Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

ODPOWIEDZ
Ricardo62
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 wrz 2020, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Aloes / Aloe

Post »

Hej witam Was wszystkich bardzo cieplutko.Od jakiegos czasu zaglądam tu i korzystam z waszych rad .Od roku mam aloe vera i nie jest tak jak bym chciał,ciągle jakieś zmartwienia....Od jakiegoś czasu jego łodygi zwijają sie i robią się bardzo chude jakby miał zbyt mało wody,dodam tylko że podlewam bardzo ostrożnie .Co robić?
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Skoro czytałeś wątek, to powinieneś się dowiedzieć że sukulenty w okresie wegetacji podlewamy obficie, a nie skąpo. Roślina w tym czasie rośnie więc potrzebuje wody. Wiele razy o tym pisałem. Należy oczywiście zachować podstawową zasadę, żeby podłoże całkowicie przeschło przed kolejnym podlaniem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ricardo62
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 wrz 2020, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Aloes / Aloe

Post »

I tego właśnie się trzymam ..aby podłoże całkowicie przeschło...więc jak postąpić by wilk był syty i owca cała?Podlewam obficie mniej więcej raz na 7-9 dni....
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Zaraz, wpierw piszesz że podlewasz ostrożnie, a teraz obficie. To albo tak, albo tak. Jedno wyklucza drugie.
Jaka to wystawa?
Jeśli pomimo obfitego podlewania liście są wiotkie i tracą jędrność to mogło dojść do uszkodzenia korzeni. Sprawdź ich stan.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ricardo62
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 wrz 2020, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Aloes / Aloe

Post »

Podlewam raz na 7-9 dni ,woda przelatuje przez podłoże i to tyle.Wystawa południowa.Łodygi stają się coraz cieńsze i zwijają się do wewnątrz stąd moje zaniepokojenie.Dodam jeszcze że pojawiają się nowe łodygi czyli roślina żyje.Boję się częściej podlewać by nie utopić rośliny.Co z tymi korzeniami zrobić jeżeli jest coś nie halo?Dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Jak woda przelatuje w miarę w krótkim okresie czasu przez podłoże to nie jest obfite podlewanie, bo podłoże nie jest w stanie właściwie namoknąć, a korzenie pobrać odpowiedniej ilości wody.
W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest namaczanie w misce z wodą przez około kilkanaście minut.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ricardo62
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 wrz 2020, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Aloes / Aloe

Post »

Więc nic nie kombinuję i nie robię wykopków korzeni.Następne podlewanie wykonam w sposób który podpowiadasz.Dzięki za pomoc.
kobalt_x
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 5 lut 2019, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Tylko weź poprawkę na pogodę i wilgotność w mieszkaniu. Były upały i roślina potrzebowała więcej wody. Zasuszyła się co nie co. U mnie jest teraz deszczowo i zimniej. Czyli intensywniejsze nawadnianie sukulenta trzeba korygować obecną w tej chwili pogodą. To już nie susza więc ta woda w zbyt dużej ilości może zaszkodzić. Trudno to ocenić ile wody. Aloes nie jest takim "słonecznikiem" na parapecie jakby się wydawało. Już zdążyłam jakiś czas temu swojego ciężko przypalić i przesuszyć. Dlatego w lato wędruje na bok okna i wodę to raz w tygodniu albo dwa razy w upałach. Teraz już nie jest tak sucho. Przynajmniej w moich okolicach. Daj roślinie więcej wody ale patrz na pogodę i wilgotność powietrza w mieszkaniu jak często powtarzać zabieg. Jest wrzesień i na razie przynajmniej u mnie jest mało słońca i wilgotność powietrza wyższa.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

To nie jest tak jak piszesz.
W okresie wegetacji, a taki jeszcze mamy nie chodzi o zmniejszenie ilości wody w deszczowe, nieco chłodniejsze dni, ale częstotliwość podlewania. Nawet jak jest deszczowa pogoda, można jeszcze w tym okresie bezpiecznie nawet namaczać, bo temperatury masz jeszcze w miarę wysokie. A jeśli ktoś trzyma w tym czasie na wewnętrznym parapecie gdzie masz w miarę stałą temperaturę otoczenia, to ilość wody nie może za bardzo ulec zmniejszeniu, bo roślina w tym okresie dalej rośnie. Odpowiada to warunkom naturalnym, kiedy trafiają się opady deszczu. W doniczce masz w dodatku małą ilość podłoża i nawet w deszczowe dni powinno być ono całkowicie nawodnione. Jedynie trzeba nieco rzadziej podlewać, ale tutaj po prostu trzeba nauczyć się obserwować w jakich warunkach otoczenia przesycha podłoże.

Ilość wody i częstotliwość podlewania zmniejsza się w okresie jesienno-zimowym, ale to trzeba dostosować do temperatury otoczenia. Jeśli ktoś zimuje niestety w temperaturze pokojowej, to nie można podlewać skąpo i bardzo rzadko, bo w takich warunkach też można zasuszyć sukulenty. Zwłaszcza jeśli pod parapetem jest włączony grzejnik. Tutaj trzeba po prostu wypośrodkować. Najlepiej oczywiście, gdy mamy możliwość zimowania w niskiej temperaturze, wtedy dopiero ograniczamy ilość wody do przysłowiowego minimum.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kobalt_x
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 5 lut 2019, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

kobalt_x pisze:Daj roślinie więcej wody ale patrz na pogodę i wilgotność powietrza w mieszkaniu jak często powtarzać zabieg.
Najwyraźniej gdzieś mi zjadło kawałek zdania lub myśli. Miało być tak: Daj roślinie więcej wody ale patrz na pogodę i wilgotność powietrza w mieszkaniu i przy tym uważaj jak często powtarzać zabieg.
Ricardo62
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 wrz 2020, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Aloes / Aloe

Post »

Dziękuję za podpowiedzi.Minęło osiem dni od ostatniego podlewania i wg mnie już powinienem podlać ale ale w głębi doniczki zdaje się zauważyć nieco wilgoci....sprawdzam patykiem do szaszłyków.Czy to dobra metoda?Jak Wy sprawdzacie czy już trzeba podlać?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Z czasem po prostu nabierasz wyczucia. Na razie możesz po prostu wziąć do ręki doniczkę tuż po podlaniu i sprawdzić ile waży. Odczekujesz kiedy podłoże całkowicie przeschnie i wtedy zrobić podobnie. W ten sposób będziesz mniej więcej wiedzieć kiedy podlać. Pamiętaj tylko, że w okresie jesienno-zimowym ograniczasz podlewanie do minimum.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ricardo62
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 wrz 2020, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Aloes / Aloe

Post »

Minął miesiąc i widzę że mój aloes odżył i ma się b.dobrze. Postapiłem wg rad Norberta i to dało super efekt. Co 7-8 dni wstawiałem doniczkę do miski z wodą na 15 min.Dziękuje i pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”