Osy w ziemi!

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Osy w ziemi!

Post »

A może po prostu już zaczekać. Niebawem osy sie wyroją (skoro jesien nadeszła) i zostanie dziura w ziemi. Zdumiewa mnie taka łatwość do traktowania wszystkiego co żywe ogniem, napalmem, sprayem itp.
Awatar użytkownika
PATRYK
100p
100p
Posty: 120
Od: 6 lut 2019, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sokołowo

Re: Osy w ziemi!

Post »

A co jeśli ktoś jest uczolony na jad? Co jeśli ilość owadów jest uciążliwa?
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Osy w ziemi!

Post »

Jak ktoś jest uczulony na jad to się nie pląta przy gniazdach, bo to czysta głupota.
Od usuwania są firmy, a czasem wystarczy zaczekać i osy się same wyprowadzają.
Btw zastanawiam się czy to aby na pewno osa. Jakaś puchata za bardzo. Ale mogę słabo widzieć z telefonu.
Zobtokl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 maja 2019, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Osy w ziemi!

Post »

Rzeczywiście - najlepiej się nie zbliżać - od tego są firmy, które się tym zajmują lub straż pożarna :)
kret-piotrkow69
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 16 lip 2019, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Osy w ziemi!

Post »

U mnie w tym roku osy zrobił gniazdo w skalniku, pod samym oknem domu, o czym boleśnie się przekonałem. Po nastaniu zmroku ubrałem się grubo i wlałem benzynę do gniazda i od razu podpaliłem. Problem rozwiązany po 10 minutach i wypaleniu się gniazda. Nie mam nic przeciwko osom, ale to tak jak z kretem - za siatką mi nie przeszkadza, ale na własnym ogródku i owszem.

Trzeba jednak odróżnić osy od różnych dzikich pszczół, które są samotnicami. Mam ich trochę w części "trawnika" gdzie praktycznie nie ma gleby tylko sam piasek. Zalęgły się również w zboczach wykopu, który powstał po wyciągnięciu starych fundamentów podjazdu po poprzednim właścicielu. Takie pszczoły nam praktycznie nie zagrażają i naprawdę nie wiem, co trzeba by było zrobić, by człowieka zaatakowały. Przymierzam się do zrobienia w przyszłym roku takiego domku dla dzikich pszczół z cegieł i tym podobnych. To bardzo pożyteczne owady.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Osy w ziemi!

Post »

Popieram Przedmówcę. Sprawdź, czy z otworu wylatuje więcej owadów i są takie charakterystycznie żółto-czarne jak osy, czy to pojedyncze owady i takie bardziej brunatne i jakby kosmate. Te drugie to jakieś pszczołowate np pszczolinka napiaskowa. One są niegroźne tzn. nie są agresywne i nie atakują bez powodu. Ja na przykład dowiedziałam się, że je mem w ten sposób, że na drugi dzień po sadzeniu krzewu rozgarniałam kopczyk z ziemią i zaczęłam pszczoły wyjmować gołymi rękami. Oczywiście żadna mnie nie ugryzła :D
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Osy w ziemi!

Post »

miki331 pisze:A może po prostu już zaczekać. Niebawem osy sie wyroją (skoro jesien nadeszła) i zostanie dziura w ziemi. Zdumiewa mnie taka łatwość do traktowania wszystkiego co żywe ogniem, napalmem, sprayem itp.
Nic dodać, nic ująć? Miałem ze trzy lata temu gniazdo os pod dachem łazienki? Chętnie obserwowałem ruch u wejścia do gniazda i krzątanie się robotnic? W niczym mi one nie przeszkadzały, ja im też nie, żyliśmy obok siebie pod jednym dachem zgodnie i bez problemów aż do jesieni, gdy kolonia wymarła?

Nie kumam w czym komuś osy mogą przeszkadzać?

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Osy w ziemi!

Post »

Oj Locutus, żebyś wiedział jak przeszkadzają w rządkach winoroślowych ;:oj :evil: :cry:
Nie wiem co było przyczy :!: ną, ale w ub. roku osy były niesamowicie agresywne i bardzo boleśnie żądlące.
Już się przyzwyczaiłam, że jestem co roku żądlona przez ziemne osy, ale ub rok był straszny.

Dla nieświadomych :wink:
Tak wygląda gniazdo os ziemnych wewnątrz. Z zewnątrz wydawałoby się, że to tylko mała dziurka ;:185

Obrazek
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Osy w ziemi!

Post »

Ooo, masakra ;:oj Chociaż wcześniej domyślałam się, że może być spore takie gniazdo, bo kiedyś mój piesek jak był mały to coś takiego zaczął rozkopywać w lesie i osy się "wyroiły". Było ich całkiem sporo i niestety nas pogoniły :cry:
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Osy w ziemi!

Post »

To gniazdo rozkopałam niechcący, czyli nie wiedząc o nim przy równaniu terenu.
Autentycznie byłam zaszokowana jego rozmiarami.
Na szczęście działo się to późną jesienią i gniazdo było puste.

Takie jednak miejsca ziemnych os trafiły mi się kilka razy w rzędach między winoroślami.
Od góry niewielka dziura. Wygląda na to, że te osy najczęściej zasiedlają gotowe już " dziury" po gryzoniach.

Bałam się wchodzić między winorośle, autentycznie.
Miałam problem jak wykonać opryski.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
igaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 27 lis 2019, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: 6B

Re: Osy w ziemi!

Post »

Miałam kiedyś osy przy wejściu do domu, już czytałam jak je zlikwidować ale doczytałam że kazdego roku idą w inne miejsce i tak u mnie było. Nie zaczepiałam ich, ani one mnie, nikogo nie ugryzły, wyprowadziły się i już nie wróciły.
Awatar użytkownika
Smerfy
100p
100p
Posty: 193
Od: 18 kwie 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kalety ( woj. Śląskie )

Re: Osy w ziemi!

Post »

U mnie osy zrobiły sobie gniazdo w furtce. Znalazły dziurkę , sucho mają, nikt ich nie ruszy bo to metalowy słupek. W zeszłym roku były pojedyńcze ale w tym roku parę osób zwróciło już uwagę że pełno os lata przy naszym płocie a ludzi tu jednak chodzi sporo bo obok jest sklepik. Dzieci dużo i osób starszych.
Pszczółki i trzmieli nie ruszę. Bardzo sympatyczne. Ale os i szerszeni po prostu nie trawię !!!
Parę lat temu gniazdo szerszeni załatwiłam tą gaśnicą na osy i szerszenie. Cała duża butelka poszła a ile strachu się najadłam to moje.
Użądliła mnie już pszczółka i osa i zdecydowanie osa bolała dużo bardziej.
Więc w otwór wetknęłam gaśnicę na te osy. Gniazda nie ma. Wypadło z 13os a potem kilka latało jeszcze w pobliży. Te których nie było akurat w chwili mojej akcji. Do słupa z furtki nie weszła ani jedna z tych co przeżyły.
Gaśnica pozostawia widocznie jakiś zapach który je odatrasza.

A osy w ziemi też miałam chyba z 2 lata temu. Gdy tylko zauważyłam co się święci też poszłam po gaśnicę. Przed tem systematycznie zadeptywałam otwór ale następnego dnia otwór był nowy.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1378
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Osy w ziemi!

Post »

Oprócz ryzyka użądleń dochodzi upierdliwość os podczas np. grillowania - pchają się do mięsa i napojów. Wyżerają też winogrona, śliwy, gruszki. Widziałem w programie BBC (Gardenes World) odstraszacz w postaci imitacji gniazda szerszeni, podobno osy się ich bardzo boją i nie latają w okolicy takiej imitacji. Testował może ktoś?
Pozdrawiam,
Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”