Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Chili82
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 sty 2015, o 15:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewko Olivkowe traci liście i ma biała delikatna pleśń na

Post »

Witam ponownie po dłuższej przerwie. Dziękuje, za odpowiedzi. Niestety drzewko padło:(. Wróciłam właśnie z Chorwacji, tam kupiłam nowe drzewko muszę je tylko wsadzić do donice i tutaj mam pytanie jaka ziemie i gdzie kupic. Pytałam w Leroy i niestety nie maja ziemi do drzew śródziemnomorskich zaproponowali mi ziemie z formy compo w 100% naturalna i przepuszczalna. Czy według Was taka powinnam kupic. Byłam w obi tam tez nie maja. Nie chce zmarnować kolejnego drzewka.
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oliwka europejska - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Sama zrób mieszankę.

Substart torfowy (lekko odkwaszony) + keramzyt, w proporcji 1:1.
Duzo słońca. Najlepiej południowe. :)
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Zdenerwowana
ZBANOWANY
Posty: 251
Od: 22 kwie 2015, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka europejska - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ja moją trzymam w zwykłej ziemi do kwiatów. Od wiosny do jesieni siedzi na dworze. Lubi słońce.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Na pierwszej stronie są opisane warunki uprawy przez jedną użytkowniczkę:
Mirabilis pisze:Mam oliwkę od ponad roku. Rośnie w ziemi zbitej, gliniastej (w takiej ją kupiłam). Zimę spędziła na południowym oknie. Na wiosnę, zanim zacznie wypuszczać nowe liście można ją dość mocno przyciąć. Powinna się ładnie rozkrzewić. Trzymana cały czas w pomieszczeniu tworzy długie, delikatne pędy, które mogą się zwieszać pod własnym ciężarem. Najlepiej wystawić roślinę wiosną na balkon lub do ogrodu. Moja stoi od początku maja na balkonie. Nabrała tężyzny, nie szkodzą jej ani trzydziestokilkustopniowe upały, ani silne wiatry. Temperaturę poniżej 20oC też znosi bardzo dobrze.
Podlewanie: według zasady "raz a dobrze". Czyli mocno podlać, poczekać, wylać nadmiar i pozwolić przeschnąć ziemi przed następnym podlaniem.
Spryskiwanie: głównie zimą, choć też się do tego niezbyt przykładałam.
Nawożenie: Rośnie na zwykłym nawozie dla kwiatów doniczkowych - ale nawożę sporadycznie. :lol:
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Reinmar pisze:Dzisiaj przyszły do mnie 2 małe oliwki zakupione w sklepie internetowym. Mogę trzymać je na oknie na parapecie? Czytałem różne opinie jedni mówią że tak, niektórzy żeby nawet na zewnątrz wystawić.
Mam jedno małe "drzewko" oliwki , w zeszłym roku trzymałem je prawie do zimy w szklarni . Pewnej nocy gdy nadeszły mrozy , temp w nocy na zewnątrz spadła do -10 C . Nie wiem ile było w szklarni , ale ogrzewana nie jest , pewnie był ten sam mróz ale może osłona szklarni tylko go opóźniła. Później całą zimę stało w temp która wahała się od 0-10 C , a teraz już od 2-3 tygodni ponownie stoi w szklarni . Oliwka nie straciła żadnego liścia była tylko raz na jakiś czas niewielką ilością wody podlewana. Myślę , że parapet w mieszkaniu nie jest dla oliwki dobrym miejscem :?:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wystawiłeś bez żadnej aklimatyzacji na zewnątrz?
Wg mnie, powinieneś wpierw zaaklimatyzować je w mieszkaniu, a dopiero później stopniowo wystawiać na zewnątrz. Inaczej narażasz rośliny na szok temperaturowy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ejacek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3093
Od: 16 lis 2008, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Reinmar pisze:Dzięki za odpowiedź, dokładnie, wystawiłem na balkon jak na razie żyje przy 5 stopniach :)
Z taką oliwką "domową" to może być różnie , nie chce Cie narazić na jej stratę :idea: w razie jakiegoś mrozu nocnego . Moja w tym pomieszczeniu zimowym kilka razy niewielkiego mrozu doznała ale były to epizody . Poza tym to stała tam palma Trachycarpus , parę agaw i innych . Palma , oliwka i kilka innych jest już w szklarni. Ale szklarnia to jednak jakaś osłona. Na balkonie to najlepiej w jakimś zacisznym miejscu blisko ściany.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jeśli były trzymane w zimnie to co innego.
Musisz więc tylko uważać na razie na ewentualne przymrozki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Q-Storm
100p
100p
Posty: 122
Od: 19 gru 2013, o 00:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mam kilka oliwek własnej produkcji (z rozmnażania wegetatywnego z drzewa z Chorwacji), każda rośnie w innych warunkach glebowych: jedna w glinie z niewielkim udziałem wermikulitu, dwie w mieszance ziemi ogrodniczej z piaskiem (1:1), jedna w mieszance ziemi, piasku, wermikulitu i żwiru (3:1:1:1) a jedna w piasku z niewielkim dodatkiem ziemi (9:1). Nie ma większych różnic we wzroście, za to te w bardziej przepuszczalnej ziemi mają bardziej rozbudowany system korzeniowy. Chciałbym zapytać o zraszanie liści: końcówki listków brązowieją i zasychają. Czy to efekt zbyt suchego powietrza? Czy może inny błąd popełniam? Niby roślina śródziemnomorska gdzie często wilgotność powietrza spada do mniej niż 30%, ale warunki w domu są nieco inne...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A w jakiej temperaturze zimujesz? Oliwka powinna być zimowana w temperaturze około 10 - 12 stopni.
A zraszanie liści mało, że nie jest w ogóle potrzebne w przypadku tych roślin, to nic a nic nie daje oprócz zmycia kurzu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Q-Storm
100p
100p
Posty: 122
Od: 19 gru 2013, o 00:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

16-17 stopni.
Tylko że te liście schną na końcach też w lecie, ale mniej.

Z oliwką to w ogóle jest tak, ze w naturze znosi suszę,tylko że korzenie sięgają głębiej w glebę, gdzie mają jednak dostęp do wody. W doniczce staram się by podłoże między podlaniem nieco przeschlo, ale nie wyschło całkowicie.
Ta wilgotność powietrza mnie ciekawi, tam gdzie rosną oliwki teraz powietrze ma 65-70% wilgotności. W mieszkaniu mam i tak stosunkowo wysoką wilgotność bo 50-60%.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18682
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Za wysoka temperatura w okresie jesienno-zimowym i tyle - temperatura powinna być w zakresie, który podałem wyżej, czyli około 10 - 12 stopni. A przesychanie w okresie wegetacji, to najprawdopodobniej przesuszenie podłoża, zwłaszcza że uprawiasz w bardzo przepuszczalnym. W takiej mieszance możesz, aż nawet powinieneś spokojnie utrzymywać cały czas umiarkowanie wilgotne podłoże.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Q-Storm
100p
100p
Posty: 122
Od: 19 gru 2013, o 00:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Oliwka Europejska (Olea europea) pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Zgodziłbym się, gdyby okazy rosnące w glinie oraz w ziemi z przewagą podłoża ogrodniczego były zdrowe. Zastanawiam się czy to nie choroba grzybowa...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”