że jednocześnie stymulować wzrost.
Jest to sposób dość eko w porównaniu z innymi środkami chemicznymi, a jednocześnie tani.
Tak, bulwy mieczyka zawsze obieram przed sadzeniem. Chociaż domyślam się, że w uprawie masowej nikt sobie tym nie zawraca głowy
Dziękuję Tomku, chciałam się upewnić. Ja też lubię stare, ekologiczne sposoby uprawy. Przeraził mnie ten denaturat! :roll: ale do nadmanganianu potasu nic nie mam. Zrobię tak, jak Ty praktykujesz i mam nadzieję, że mi się to sprawdzi.

Elu, gdy widzę Twoje śliczności, to mam ochotę również użyć siarczanu miedzi! ;:167 dodatkowo bardzo podoba mi się Twój sposób przechowywania cebulek. Zachwycające już na tym etapie - różnokolorowe, luźno rozłożone na wyściółkowanych blachach, jak w muzeum. ;:215

Adamie, nie znam Twojej odmiany, ale rzuca się w oczy, że cebulki są piękne, zdrowe i posegregowane według rozmiaru.

Dziękuję wszystkim za uwagi i porady dotyczące obierania cebulek, zbieram i uczę się od Was!
Pozdrawiam, Ilona
tomisiu
50p
50p
Posty: 71
Od: 24 sie 2015, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mieczyki (Gladiolus) - kiedy sadzić?

Post »

Basiu,
próbowałem znaleźć w notatkach stężenie nadmanganianu potasu jakie stosowałem w ubiegłym roku. Niestety nie znalazłem.
Ale roztwór był mocno ciemnofioletowy. Czyli bliżej 2% niż 0,2% jak można znaleźć w internecie. Wg mnie to wysokie stężenie sprawdza się, bo po kilku kąpielach roztwór brązowieje, tzn. że nadmanganian zadziałał i zredukował się (tzn. "przemienił") w tlenek manganu. Moczę ok. 20-30 min., suszę niezbyt mocno i dopiero sadzę.
W ciągu sezonu mało cebul wypadło z powodu chorób grzybowych i stąd sądzę, że takie zaprawianie jest dobre i konieczne. Dodam, że przy sadzeniu stosuję także mączkę bazaltową, którą też stosuje się do zaprawiania.
Muszę jeszcze zgłębić temat siarczanu miedzi jak radzi Eliza52. nie dość, że stymulator wzrostu, to także fungicyd.
Świnka, obierać bulwy można w czasie, gdy nie ma jeszcze prac polowych. Taka namiastka ogrodnictwa.
Tomek
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Mieczyki (Gladiolus) - kiedy sadzić?

Post »

Tak Tomku, bulwy. ;:180 Już nigdy nie nazwę ich cebulkami. :wink:

Na razie trzymam je zabezpieczone w chłodzie garażu i czekam na wiosnę. A ogrodnicze tęsknoty wyżywam na produkcji wczesnych rozsad...
Pozdrawiam, Ilona
Awatar użytkownika
rotos
1000p
1000p
Posty: 1383
Od: 7 mar 2009, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie - Rewa

Re: Mieczyki (Gladiolus) - kiedy sadzić?

Post »

Mieczyki nie mają bulw, ani też cebul :D . Po angielsku nazywa się je słowem "corm", które nie ma odpowiednika w języku polskim. Prawidłowo powinno je się nazywać "cebulobulwy" lub też "bulwocebule" :wink: .

Jednak tutaj, na forum, zarówno określenie "cebulki" czy też "bulwy" nie powinno nikogo razić. :)

Obrazek

Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Mieczyki (Gladiolus) - kiedy sadzić?

Post »

Ups... cokolwiek to jest, Adamie, to piękny kwiat Ci z tego wyrósł. Pozdrawiam.
Pozdrawiam, Ilona
tomisiu
50p
50p
Posty: 71
Od: 24 sie 2015, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mieczyki (Gladiolus) - kiedy sadzić?

Post »

rotos ma rację, że określenie bulwa nie jest poprawne. Z botanicznego punktu widzenia to jest bulwocebula (nie cebulobulwa) i bliższa jest bulwie pędowej (pęd spichrzowy) niż cebuli.
A ponieważ obieramy je jak cebulę, stąd potoczne skojarzenie.
Byle do wiosny.
Tomek
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2860
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Mieczyki (Gladiolus) - kiedy sadzić?

Post »

Świnka, tomisiu ja mam wrażenie że Wy nie znacie Rotosa (Adama) i traktujecie Go jak zwykłego forumowicza. To jest fachowiec, to od Niego dowiedziałam się o siarczanie miedzi i nadmanganianie potasu. Do Waszej wiadomości Rotos uprawia mieczyki kolekcjonerskie, nie uświadczysz ich w marketach. Dlatego Jego pytajcie w sprawach uprawy mieczyków, bo to co odpowie ktoś co sam nie wiele wie mało przydaje się w uprawie tych pięknych kwiatów. Na forum jest wątek, który założył Rotos (Mieczyki dzielimy się doświadczeniami)

Obrazek
Pozdrawiam Ela
tomisiu
50p
50p
Posty: 71
Od: 24 sie 2015, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mieczyki (Gladiolus) - kiedy sadzić?

Post »

Elu,
oczywiście, że wiem, że rotos jest specjalistą od mieczyków. Niestety nie znam go osobiści, czego żałuję. Wiem, że uprawia współczesne odmiany mieczyków (nie lubię określenia kolekcjonerskie, bo jeśli uznamy, że uprawa mieczyków to "kolekcjonowanie", to również można "kolekcjonować" stare odmiany np. holenderskie, kto komu zabroni; miłośnicy irysów wyróżniają odmiany historyczne i niektórym podobają się tak, jak odmiany współczesne).
Od kilku lat podziwiam osiągnięcia rotosa tutaj na forum i oczekuję ładnych zdjęć, również tego lata. Podobają mi się i mieczyki, i zdjęcia, gratuluję.
Może w końcu i mi wystarczy czasu, by pokazać trochę moich osiągnięć, bo kolekcja mi się systematycznie rozrasta.
Obrazek
I chętnie poczytam o każdych poradach.
Tomek
Awatar użytkownika
Świnka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 424
Od: 8 mar 2009, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków Nowa Huta

Re: Mieczyki (Gladiolus) - kiedy sadzić?

Post »

Dziękuję Elu za informację o wątku Adama - zaraz odszukam! ;:167 Faktycznie, nie miałam okazji wcześniej go spotkać na FO ani nigdzie indziej, ale już zdążyłam zauważyć i docenić Jego wiedzę o mieczykach.

Adamie, ujmujesz mnie nie tylko swoją wiedzą i doświadczeniem, ale przede wszystkim tym, że tak życzliwie się nimi dzielisz. Dziękuję ;:3
Pozdrawiam, Ilona
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”