Wilec trójbarwny ( Ipomoea tricolor )

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1342
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Wilec trójbarwny na balkonie

Post »

Może można by spróbować zrobić sadzonki w wodzie według sposobu Alembika i spróbować je przechować w chłodnym miejscu? Siew w lutym spowoduje wyciągnięcie się rośliny, nie ma wtedy przecież dużo światła.
Ryszka
200p
200p
Posty: 210
Od: 15 lut 2008, o 16:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Wilec trójbarwny na balkonie

Post »

Dzięki za radę. Nie mam chłodnego pomieszczenia, najwyżej lekko chłodniejsze parapety. Gdybym miała, to można by spróbować przyciąć całą roślinę, przechować do wiosny i w maju postawić na balkonie. Zauważyłam teraz na moim wilcu, że u dołu wyrastają mu nowe pędy, więc pewnie ładnie by się rozkrzewił.
W przyszłym roku jednak wysieję nasiona w lutym. Wykiełkują na początku marca, a wtedy jest już sporo słońca. Mam południowe parapety, więc światła mu nie zabraknie.
Mój wilec wygląda nadal nieźle, chociaż ostatnio w nocy było tylko 7 stopni. Rośnie i ma mnóstwo paków - żeby jeszcze było trochę cieplej to by super wyglądał obsypany kwiatami.
Ryszka
200p
200p
Posty: 210
Od: 15 lut 2008, o 16:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Wilec trójbarwny na balkonie

Post »

Jak planowałam, tak zrobiłam i tydzień temu wysiałam nasiona wilca do dużej doniczki o średnicy 20 cm, żeby spokojnie sobie w niej rósł do maja. Zobaczymy co z tego eksperymentu wyjdzie i jak roślinka zniesie przesadzanie.
Nie mam miejsca, żeby wysiać kilka roślin, a robienie doświadczeń na jednej roślinie nie jet zbyt miarodajne. Może ktoś się przyłączy i też wysieje sobie tego wilca (chodzi o odmianę Haevenly Blue) i będziemy mogli porównać, jak roślina rosła.

W zeszłym roku ścięłam kilka pędów do wazonu, bo było już tak zimno, że nie liczyłam już na rozwinięcie się pąków. Mimo że wyglądały dość delikatnie okazało się, że nieźle się trzymały i zakwitły, choć niektóre kwiatki były fioletowe, pewnie z braku słońca.

Obrazek
Ryszka
200p
200p
Posty: 210
Od: 15 lut 2008, o 16:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Wilec trójbarwny na balkonie

Post »

Uprzejmie donoszę, że z moich doświadczeń w tym roku wyszły nici. Nasionka nie wykiełkowały, po 4 tygodniach wysiałam nowe innej firmy, też nie kiełkowały, więc kolejne namoczyłam i posiałam 4 do jednego dołka. No i wreszcie wykiełkowały 2, ale jedna roślinka padła szybko, a drugą niestety wykończył mój mały bratanek :twisted: .
W tym roku dam sobie już spokój, ale w przyszłym spróbuję znowu w lutym, ale najpierw namoczę nasionka i posieję w 2 miejscach w doniczce, żeby potem wybrać silniejsze siewki.
A w zeszłym roku wykiełkowały bez problemu bez moczenia ... i rób tu sobie ogrodniku doświadczenia :roll:
Apollokrk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 31 lip 2014, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilec trójbarwny na balkonie

Post »

Witam,
Jestem nowym forumowiczem, choć poczytałem troszkę o wilcach. To moje ulubione pnącze. Mam wysiane wilce na balkonie - strona południowa. Latem wiadomo ... mocne słońce. Zrobiłem w tym roku system nawadniania i daje radę. Po ubiegłorocznym doświadczeniu (wilec uciekł do sąsiada piętro wyżej i tam kwitł jak szalony) postanowiłem zrobić mu siatkę ze sznurka i prowadzić pnącze. Efekt zamieszczam na zdjęciach.
Wilec jest zasilany wodą i wodą z nawozem (raz w tygodniu coś bio dolewam odrobinę do wiadra). Ponad to aby mi nie uciekł wyżej odcinam pędy wychodzące powyżej ramki. A te które mogły by wyjść postanowiłem podwiązać poziomy sznurek i tam go prowadzę aby po osiągnięciu odpowiedniej długości ponownie skierować całą łodygę ku dołowi. I tutaj potwierdza się sekret ogrodniczy, że pędy które są skierowane ku dołowi prowokują kwitnienie. W ubiegłym roku uciekł mi do sąsiada z kwiatami (wypuszczał na pędach opadających) i w tym roku zapanowałem nad sytuacją. Postanowiłem kierować pędy ku dołowi jak podrosną poza granicę normy. Efekt - pojawiają się kwiaty. Są cudne...;) choć nietrwałe (1 dzień). Oczywiście jak ktoś ma altanę to coś innego ale w warunkach balkonowych taka zielona ściana to sama radość;)

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
Obrazek

na jednym ze zdjęć pusta skrzynka - to co przekwitło już wyrzuciłem i posiałem ... koper;)
Ryszka
200p
200p
Posty: 210
Od: 15 lut 2008, o 16:48
Lokalizacja: Koszalin

Re: Wilec trójbarwny na balkonie

Post »

Gratuluję roślinek!
Zrób zdjęcia jak będzie więcej kwiatków.
A z tym zaginaniem pędów, to fajny patent, ja o tym wcześniej nie słyszałam. W przyszłym roku wypróbuję na wilcu, a w tym na pasiflorze, bo już ma pędy na suficie :D

----24 lut 2015, o 19:00 ----
?
Odświeżam wątek i zachęcam do siania wilców już teraz do doniczek, żeby sprawdzić, czy będą kwitły wcześniej, niż pod koniec sierpnia. Wczoraj posiałam do 2 doniczek, dość sporych, 18 cm średnicy, nasiona wilca Havenly Blue, dwóch różnych producentów, żeby potem nie było, że nasionka jakieś felerne się trafiły. Nasionka moczyłam dobę w wodzie. Jedno miało już mały kiełek!
Będę informować o postępach w hodowli.
Może ktoś się przyłączy do doświadczeń?

---18 mar 2015, o 21:19 ---
?
Nasionka od obu producentów wykiełkowały po tygodniu. Postawiłam doniczki na parapecie, żeby miały więcej światła, a tu słońce dawało jakby to był maj i ... siewki padły - pewnie od tego słońca.
Posiałam nowe i teraz na pewno będę cieniować, jak wzejdą.
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12121
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Wilec trójbarwny ( Ipomoea tricolor )

Post »

Pierwszy w tym sezonie:

Obrazek

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12121
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Wilec trójbarwny ( Ipomoea tricolor )

Post »

Lubię tę odmianę:

Obrazek

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
mamaAmelka
200p
200p
Posty: 402
Od: 26 mar 2017, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rumia, pomorskie

Re: Wilec trójbarwny ( Ipomoea tricolor )

Post »

Rączki mnie swędziały i trzy tygodnie temu wysiałam wilca trójbarwnego Blue Star. Wczoraj przesadziłam go do docelowych doniczek, mając nadzieję, że przyjmie się. Na początku smętnie zwisał przy drabince, ale już wieczorem czule ją oplótł :D
Obrazek
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Wilec trójbarwny ( Ipomoea tricolor )

Post »

Mój zeszłoroczny wilec w połączeniu z dynią :heja :heja :heja

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”