Ogród po mojemu

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Pashmina
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1658
Od: 1 sty 2016, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogród po mojemu

Post »

Witaj Karolu
Wszystkie rośliny masz piękne, ale mnie urzekł szpaler białych krokusów. Właśnie takie nasadzenia lubię
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

Ta serduszka 'Gold Heart' jest tak jasna, że widać ją z daleka, moja mama jest nią zachwycona :wink: I ten róż na szczęście nie przeszkadza :wink:

Pashmina, ja ogólnie lubię większe, jednorodne nasadzenia choć w ogrodzie rodziców mało jest takich grup ze względu na brak miejsca :wink:

Udało mi się rozpoznać wszystkie rośliny, które trafiły do mnie jako cebulki z bryłką ziemi. Oczywiście zajęło mi to kilka lat :wink: i bardzo przydała się pomoc użytkowników FO, za co bardzo dziękuję :D
Okazało się, że w bryłce były 4 różne gatunki. Najłatwiejszym do zidentyfikowania był szafirek 'Mount Hood':
Obrazek
Na tym zdjęciu od razu widać drugą roślinę z tej grupki - kamasję 'Blue Melody' (liście z białym obrzeżeniem), której ani razu nie widziałem kwitnącej a kwitła już od co najmniej 2 lat :wink: Widziałem jej kwiaty na nieostrym zdjęciu robionym przez rodziców :wink:
Rośliną, która najdłużej kazała na siebie czekać z kwitnieniem była szachownica ostropłatkowa, która w tym roku zakwitła po raz pierwszy choć cebul przybyszowych namnożyła dziesiątki :wink: A oto i jej pierwszy i jedyny kwiat w tym roku:
Obrazek
Ostatnią rośliną w tej grupce jest tulipan z grupy botanicznych, który zakwitł pierwszy raz rok temu ale ślimak zjadł mu pół pąka kwiatowego wtedy. W tym roku zakwitł bez żadnych uszkodzeń i okazało się, że jak na takiego małego tulipana to jego kwiat jest ogromny
Obrazek
Obrazek
To jest tulipan Tulipa vvedenskyi 'Tangerine Beauty' - na pierwszym jego zdjęciu widać w tle szafirka 'Mount Hood' więc widać, że ten tulipan jest niewiele większy ale za to sam kwiat jest naprawdę duży :D Tylko szkoda, że nie chce tworzyć cebul przybyszowych bo grupka takich tulipanów wyglądałaby super :wink:
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Ogród po mojemu

Post »

Tulipan Tulipa vvedenskyi - coś pięknego. A jakie wspaniałe ma liście ;:oj
Awatar użytkownika
karolacha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8142
Od: 1 cze 2014, o 15:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Ogród po mojemu

Post »

Dla mnie cześć Twoich zdjęć jest niedostępna, tak jest napisane na zdjęciu( pustym miejscu) ale te co mogłam zobaczyć sa śliczne , kolorowe . Będę kibicowała Ci w zakładaniu swojego ogrodu z przyjemnością :wit
Moje Arboretum
Część 8 - zapraszam Karolina
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

karolacha, teraz już możesz spokojnie obejrzeć resztę zdjęć :wink: Tak to jest jak ma się zdjęcia na jakimś publicznym hostingu :wink:

Pisałem wcześniej o siewkach serduszek i różnicach między nimi. Teraz pokażę na zdjęciu jakie mogą być różnice w siewkach :wink:
Obrazek
To są siewki w tym samym wieku, od tych samych rodziców. Pierwsza od lewej na dole ma jaśniejsze liście niż ta po prawej, ale najbardziej różni się siewka w lewym górnym rogu zdjęcia. Ona ma niebieskozielone liście, ma zdecydowanie słabszy wzrost. Kwiaty ma identyczne jak te większe okazy. Jej urk jest w tym delikatnym, ażurowym wyglądzie. Tę serduszkę planuję przenieść w inne miejsce ponieważ zostałaby zagłuszona przez pozostałe 2 (plus dziesiątki siewek pomiędzy nimi :wink: )

I jeszcze z kolorów wiosny 2 hakonechloe :wink:
Hakonechloa 'All Gold':
Obrazek
Mam ją od kilku lat - po zadomowieniu się dość szybko się rozrasta i będę ją musiał stopować :wink: Widać ją też między serduszkami na zdjęciu powyżej :wink:

Hakonechloa 'Aureola':
Obrazek
Ta odmiana na razie się klimatyzuje, mam ją 3 rok.
Awatar użytkownika
Bazyla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1193
Od: 15 lut 2017, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Ogród po mojemu

Post »

Witaj :wit
Pospacerowałam sobie po Twoim wątku i muszę powiedzieć, że ciekawie się zapowiada.
Urzekła mnie serduszka Lamprocapnos spectabilis 'Gold Heart' i ten kaczeniec, ale i pozostałe rośliny bardzo fajne.

Będę zaglądać z ciekawością

Pozdrawiam :)
Życie jest zbyt krótkie, żeby się na nie obrażać
Beata
Bazylowo
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

Bazyla, dzięki za odwiedziny :wink: serduszkę ' Gold Heart' próbuję rozmnożyć żeby móc ją wziąć do mojego ogrodu jak przyjdzie na to czas :wink: Wiem, że mogę ją zawsze kupić ale to nie to samo co samodzielne rozmnożenie :wink:

Wcześniej pisałem o tojeści kropkowanej 'Alexander' więc pora ją pokazać :wink:
Obrazek
Na zdjęciu widać 2 rodzaje pędów, ten po lewej to właściwy wygląd tej rośliny, po prawej niestety jest źle wybarwiony. Wiem, że można pomyśleć, że przecież pęd po prawej wyglada super (ja tak uważam :wink:) ale ze względu na niewytwarzanie chlorofilu ten pęd niestety zaschnie.

I jeszcze kilka innych zdjęć z ogrodu :wink;
Omieg:
Obrazek

Pierwszy kwitnący czosnek:
Obrazek

Szafirek 'Valerie Finnis':
Obrazek

Bellevalia paradoxa:
Obrazek
Te roślinę mam pierwszy raz ale bardzo mi się podoba

A to są tulipany kupione jako 'Green Princess':
Obrazek
Nie tak wyglądały tulipany na opakowaniu ale plus za to, że wszystkie są tej samej odmiany i nawet mi się podobają. Do tego kwitną długo :wink:

I jeszcze bardziej artystyczne zdjęcie cienistej rabaty:
Obrazek
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Ogród po mojemu

Post »

Ależ piękne zdjęcia ;:138
Bardzo podoba mi się Bellevalia paradoxa ;:138
Awatar użytkownika
Bazyla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1193
Od: 15 lut 2017, o 20:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Ogród po mojemu

Post »

Bellevalia paradoxa: zachwyca ;:215 - reszta też cieszy oko

Pozdrawiam
Życie jest zbyt krótkie, żeby się na nie obrażać
Beata
Bazylowo
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Ogród po mojemu

Post »

Już się miałam zdziwić czemu u mnie nie ma siewek host, gdy doczytałam, że ty nie ścinasz nasienników ;:224 Myślę, że u mnie tu moze być pies pogrzebany, bo ja zazwyczaj ciacham wszystko gdy tylko przekwitnie... Jakoś denerwują mnie te badyle 8-) Muszę zapamiętać twoje zdjęcia, może zdeterminują mnie do niesięgania po sekator :wink:
Co ty opowiadasz, że pierwiosnki mogą się nie podobać :shock: Śliczny każdy jeden ;:333 Pozostałe widoczki równie urocze ;:173
Awatar użytkownika
karolacha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8142
Od: 1 cze 2014, o 15:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Ogród po mojemu

Post »

Piękne masz kaczeńce , pełne. Nie wiedziałam ,że takie są, ja mam takie zwykłe :wink: Widzę ,że lubisz serduszkę , nie wiedziałam ,że też można z nasionek :shock: Czego to sie człowiek nie dowiaduje tutaj :lol:
Moje Arboretum
Część 8 - zapraszam Karolina
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1697
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogród po mojemu

Post »

Bellevalia jest niedocenianą, bliską kuzynką szafirków i polecam każdemu. Ale widzę, że przekręciłem nazwę :wink: To jest Bellevalia pycantha, kiedyś należała do rodzaju szafirków i nazywała się Muscari paradoxum i przypadkowo zmiksowałem nową nazwę ze starą :wink:
Mam też Bellevalia pycantha 'Green Pearl' - niestety nie mam zdjęcia ale tej rośliny akurat nie polecam... Ja lubię nietypowe rośliny, również te o zielonych kwiatach al ta odmiana belewalii jest kompletnie niezauważalna podczas kwitnienia. Dodatkowo jej zielono-kremowy kolor w połączeniu z brązowiejącymi, przekwitłymi, dolnymi kwiatami sprawia wrażenie, że pęd kwiatowy usycha jeszcze przed zakwitnięciem - choć już wtedy kwitnie. Na pewno nie usunę jej z kolekcji ale muszę przemyśleć jej umiejscowienie. Może gdybym ją posadził między szafirkami to jej kwiaty wyróżniałyby się na tle niebieskiego łanu.

clem3, ja większość nasienników host ścinam, zostawiam tylko kilka ale zdarzyło mi się zapomnieć po co zostawiłem przekwitły pęd i ściąłem go później, jeszcze przed dojrzeniem :wink:

karolacha, tego kaczeńca bardzo polecam, u mnie jest niezawodny. W zeszłym roku został zasypany kamieniami przez robotników, odkopałem go kilka tygodni temu, wyglądał źle ale jak widać bardzo szybko doszedł do siebie :wink: Ostatnio zrobiłem nawet kilka sadzonek z niego a gdybym się uparł to mógłbym go podzielić na dziesiątki małych kęp, z których się tak naprawdę składa.
A serduszki dość łatwo rozmnożyć z nasion choć z tego co zauważyłem to zapylają się dużo chętniej krzyżowo. U mnie serduszka okazała nie zawiązuje nasion prawie wcale, nigdy nie widziałem jej strąków ale siewkę znalazłem więc na pewno owocuje. Pozostałe serduszki to są obsypane strąkami :wink:

A teraz kilka zdjęć :wink:
Jeden z ostatnich kwiatów magnolii gwiaździstej:
Obrazek
Uwielbiam te magnolię pomimo w miarę wolnego wzrostu ale jest raczej niezawodna. Rośnie w półcieniu, przed domem, przez co później zaczyna wegetację i raczej nie uszkadzają jej przymrozki a kwitnie obficie.

A to jedna z moich piwonii:
Obrazek
To miała być czysty gatunek piwonii lekarskiej ale czy jest nią naprawdę to nie wiem :wink: W tym roku jest miniaturką ponieważ była przesadzana latem zeszłego roku oraz wczesną wiosna tego roku. Ale ma się dobrze choć 3 kwiaty z 4 zostały zerwane przez dzieci siostry :wink:

A tu hiacyntowiec hiszpański, odmiana biała:
Obrazek
Niebiesko-fioletowa forma nominalna nie podobała mi się tak bardzo ale po wyjeździe do Danii, gdzie niebieskiego hiacyntowca widziałem półdziko rosnącego bardzo mi sie spodobał i na pewno dokupię go.
Awatar użytkownika
zabkamarta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2062
Od: 1 maja 2017, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Ogród po mojemu

Post »

Hiacyntowiec hiszpański bardzo piękna roślina w wersji niebieskiej też pewnie prześliczna ;:63
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”