Być może w przyszłości nowa odmiana

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Być może w przyszłości nowa odmiana

Post »

Raczej zawirusowana.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Być może w przyszłości nowa odmiana

Post »

krzysiek1240, poobserwować zawsze warto - choć rzeczywiście może to być wynik wirusa. W wyniku wycięcia starego drzewa powstaje wielka rana, która stanowi przez jakiś czas otwarte wrota dla wszystkich patogenów. Ale obserwować warto, na pewno sprawdziłbym jak one wyglądają wiosną. A swoją drogą lipa 'Laciniata' też wygląda na zawirusowaną :wink:

Uwielbiam wiosenne poszukiwania roślin o nietypowym zabarwieniu czy wzroście, czasem można bardzo fajne okazy znaleźć.
Pokażę znalezioną siewkę buka, która mnie zaciekawiła.
Znalazłem obok siebie 2 siewki - jedna zwykła zielona, druga taka rdzawa:
Obrazek
Nie wiedziałem czy to wynik braku jakiegoś składnika, czy takie wybarwienie.
Wsadziłem obie do doniczek, i trzymałem je na ciemnym balkonie, a po przeprowadzce cieniowałem je za garażem - siewka zrobiła się zielona. Przeniosłem ją na dużo bardziej słoneczne miejsce - i wybarwiła się tak:
Obrazek
Starsze liście na słońcu zrobiły się ciemniejsze, młode stały się czerwone.
Po jakimś czasie kolor liści zmienił się na ten prawie pierwotny, który miały, gdy siewkę znalazłem:
Obrazek
Ona wygląda teraz jakby była w szacie jesiennej - ale to jest jej normalny kolor liści. Ciekawe jak będzie wyglądała wiosną. Pewne jest to, że wybawienie jest zależne od światła.
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Być może w przyszłości nowa odmiana

Post »

sauromatum - Fagus sylvatica Purpurea. Piękne drzewo.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Być może w przyszłości nowa odmiana

Post »

vitoldo, tylko czy przypadkiem siewki odmiany 'Purpurea' nie wyglądają tak:
Obrazek
Trochę jakby bardzo mocno różni się ona od rdzawego koloru tej siewki:
Obrazek
Siewka rosła od początku na słońcu więc brak koloru purpurowego nie był powodowany wzrostem w cieniu. Gdyby siewka była purpurowa to nawet jej tu nie pokazywałbym :wink: Widziałem już dziesiątki siewek odmiany 'Purpurea', ta nie przypomina jak na razie ich wcale. Ale zobaczę wiosną co z niej będzie - może rzeczywiście okaże się, że jest to 'Purpurea' tylko start miała gorszy :wink:
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Być może w przyszłości nowa odmiana

Post »

Zgodnie z zasadą "brzytwy Ockhama", która mówi "w wyjaśnianiu zjawisk należy dążyć do prostoty, wybierając takie wyjaśnienia, które opierają się na jak najmniejszej liczbie założeń i pojęć" przyjąłem, że jest to Purpurea :D Jesienne wybarwienie ma faktycznie jaśniejsze, ale z dwóch moich buków Purpurea jeden ma jesienne wybarwienie trochę inne niż drugi a rosną kilkanaście metrów jeden od drugiego. Więc z tą Twoją siewką na wiosnę się okaże co to za jedna, a być może dopiero gdy osiągnie kilka lat.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Być może w przyszłości nowa odmiana

Post »

Można wierzyć albo nie. To jest jeden z moich buków Purpurea, który teraz pod koniec października i w słabym oświetleniu (coraz krótszy dzień, zachmurzenie) jest wybarwiony tak jak poniżej. Wiosną to drzewo jest jasnopurpurowe a w lecie ciemnopurpurowe. Dopiero jesienią niepostrzeżenie zielenieje a potem brązowieje.

Obrazek

Obrazek
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”