Ogród po mojemu

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Ogród po mojemu

Post »

Jak chodzi o nikandrę, biorąc pod uwagę jej zdolności do rozsiewania się, niebawem będziesz tępić jej siewki po całym ogrodzie :)
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Ogród po mojemu

Post »

Piękne lilie, najbardziej wpadła mi w oko ta z ostatniego zdjęcia, cudna :D
U mnie padało dość mocno dzisiaj, po takiej suszy ziemia pochłania każde ilości wody . Chyba nawet teraz pada :wink:
Widać po roślinach, że potrzebowały tego ochłodzenia i dużej porcji deszczu.

Rabata z trawami , głównie hakonechloą wygląda zjawiskowo, ja na taki widoki muszę poczekać dobre 2-3 lata :wink:
Awatar użytkownika
andpia
200p
200p
Posty: 492
Od: 10 paź 2017, o 12:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ogród po mojemu

Post »

Lilie zawsze mi się podobały i praktycznie zawsze w ogrodzie są ze mną, ale w ilościach śladowych - góra 10 szt. gatunków 6 i co dociera do mnie w tym roku lilia potrzebuje przestrzeni a ja utykam je pomiędzy innymi gatunkami i mają u mnie ciasno (wiadomo mało miejsca) i przewaga w półcieniu. Widocznie im to nie służy. W ubiegłym roku jeszcze się pięknie pokazały - przeszło metrowe, 3 szt. 1,5 m. i po 5-7 dużych kwiatów, a w tym sezonie mizernie, bo i niższe i pąków po jednym góra 3. taka trochę klapa. Aha, nie wykopywane po sezonie, to też na pewno ma wpływ na kondycję w tym sezonie. Jesienią muszę zrobić z nimi porządek i przesadzić luźniej w inne miejsce.
A póki co podziwiam Twoje :D
Pozdrawiam - Andrzej
Humor to widzenie świata na osi absurdu i niedorzeczności - Thomas Moore
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ogród po mojemu

Post »

Sama mam ze dwa liliowce w ogrodzie, jakoś mi ich nie brakuje.

Ale wspaniale jest pooglądać u Ciebie tyle ciekawych kwiatów. Nowy nabytek i ostatnia w różu są wyjątkowo piękne.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1698
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

Madziagos, wiem jak nikandra się rozsiewa i na to też liczę :wink: Rośnie w takim miejscu gdzie każda roślina ma swoje miejsce i siewki zostaną od razu wytępione (jak jestem u rodziców to potrafię 2 razy dziennie tę rabatę przeglądać i wyrywam już maleńkie siewki chwastów więc tam się nie utrzymają). Zostawiona będzie tylko w miejscu, gdzie rośnie teraz :wink:

seba1999, ja fanem różu jakos specjalnie nie jestem ale ta 'Candy Blossom' urzekła mnie swoimi podwójnymi kwiatami :D Ta przedostatnia różowa to oczywiście pomyłka (żółta zdjęcie wcześniej również) i to miała był bordowo-fioletowa :wink: Żółta miała być żółta, ale z pomarańczowym środkiem, nie czysto żółta. Ale ona jest niziutka, nadawałaby się do donicy, nie wywraca się nawet od silnego wiatru - a niestety 'Candy Blossom' jest odmiana wysoką i wiatr ja potrafi wywrócić (ja palikuję pędy).

Ja mam nadzieję, że deszcze teraz nie ominą mojego ogrodu ponieważ pod drzewami jest bardzo sucho, prawie popiół...

Ta rabata z hakonechloą jest jeszcze za bardzo słoneczna i czekam aż hortensja bukietowa 'Levana' wyrośnie na tyle żeby trochę więcej cienia dać tej rabacie - wtedy jeszcze tam coś dosadzę :wink:

andpia, rzeczywiście lilie lubią słońce, nawet bardzo. Wykopywanie trzeba uskuteczniać tylko przy liliach orientalnych żeby mieć pewność, że dobrze przezimują - ja ich nie mam i nie wykopuję żadnych. Ale jak masz półcień to proponuje Tobie lilię złotogłów - jest wiele ładnych odmian a ona jest bardziej cieniolubna, ma mniejsze kwiaty ale jest również ładna - dla mnie nawet bardziej niż pozostałe lilie :wink:

Pelidea - rozumiem, że piszesz o liliach :wink: Liliowców to ja mam chyba w podobnej ilości odmian jak i lilii :wink:


Oprócz lilii na rabatach teraz górują (dosłownie) jeżówki. Niektóre są naprawdę wysokie.
Nie mam wyszukanych odmian, wszystkie moje jeżówki to moje własne siewki (potomstwo po białej i różowej jeżówce) ale w tym momencie mam kwiaty o różnych kształtach płatków, kolorach, ilości płatków czy wysokości. Mam też jeżówki blade z kupnego siewu, jedna wygląda jak krzyżówka bladej i purpurowej - ma liście bladej ale kwiaty o szerokich, ciemnych, niewiszących płatkach :wink:

Tu porównanie kwiatów kilku siewek - na górze jest ta jeżówka blada o nietypowych kwiatach, na dole jest jeżówka blada:
Obrazek

A tu kilka portretów:
Obrazek
To jest odmiana 'Green Twister', która jest również potomstwem moich jeżówek, mam kilka okazów tej odmiany.

To jest ta dziwna jeżówka blada:
Obrazek

Jeżówka blada:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tu na dole zdjęcia widać pąk jeżówki o dziwnym połączeniu kolorystycznym:
Obrazek
Ciekawe czy płatki będzie miała w 2 kolorach :wink:
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1698
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

Wiele lat temu mój tata kupił 2 małe sadzonki hortensji od jakiejś pani na targu, sadzonki były malutkie, trafiły przed dom. Rok później zakwitły (słabo) - kwiaty płonne czyli te ozdobne były tylko na obrzeżu baldachu kwiatów i tata mówił, że za rok zakwitną normalnie :wink: Rok później zakwitły znacznie obficiej ale baldach wyglądał tak samo :wink: Okazało się, że tata kupił hortensje piłkowane, które teraz po wielu latach są naprawdę piękne a w czasie kwitnienia są obsypane kwiatami. Wyglądają tak:
Obrazek
Zdjęcia nie oddają uroku kwiatów i też nie do końca widać to, że kwiaty są albo różowe albo niebieskie na jednym krzewie.
Na tym zbliżeniu widać to bardziej:
Obrazek

Co ciekawe zrobiłem 2 lata temu sadzonki tych hortensji i posadziłem je w zupełnie innym miejscu na ogrodzie i cały zeszły rok podlewałem je nawozem, który ma powodować, ze hortensje wybarwiają się na niebiesko. I taki jest efekt tego podlewania:
Obrazek
...
Tak, te przed domem nie były podlewane tym nawozem a w połowie kwitną na niebiesko, te na ogrodzie, które były podlewane tym specjalnym nawozem są po prostu różowe, bez cienia niebieskiego :wink:

Zakwitła nikandra, kwiaty ma większe niż się spodziewałem. Myślałem, że za bardzo ich nawet nie będzie widać ale już z daleka są widoczne.
Obrazek

Pączków ma dużo na każdej gałązce więc będzie siewek do wyrywania :wink:
Obrazek

I wreszcie dorobiłem się słoneczniczka szorstkiego 'Loraine Sunshine', który za mną chodził od kilku lat:
Obrazek
Ogólnie moi rodzice tak pomijają podlewanie części ogrodu, że jak przyjechałem do nich to ten słoneczniczek miał liście pozwijane w ruloniki żeby nie wyschnąć całkowicie :wink: Duża część roślin po prostu więdnie podczas suszy a on jak trawa zwija liście żeby jak najmniej wody tracić.
Awatar użytkownika
magry
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5356
Od: 15 wrz 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ogród po mojemu

Post »

Hortensje rzeczywiście piękne.Ja nie mam do nich ręki.Mam dwa krzaczki ale mizerne są i nawet nie wiem jakie one są.Nasiona nikandry masz swoje czy kupujesz ?
Słonecznik chodził za Tobą od kilku lat a ja go wciąż wyrzucam bo sieje się wszędzie :!:
Pozdrawiam,Janek
Górki,pagórki i reszta.
Awatar użytkownika
marpa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11275
Od: 2 sty 2009, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: płd.wsch.

Re: Ogród po mojemu

Post »

Podziwiam bardzo ładne zdjęcia i bogactwo roślin,które prezentujesz! ;:138 Lilie w dużym wyborze i pięknie ukwiecone hortensje piłkowane! :shock:

:wit
MARYNA pozdrawiam
spis wątków
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ogród po mojemu

Post »

Lilie, liliowce... W sumie nie bardzo potrafię je rozróżniać... :oops:

Nikandra niesamowita! Przepiękny kwiat.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1698
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

magry, te hortensje akurat nie wymagają takiej opieki jak ogrodowe, rosną duże, nie przemarzają, nie były nigdy okrywane nawet.
Nasiona nikandry miałem z jesiennego spaceru po ogrodzie botanicznym :wink: więc to mój debiut z tą rośliną.
A słoneczniczek może się siać - u moich rodziców takie rośliny bardziej się sprawdzą tworząc spontaniczne kępy - o ile siewki przeżyją plewienie mojej mamy :wink:

marpa, jest tyle roślin, których jeszcze nie pokazałem, że mi chyba rok się skończy zanim wszystko pokażę :wink:

pelidea, rozróżnienie lilii i liliowca jest proste - liliowce rosną w trawopodobnych kępach, przed kwitnieniem wyglądają jak trawa. Lilie rosną na gęsto ulistnionych, pojedynczych, nierozgałęzionych łodygach, nie wyglądają wcale jak trawa :wink:

Moja najmniejsza odmiana hosty czyli 'Lemon Lime':
Obrazek
Kępa jest duża, bardzo gęsta, w tym roku poszerzyłem ją jeszcze dosadzając sadzonki na brzegu kępy. Kiedyś było ty kilka małych kępek ale połączyły się w jedną, dużą. I ta odmiana chyba najobficiej u mnie kwitnie.

I jeszcze 2 różne kwiatostany żurawek:
Obrazek
Obrazek
Kiedyś uważałem, że kwiatostany żurawek tylko szpecą ale większość odmian ma naprawdę ładne kwiaty, albo w intensywnym kolorze (widać wpływ żurawki krwistej), albo bardzo kontrastujące z ciemnymi liści. Te jasne kwiaty należą do ciemnolistnej odmiany, którą kiedyś dostałem od koleżanki :)
Awatar użytkownika
karolacha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8142
Od: 1 cze 2014, o 15:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Ogród po mojemu

Post »

No patrz, sadzonki z niebieskich hortensji są różowe :shock: A czy te niebieskie jakoś specjalnie odżywiasz zeby zachowały swój niebieski kolor ? Bo moje z niebieskich , czy fioletowych z czasem wracają do różu. I nie pomaga specjalny nawóz czy inne zakwaszanie :(
Masz śliczną kolekcję liliowców , jezówek ;:138
Moje Arboretum
Część 8 - zapraszam Karolina
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1698
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

karolacha, nie odżywiam w żaden specjalny sposób hortensji, kwitną jak chcą :wink: Nawożę normalnymi nawozami bo ten, który miał spowodować wybarwienie hortensji na niebiesko nie podziałał :wink:

Zaczyna kwitnienie kłosowiec fenkułowy 'Golden Jubilee':
Obrazek
Nawet jak nie kwitnie to wygląda super ale już nie mogę się doczekać pełni kwitnienia :D

A tu coś owocowego czyli jeżyna bezkolcowa:
Obrazek
Jest cała obsypana owocami, tylko czekać aż się dojrzeją :wink:

A to ciekawostka czyli czarny pomidor:
Obrazek
Nie jest on do końca czarny, jest ciemno fioletowy. W słońcu widać, że nie jest to czerń :wink:
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ogród po mojemu

Post »

Czarne pomidorki zmiotły system! :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”