Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 627
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Dlaczego zaraz ściema? :roll: Czesi to stosują, Niemcy (pod inną nazwą). U nas nieskuteczne działania wynikają raczej z niewiedzy. Problem jest nowy i nie ma jeszcze preparatów typowo na tego szkodnika. Pytałam w sklepie ogrodniczym- rozkładają ręce i co najwyżej polecają Polysect albo Mospilan, to skąd ludzie mają wiedzieć, że są preparaty biologiczne? Tym bardziej, że nie ma ich w małych opakowaniach. Nie wszyscy są tak dociekliwi, żeby przekopać pół Internetetu, czy szukać na forach ogrodniczych...
Lepinox działa na wiele szkodników, niszczy np gąsienice bielinka. Dlaczego nie miałby sobie poradzić z innymi gąsienicami?
Ja z pewnością wypróbuję.
Foxowa pisze:
Jestem ciekawa tego leptinoxu. U mnie na wsi za Bielskiem bukszpan zdrowy i przepiękny.
Cierpliwości... Szkodnik przemieszcza się podobno powoli z południa na północ, więc to tylko kwestia czasu kiedy dotrze i tam :(
Musimy działać, żeby mu utrudnić tą wędrówkę.
Rozumiem, że Emulparu nie próbowałaś?
Pozdrawiam,Vivien333
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 627
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Mam już zamówione pułapki feromonowe i niewielką porcję Lepinoxu, jak popryskam- będę pisać o efektach.
Pytałam panią z ekosklepu, w którym kupowałam pułapki, co sądzi o popryskaniu dziadów Emulparem... Powiedziała, że raczej nie ma co liczyć na efekty, bo gąsienice są zbyt duże, żeby udało się je skutecznie, szczelnie oblać tym preparatem, on działa raczej na małe owady (mszyce, przędziorki).
Wracając do domu widziałam w sąsiedniej wiosce krzaki bukszpanu w tragicznym stanie. No to już wiem skąd ćmy do mnie przyleciały... :roll: Na domiar złego, raczej nie widać, żeby ktoś się tym przejął i próbował coś z tym robić... :(
Dalsze moje poszukiwania przyniosły jeszcze nowe wieści: znajomy ogrodnik powiedział, że Bi58 też skutecznie eliminuje szkodnika.
Kolejny preparat na bazie lepinoxowej bakterii jest do dostania na niemieckim Amazonie.
Pozdrawiam,Vivien333
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Bi58 wszędzie u nas kupisz na aledrogo jest ich pełno przecież od ręki kupisz małe i duże dawki.. :!:
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4229
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

A gdzie te robale zimują? Bo u mnie krzaki przetrzebione w połowie, a nadal między listkami czysto. Przeglądam prawie codziennie, bo nie chcę przegapić początku inwazji, ale może przewrażliwiony jestem, a zaatakował mi jakiś grzyb? O, tu:
viewtopic.php?p=6130509#p6130509
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 627
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Ja Bi58 mam, ale nie chcę używać, bo mam oczko wodne w pobliżu, w dodatku cuchnie to tak okrutnie, że opryskiwacz śmierdzi od zeszłego roku. :wink: Napisałam to dla innych forumowiczów, którzy szukają sposobu na tego szkodnika.
Ja będę pryskać tym biologicznym środkiem.
Maryann dobrze w środku popatrzyłeś? One lubią siedzieć wewnątrz krzewów, robią też "domki" z listków i "pajęczynowych" nitek- w nich siedzą sobie bezpiecznie i obżerają krzaki. Twoje krzaki wyglądają właśnie jak po nalocie bukszpanówki.
Jeśli chcesz zauważyć nalot ciem, to może kup sobie pułapki feromonowe- one właśnie służą do monitorowania występowania szkodnika (no i trochę ograniczają rozmnażanie).
Jeśli mogę, wkleję link, w którym jest więcej na ten temat:
http://ekologiawogrodzie.pl/sposoby-na- ... spectalis/
Pozdrawiam,Vivien333
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

ja też mam oczko wodne 7x6 m ale co to ma wspólnego do oczka ? BI58 to środek którym pryskałem stonkę ? to środek na mszycę i stonkę taki jak inne ..bez szału
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

jacula pisze:Ten lepinox to chyba jest mała sciema :?: :?: bo u mnie w Krakowie np. park Decjusza jest bez bukszpanów i nie sądze aby taka bogata dzielnica nie miała kasy na środek który działa na bukszpany ? :roll: a w tym parku nie ma już bukszpanów :roll:
Z tymi roślinami zieleni miejskiej to chyba inna sprawa - tak sądzę, że nie mogą użyć chemii w miejscach bardzo uczęszczanych, bo jakby się ktoś struł oparem itd to mieliby problem a dopilnowanie żeby nikt nie dotknął itd jest trudne.

Chociaż np na Dworcu w pasie Plant podobno był oprysk, bo mi mówił znajomy z zieleni. I nic nie dał.
Ciekawa jestem czy wreszcie usunęli te krzaki , bo bardzo długo stały .
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

@vivien333 ten link co podałaś to chyba większość userów go czytała bo on jest z tamtego roku ze września i raczej nic nowego nie wnosi :roll: a my musimy działać szybko jak chcemy uratować nasze buksy :(
Awatar użytkownika
basiaamatorka
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 lip 2013, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Witajcie towarzysze niedoli
- no i przyfrunęła do mnie w ilości strasznej ta wredna ćma. Wczoraj zaczęłam przycinać żywopłot - jakieś 30 metrów bieżących - pełno różnej wielkości gąsienic. Okazało się, że była już w zeszłym roku, tylko nie przyuważyłam, że to ona, trochę gałązek całkiem obżartych było w miejscach bardziej "ukrytych". Teraz jest wszędzie. Chyba zimowały larwy w takich oprzędach (jakby kulki) , a teraz już zniszczyłam kilka małych oprzędów z poczwarkami.
Ręcznie dużo zniszczyłam, ale to syzyfowa praca, małych nie widać, większe są wyjątkowo żywotne, zrzucone na chodnik pędzą jak samochodziki.
Dzisiaj pada deszczyk to nie da się pryskać , ale spróbuje Bi58, bo go mam.

Komu się udało i uratował krzewy?

Obrazek
Basia
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 627
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Jacula... może nie wnosi nic nowego, ale może nie wszyscy jednak czytali, więc wkleiłam dla tych, co jeszcze nie trafili na ten artykuł, żeby wszystko było w jednym miejscu :wink:
Poza tym- co nowego niby miałoby się pojawić? Wiadomo już (mniej więcej) co działa na szkodnika, problem w tym, że ten najskuteczniejszy środek z bakcylami nie jest dostępny dla przeciętnego zjadacza chleba, przynajmniej u nas. Ja czekam niecierpliwie aż się pojawi- podobno jest szansa, że jeszcze w tym roku. W międzyczasie można kupować za granicą, albo dzielić duże opakowania :wink:
Wkleję jeszcze art z zagranicy (można użyć translatora)- warto poczytać, wraz z komentarzami:
https://www.buchsbaumzuensler.net/bekaempfung/

https://www.mein-schoener-garten.de/gar ... igen-34636

Tu metoda z... workiem (z której ja raczej nie skorzystam, ale może kogoś zainteresuje):
https://www.mein-schoener-garten.de/gar ... sler-31176
jacula pisze:ja też mam oczko wodne 7x6 m ale co to ma wspólnego do oczka ? BI58 to środek którym pryskałem stonkę ? to środek na mszycę i stonkę taki jak inne ..bez szału
Chyba nie czytasz ulotek... 8-)
Te środki są szkodliwe dla organizmów wodnych. Jak masz spore oczko, to może nic się nie stanie. Moje jest małe, więc wolę nie ryzykować zatrucia ryb.
Zresztą... w ogóle nie lubię używać tego typu trucizn, bo ukatrupiają nie tylko szkodnika, na którego pryskamy, ale i inne organizmy, którym wcale nie chcemy zrobić krzywdy...
Pozdrawiam,Vivien333
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4229
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

vivien333 pisze:najskuteczniejszy środek z bakcylami nie jest dostępny dla przeciętnego zjadacza chleba, przynajmniej u nas.
Na poprzedniej stronie podałem link do sklepu z 500g preparatu Dipel za 105,-pln.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
Awatar użytkownika
Gabriel
200p
200p
Posty: 372
Od: 28 gru 2010, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolszczyzna

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

U mnie ćma zaatakowała w lipcu zeszłego roku. Pryskałem różnymi środkami owadobójczymi, trochę pomogło, bo u sąsiadów całkiem zjedzone, a moje tylko trochę. Jednak ciągle pojawiały się nowe.
W tym roku już w pierwszych dniach kwietnia zauważyłem gąsienice. Popryskałem lepinoxem, zaraz będzie miesiąc i żadnych gąsienic nie widać, bukszpany dostały młode przyrosty i znów wyglądają pięknie. :) Tylko nie wiem, czy mogę ogłaszać sukces, czy to dzięki nietypowym chłodom, bo zjedzone bukszpany sąsiadów też się trochę zielenią.
Pozdrawiam, Gabriel
Alili
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 28 kwie 2019, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

NOWY 83 pisze:A co na nie " nie działa " czym pryskałeś ? Ciekaw jestem czy wytrzymały by np. Chloropiryfos ?
U mnie nie dał rady mospilan, tytoń (sposób który poleciła mi pani w ogrodniczym) nie pomogły na pewno. Przez chwilę było lepiej, później w ciągu dwóch dni zniknęło 3/4 krzaka - wielkości ponad 2m średnicy :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”