Sosna koreańska (Pinus koraiensis)

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Sosna koreańska(pinus koraiensis) czy u kogos z was rośnie ?

Post »

Posiada ktoś odmianę sosny koreańskiej - silveray (jest też rzadziej pod nazwą silver ray). Chciałbym wiedzieć jakie ma tempo wzrostu i czy również wydaje równie duże szyszki z jadalnymi nasionami. Ta odmiana od czystego gatunku różni się tym ,że ma znacznie bardziej srebrzysto niebieskie wybarwienie
i bardziej kolumnowy pokrój. Co do rozmiarów jakie podają to są dość duże rozbieżności 6-10 na wysokości i 2,5 do 4 na szerokość. Bardzo rożni się również ceną bo sadzonka 80cm kosztuje 240 zł.
http://www.google.pl/images?hl=pl&q=pin ... 24&bih=669
Idealnie mi pasuje w miejscu gdzie właśnie chciałbym mieć taką szeroką kolumnę.
darnok
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 kwie 2012, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re:

Post »

Bartosz pisze:jest to również roślina uzytkowa ze względu na jadalne nasiona z szyszek(szyszki bardzo duże nawet do 20cm ) :) . Czytałem ,że w Azji niektórzy sadza te sosny właśnie dla tych nasion. Zdjęcia nie oddają tego jak ładnie ta sosna się prezentuje już jako 1m okaz.
Zamierzam też je posadzić dla jadalnych nasion.
Kiedy zbiera się szyszki i jak poznać, że są już dojrzałe? Komuś już zaowocowała?
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Re:

Post »

Jak mogę wyprofilować główny przewodnik u koreanki?Jest nierówny,odchylony w bok poprzez co roślina wygląda nie atrakcyjnie.
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Sosna koreańska(pinus koraiensis) czy u kogos z was rośnie ?

Post »

Mało kto i nieczęsto tu zagląda, ale spróbuję postawić pytanie. Może doczekam się kiedyś odpowiedzi. Moja sosna koreańska ma 4 lata i ok. 50 cm wysokości. Kłopot w tym, że rośnie nie w formie drzewka, okrągło, a w formie wachlarza, a widocznym spłaszczeniem i nawet przechyla się w bardziej nasłonecznioną stronę. Przywiązałam ją do palika, ale nie widać, aby prostowała się.
Czy jest na to rada?
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sosna koreańska(pinus koraiensis) czy u kogos z was rośnie ?

Post »

A w jakim miejscu ona rośnie ? Bo nasłonecznienie moze mieć duży wpływ, dlatego się wychyla w tamtą stronę.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: Sosna koreańska(pinus koraiensis) czy u kogos z was rośnie ?

Post »

Moja sosna koreańska ok 2m
Obrazek
.
Obrazek
Pozdrawiam Wojtek
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 477
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Re: Sosna koreańska (Pinus koraiensis)

Post »

Jak ktoś chce mieć sosnę koreańską w celu pozyskiwania kiedyś orzechów, to nie powinien sadzić jej na jałowych, piaszczystych glebach. Byłem ostatnio w podwarszawskim ogrodzie botanicznym, gdzie rosną na piaskach już duże nieco poniżej 10 m wysokości drzewa i szyszek te sosny miały bardzo niewiele, a pełnych nasion chyba w ogóle. Natomiast taka sama sosna, trochę starsza, rosnąca na południu Polski ale na lepszej i żyźniejszej glebie, szyszek ma dużo i to z pełnymi nasionami. Na lichych glebach z kolei dobrze się miewa i dobrze obradza w szyszki sosna Armanda, tam pod Warszawą jest kilka drzew z duża liczbą szyszek - wyglądają bardzo ładnie i egzotycznie, ale orzeszki trochę mniej smaczne i z grubą skorupką. Poniżej zdjęcie gałązki sosny Armanda z szyszkami.
Obrazek
Roman
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”