Lilie-uprawa cz.7

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Jack79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 cze 2020, o 07:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Pierwszy raz posadziłem lilie. Trochę późno się za to zabrałem, bo zasadzone zostały pod koniec kwietnia. Rosną w donicy, kupione zostały jako mix azjatyckich, więc nie mam jak porównać, czy tak ma być. Dziś rano na dwóch pojawiło się takie futerko na czubku, wczoraj tego nie było. Te dwie lilie nie rosną obok siebie, nawet nie w tych samych doniczkach. Na pozostałych tego nie ma. Czy to coś złego i jeśli tak to co z tym zrobić?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2860
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Nic nie rób, niektóre gatunki lilii tak mają. Samo minie jak pojawią się pąki. Masz piękne zdrowe lilie ;:215
Pozdrawiam Ela
Jack79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 cze 2020, o 07:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Dzięki za informację. Od rana czekałem, aż ktoś obeznany w temacie napisze :D stresujące te lilie :D
DominikaT
100p
100p
Posty: 101
Od: 13 gru 2019, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Julcik pisze:Przepraszam, nie doprecyzowałam, że ostatnie zdjęcie to ta kopnięta przez mnie
Niestety te które już nie maja wierzchołka wzrostu, w tym roku nie zakwitną. Wiem to z doświadczenia, gdyż dzieciaki mi tak dwie lilie zniszczyły. Nic poczekać może w przyszłym roku będzie kwiat.
Pozdrawiam
Dominika
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Niektóre poskręcane i wymiędlone lilie to może być też efekt późnych przymrozków. U mnie 1/3 tak ścięło jak z nienacka temperatura spadła do -8 stopni w maju :/. Zmroziło pąki i uszkodziło wierzchołek wzrostu. Kiedyś już tak miałam i wiem, że jeśli będę o nie dbać w tym roku - to na przyszły jest szansa na normalne i obfite kwitnienie.
Pozdrawiam Anna Galadriela
Lilie Galadrieli
Patiann
200p
200p
Posty: 359
Od: 6 maja 2012, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Essen

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Obrazek
Pozdrawiam Patrycja- Ania
Zgoda na brak polskiej czcionki
Awatar użytkownika
Julcik
50p
50p
Posty: 81
Od: 19 sie 2019, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Kilka lilii ma takie dziwne, poskręcane pąki. Wygląda na to, że nie zakwitną. Co to jest i co zrobić, obciąć? Dzięki.


Obrazek
Awatar użytkownika
Eliza52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2860
Od: 7 wrz 2014, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

To efekt przymrożenia. Można opryskać od robali. Ja bym zostawiła, a oberwała ten chory jak zaczną kwitnąć te zdrowe pąki. Mam kilka takich lilii, ale całość jest poskręcana, dlatego oberwałam
Pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
Julcik
50p
50p
Posty: 81
Od: 19 sie 2019, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Witajcie znowu :)

Jedna lilia dostała takich dziwnych plam, niestety ciągle są większe. Opryskałam topsinem, ale chyba nie zadziałało. Chyba że pryskać codziennie?


Obrazek
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Po prostu obetnij całą łodygę na wysokości zainfekowanych liści. Te na dole wyglądają na zdrowe. Pryskanie jakichkolwiek roślin codziennie fungicydami naprawdę nie mam sensu, zwłaszcza gdy nie wiesz, z jaką chorobą mamy do czynienia i czy dany specyfik na nią działa. Gdybyś poszukała informacji w sieci o Topsinie, znalazłabyś pewnie gdzieś że jest to środek układowy o długim okresie działania, co znaczy że po oprysku wnika we wszystkie części rośliny, nawet do korzeni, i tym samym chroni roślinę przed przyszłymi infekcjami oraz zapobiega rozprzestrzenianiu już istniejących. Skoro opryskałaś raz i nie zadziałał, to znaczy że jest nieskuteczny na dany problem i lanie nim codziennie rośliny nie ma sensu. Co najwyżej ją spalisz. I sobie wyrządzisz krzywdę na zdrowiu, bo akurat Topsin należy do tych bardziej szkodliwych pestycydów, z potwierdzonym działaniem rakotwórczym.
Jeśli chodzi o plamy - możliwe, że żerowały tam ślimaki, możliwe że zaszkodził deszcz, może też tak być, że roślina dostała poparzeń po kontakcie z nawozami albo jakimiś pestycydami wcześniej.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
Julcik
50p
50p
Posty: 81
Od: 19 sie 2019, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Faktycznie, czytałam, że Topsin działa od wewnątrz rośliny, natomiast nie wiedziałam na jak długo on pozostaje. Jutro ją zetnę i wyrzucę do kosza.
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Ranę po ścięciu radzę zasypać cynamonem (powstrzymuje infekcje grzybowe).
Pozdrawiam Anna Galadriela
Lilie Galadrieli
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11532
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Lilie-uprawa cz.7

Post »

Muscadet czwarty rok w gruncie.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”