Liszka - ćmówki

Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Liszka - ćmówki

Post »

Bardzo ciekawy post i również czegoś się nauczyłam. Mam nadzieję i trzymam kciuki w lecie za Twoją mariae.

A powiedz mi ona wytwarzała pędy, ale nigdy zalążków pąków? Zawsze wydawało mi się, że najgorzej jest zaindukować wytworzenie pędu a jak on już jest to już jest z górki a tu psikus...
Awatar użytkownika
Liszka
100p
100p
Posty: 117
Od: 13 wrz 2016, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Liszka - ćmówki

Post »

zabkamarta pisze: A powiedz mi ona wytwarzała pędy, ale nigdy zalążków pąków? Zawsze wydawało mi się, że najgorzej jest zaindukować wytworzenie pędu a jak on już jest to już jest z górki a tu psikus...
Raz wytworzyła taki pączek i zakwitła ... no i dalej produkowała pędy. Wszystkie są jędrne, sprężyste i jakby czekały na zakwitnięcie, ale nie kwitną. Miejmy nadzieję, że tego lata zakwitną ;)
Awatar użytkownika
Liszka
100p
100p
Posty: 117
Od: 13 wrz 2016, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Phalaenopsis lueddemaniana - Co z tego wyniknie?

Post »

Drugi, leniwy dzień Świąt, i druga opowieść.

Na zdjęciu poniżej mój Phalaenopsis lueddemaniana - Rodzaj Phalaenopsis, podrodzaj Polychilos, znowu więc mam do czynienia z tak zwanym warm growing Phalaenopsis. I faktycznie, na wyspie Mindanao storczyki te rosną na poziomie do 100 metrów, gdzie wody jest nieustannie pod dostatkiem, a temperatura przez cały rok jest mocno zrównoważona i wynosi od 29 do 32 stopni w dzień i od 20 do 21 stopni nocą. Lueddemaniana ma pędy dłuższe niż liści a co więcej, oprócz wielu kwiatów, na pędach tych często pojawiają się także keiki. Dorosła, zdrowa roślina może być więc obsypana kwiatami i kieiki, z których także wyrastają kolejne pędy i kwiaty. Jakby tego było mało, kwiaty Phalaenopsis lueddemaniana, jak kwiaty większości warm growing Phalaenopsis są pachnące.

Tak, niestety nie miałam szczęścia aby doświadczyć takiego zjawiska. Moja ćmówka, pewnie z powodów moich zaniedbań, podupadła mocno na zdrowiu. Szczerze powiedziawszy stała się jedną z dwóch roślin, które najbardziej ucierpiały w ciągu ostatnich dwóch - trzech lat. Pewnie dlatego pędy kwiatowe które wypuściła wyrosły jej ze stożków wzrostu. Z czasem, po przekwitnięciu, na pędach tych pojawiły się keiki, które rozrośnięciu i wytworzeniu ładnych korzonków odcięłam i umieściłam w podłożu w osobnych doniczkach. Byłam bowiem przekonana, że pozbawiona możliwości wypuszczania nowych liści, roślina mateczna po prostu umrze powoli.

Tymczasem, ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu, roślina mateczna trwała w niezmienionym stanie. Liście miała zielone i dość jędrne, nic nie żółkło, nic nie odpadało. Słów, jakie wypowiadałam do niej każdego dnia nie będę tu cytować, bo mi po prostu głupio, ale nie da się ukryć, że była dla mnie nadzieją i inspiracją. Pozwalała mi wierzyć, że skoro ona trwa to i ja mogę, i że obie kiedyś wstaniemy z kolan. Mówiłam więc do niej tak, jakbym mówiła do siebie.

Parę tygodni temu, tuż przed moim nosem zaczął się dziać mały cud. Cud udokumentowany zamieszczam poniżej w postaci zdjęć i kolejny raz zadaję pytanie: I co z tego wyniknie? W każdym razie ja na pewno zrobię wszystko, żeby ta "mała rezurekcja" zakończyła się sukcesem ;)



Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Liszka
100p
100p
Posty: 117
Od: 13 wrz 2016, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Liszka - ćmówki

Post »

Czekałam, czekałam i wreszcie się doczekałam. Pierwsze kwitnienie mojego Phalaenopsis Tsay's Ever Green x Phal. floresensis na zdjęciach poniżej. Jeśli ktoś lubi takie żółtawo-zielone kwiatki, to pewnie mu się spodoba. Patrzę tak na niego i myślę sobie, że jeśli w przyszłości doczeka się kilku pędów i kilkunastu kwiatków, to moje kaczątko zmieni się w łabędzia.


Obrazek

Obrazek

Kwitnie także Phal. samera x sib. Pięknie pachnie i ma bardzo trwałe kwiaty. Mam nadzieję, że za dwa, trzy lata zamieni się w dużą roślinę, która obsypie się kwiatami niczym Liodoro Norberta (ciągle nie mogę wyjść z podziwu)


Obrazek

Obrazek

A tutaj coś zupełnie innego. Od paru tygodni są u mnie zupełnie nowe storczyki i bardzo jestem ciekawa jak sobie z nimi poradzę. Kiedy przybyły do mnie miały zaledwie początki nowych przyrostów, teraz wyglądają już nieco bardzie okazale. Moje śpiochy, czyli Fredclarkeara After Dark 'SVO Black Pearl' FCC/AOS oraz Catasetum pileatum Green Gold


Obrazek

Obrazek

[
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Liszka - ćmówki

Post »

Kurcze dałambym sobie głowę uciąć, że pisałam w Twoim wątku do przedostatniego postu a tu widzę, że coś mi nie wyszło ;:124

Wracając do wcześniejszego postu, to zawsze Phalaenopsis lueddemaniana mi się podobała. Ale jeśli kiedyś ją kupię, to tylko kwitnącej, bo interesuje mnie konkretne wybarwienie. Twój opis kaskadowego kwitnienia wpływa na moją wyobraźnię. Z chęcią bym taki widok widziała u siebie ;:167 trzymam kciuki za Twoją lueddemaniane i za takie kwitnienie ;:215

Phalaenopsis Tsay's Ever Green x Phal. floresensis bardzo ładna krzyżówka. Lubię takie żółto zielone kwiaty ;:215

I szacun za tzw Cyce ;:215 mi się bardzo one podobają, ale ciężka sprawa z nimi i nie wiem czy się kiedyś na nie zdecyduje. Ale patrząc na moje doświadczenie to pewnie kiedyś spróbuję ;:333 do tej pory będę podziwiać u Ciebie ;:167
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Liszka - ćmówki

Post »

Liszka pisze:Czekałam, czekałam i wreszcie się doczekałam. Pierwsze kwitnienie mojego Phalaenopsis Tsay's Ever Green x Phal. floresensis na zdjęciach poniżej. Jeśli ktoś lubi takie żółtawo-zielone kwiatki, to pewnie mu się spodoba. Patrzę tak na niego i myślę sobie, że jeśli w przyszłości doczeka się kilku pędów i kilkunastu kwiatków, to moje kaczątko zmieni się w łabędzia.


Obrazek
Bardzo mi się podoba taki kolor u storczyków.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Liszka
100p
100p
Posty: 117
Od: 13 wrz 2016, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Liszka - ćmówki

Post »

Marto, śpiochy nie są takie trudne do uprawiania, za to doprowadzenie ich do kwitnienia wymaga pewnego doświadczenia. Ja nie mam go na razie w ogóle, liczę na to, że to co przeczytam da mi jednak jakieś podstawy do dalszego zdobywania wiedzy w tym zakresie.

Jolu, ja też uwielbiam ten kolor, choć takie storczyki ładnie wyglądają dopiero jak są obsypane kwiatami. Generalnie rzecz biorąc, one są po prostu fotogeniczne, lepiej wyglądają na zdjęciach nich w rzeczywistości ;) Ale kocham je i już.
Awatar użytkownika
Liszka
100p
100p
Posty: 117
Od: 13 wrz 2016, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Liszka - ćmówki

Post »

Czas na małą aktualizację. Kwitnąc właśnie zaczął Phalaenopsis Penang violacea alba x sib, za którą to rośliną stoi Ooi Leng Sun Orchid Nursery & L (1987 r.) Phenang violacea alba powstała ze skrzyżowania Phalaenopsis violacea var. abla i Phal. micholitzii. Piękna roślina z biało-limonkowymi kwiatami. Ciekawa jestem jak będzie pachniała. Na razie otworzył się jeden kwiat, ale są dwa pędy i na każdym z nich 3 kwiaty. Mimo, że roślina dość młoda to już zapowiada się obiecująco.


Obrazek

I druga ślicznotka Phalaenopsis equestris Apari który swój ostatni człon nazwy zawdzięcza miejscu pochodzenia. Apari to miasto położone w prowincji Cagayan (wyspa Luzon). Ćmóweczka ma dwa pędy kwiatowy, na razie zaczął kwitnąć ten skromniejszy, ten mocniej rozgałęziony dopiero się buduje. Będę miała co podziwiać przez wiele tygodni, to bardzo trwałe kwiaty.


Obrazek
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Liszka - ćmówki

Post »

Gratulacje.

Też mam Equestrisa od Art i też kwitnie już z kilka tygodni. Co więcej niebawem zakwitnie drugi kwiatostan.

A ten Phalaenopsis Penang też śliczny. Pachnie może?
Grzegorz
Awatar użytkownika
Liszka
100p
100p
Posty: 117
Od: 13 wrz 2016, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Liszka - ćmówki

Post »

Na razie pachnie bardzo słabo, albo ja słabo czuję bo mam straszliwy katar ;) Ale dopiero się rozwinął, więc potrzeba mu kilku dni (mojemu nosowi też więc dobrze się składa).
MirkaS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1484
Od: 25 mar 2009, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 30 km od Kołobrzegu

Re: Liszka - ćmówki

Post »

Penang violacea alba x sib jest po prostu piękny bardzo mi się podoba ta jego delikatność.
Eqestris zapowiada się długie kwitnienie :)
Pozdrawiam Mirka
Moje wątki
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Liszka - ćmówki

Post »

No widzę, że u Ciebie wszystko po parę pędów i obficie ;:215 u mnie z tego co pamiętam to też Apari pędzi (już się gubię co, gdzie i jak ;:333)
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Re: Liszka - ćmówki

Post »

Liszko, bardzo interesujące Twoje posty z poprzedniej strony. Przytaczasz dużo ciekawej wiedzy.
Widać, że bardzo zgłębiasz tematy, które Cię intrygują, a my przy okazji korzystamy z 'gotowca' ;:180

Co do leniwców typu Phal. mariae i lueddemaniana, możesz poczytać i pooglądać jak to wyglądało u mnie (na stronach 40, 42 i 43).
Zaraz Ci będzie raźniej :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje storczyki !”