Keiki (nowy przyrost) - porady

Malwianka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 maja 2020, o 18:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Storczykowe "problemy"

Post »

Obrazek

Witam was serdecznie!
Ostatnio zauważyłam u swojego storczyka takie coś, nie do końca jestem pewna co to właściwie jest. Przypomina liść, ale podobno nowe liście wyrastają od góry z korony i stąd moje pytanie co to takiego i co z tym dalej robić? :wink:
demeter1
200p
200p
Posty: 251
Od: 30 kwie 2011, o 17:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Storczykowe "problemy"

Post »

Witaj,
Poczytaj i pooglądaj o basal keiki :wit
pozdrawiam zielono Beata!
Wymienię
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Jest ped na keiki po dlugim oczekiwaniu. Pisze ze smartfonu.Prosze wybaczyc pisownie.Nie mam polskich znakow.

Obrazek
Kinia34
l_y+n-f
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 cze 2020, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Nazwy keiki(z j. hawajskiego dziecko) nie odmieniamy
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Obrazek
Witam ,chcę zapytac o mojego storczyka. Czy nie powinnam go przesadzic i rozsadzic keiki?Nie wiem jak sie za to zabrac .Ponadto roslina kwitnie razem z keiki. Prosze o pomoc
L
Kinia34
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Przesadzałam w maju swoje keiki.Mają małe przezroczyste plastykowe doniczki z odpływem,gdyż spoglądam na korzonki.Są zielone , nie dawno podlane.Jeden jeszcze nie ruszył, a drugiemu z serca wystaje już listek.Stoją w ciepłym pokoju.Niektóre kwitły a inne jeszcze wiszą na matce.Bardzo dużo, aż pięć dała młodych roślin.
Obrazek

Obrazek
Kinia34
Rzemyk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 2 lut 2021, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Mam małego keiki nawet z pędem kwiatowym... Co myślicie o umiejscowieniu go na początek w doniczce z keramzytem?? Prosze o rade...

Ps. Na tą chwilę nie dysponuję niczym poza keramzytem no chyba że podkładem Seramis do storczyków :)
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Przede wszystkim pęd kwiatowy do odcięcia.
Jeśli chodzi o podłoże, to w przypadku posiadania przez keiki tylko korzeni powietrznych, wskazane jest bardzo przepuszczalne podłoże. Ja sadziłem do mieszanki kory i keramzytu, ale możesz posadzić tylko do tego ostatniego.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Rzemyk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 2 lut 2021, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Pęd do odcięcia? Dlaczego?;( gdzie go ciąć?? Jak później z podlewanie ?
Czyli korzenie które posiada keiki to są powietrzne?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Odciąć, bo każde kwitnienie to duże obciążenie dla rośliny, a zwłaszcza keiki która nie jest jeszcze dojrzała do tego i nie ma wykształconego systemu korzeni właściwych.
Pędy odcinasz tuż przy nasadzie.

Namaczasz normalnie, ale musisz wiedzieć że korzenie powietrzne ze względu na swoją budowę są bardziej podatne na gnicie. Dopóki keiki nie zacznie wypuszczać korzeni właściwych, dobrze jest zapewnić bardzo dobrą cyrkulację powietrza w podłożu. Dlatego dobrze jest zrobić dodatkowe otwory dookoła doniczki. No i niezbyt często z namaczaniem. Podłoże i korzenie muszą być całkowicie suche. Sama doniczka powinna być możliwie jak najmniejsza, najlepiej 9 - 10 cm. Żadnych osłonek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Rzemyk
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 2 lut 2021, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Z jednej strony namaczać a z drugiej podłoże ma być całkowicie suche...hm jedno drugiego nie wyklucza? Czy zle to interpretuje? Ale te korzenie maja byc zakopane w podłożu zgadza się?
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Chyba chodzi o to, że podłoże i korzenie muszą absolutnie i całkowicie przeschnąć między namaczaniem :wink: .


A tak z innej beczki... czym się różnią korzenie powietrzne od zwykłych, poza funkcją oczywiście. Chodzi mi o to, jak je rozpoznać naocznie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Keiki (nowy przyrost) - porady

Post »

Bardzo łatwo. W przypadku falenopsisów korzenie powietrzne są srebrne pokryte welamenem.
Rzemyk pisze:Z jednej strony namaczać a z drugiej podłoże ma być całkowicie suche...hm jedno drugiego nie wyklucza? Czy zle to interpretuje? Ale te korzenie maja byc zakopane w podłożu zgadza się?

Ma być suche przed kolejnym namaczaniem... Naprawdę czytałeś te wątki, do których podałem linki?

Oczywiście, że korzenie mają być zakopane w podłożu. Masz wszystko w tym wątku, od pierwszej strony. Poczytaj to co inni już napisali.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”