Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
smirka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 978
Od: 6 lut 2009, o 12:44
Lokalizacja: Białogard

Re: Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Post »

Ja wysiewam teraz część nasion wysiałąm właśnie dzwonek kremowy reszte wysieję jak by coś nie poszło to w kwietniu
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Post »

Dzwonek kremowy wymaga stratyfikacji, szałwia zwieszona też, ja w ubiegłym sezonie stratyfikowałam nasiona w pojemnikach na balkonie przez luty, a potem przeniosłam na domowy parapet. Dainante lubi cień i wilgotną, kwaśną, bogatą w próchnicę glebę, więcej ci nie podpowiem, roślina rośnie w klimacie z chłodnym latem, więc zakładam, że nie lubi zbyt wysokich temperatur i bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne w okresie kiełkowania.
Lnica purpurowa sama mi się masowo rozsiewa w ogrodzie, więc zakładam, że dobrze reaguje na zimną stratyfikację.
Żmijowiec grecki jest rośliną klimatu śródziemnomorskiego, więc wątpię, czy przeżyje polską zimę. Roślina zakwita w drugim roku po wysiewie, więc traktowanie jej jako jednorocznej też wydaje się bezcelowe.
Sollya, Salvia dolichantha i dzwonek piramidalny są roślinami cieplejszych stref klimatycznych, u nas do uprawy pojemnikowej, nie przeżyją zimy w gruncie.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Septalin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 24 sty 2021, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Post »

Dziękuję za informacje o stratyfikacji, jutro wszystko powysiewam i wyniose w zimne. Co do żmijowca widzę, że jest stosowany jako roślina miododajna, to chyba w jakiś sposób musi w naszych warunach zimować? Najwyżej kilka sadzonek schowam do garażu. O chowaniu dzwonka i solly'i wiem, szałwię akurat dostałem w gratisie, zobaczymy co z niej będzie.
Czorny
50p
50p
Posty: 71
Od: 12 lut 2010, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Post »

Żmijowiec grecki jest jednoroczny.
ELWIRA
100p
100p
Posty: 138
Od: 3 mar 2012, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Post »

Dzwonek piramidalny mam od 8 lat. Rośnie przy ścianie domu i zimuje bez okrywania .
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12121
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Post »

Słonecznik maksymiliana stratyfikacji nie potrzebuje.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Post »

Czy ktoś z Was z sukcesem wysiewał przymiotno Karwińskiego Erigeron Karvinskianus? Jeśli tak to stratyfikując czy w cieple?
Mam za sobą kilka podejść w różnych wariantach, nasiona zarówno z rodzimego all jak i od Sarah Raven, i klapa.
Kuba
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3754
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Post »

Witam. Zebrałem nasiona gailardia z roślin niskich i zwartych. Czy wymagają stratyfikacji, czy można wiosną siać pod osłoną do doniczki? Jak jest z sadzonkami korzeniowymi, chodzi o termin i długość korzeni? Nie chcę mieć tych tradycyjnych , wysokich, kładących się po deszczu.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”