Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paproć usycha,więdnie

Post »

1. Podłoże jest do wymiany, paprocie wymagają kwaśnego podłoża. Możesz co prawda spróbować zakwasić, ale masz wiedzę w jakim dać stężeniu? Poza tym ziemię dobrze jest wymieszać z rozluźniacza, np. z perlitem.
2. Podlewanie, paprocie wymagają stałej umiarkowanej wilgotności powietrza, nie można dopuścić do przeschnięcia wierzchniej warstwy ziemi. Raz na 10 dni to za rzadko.
3. Podwyższona, stała wilgotność powietrza, nie da jej spryskiwanie nawet codziennie, szczególnie jeśli lubisz ciepło z grzejnika. Spryskiwanie podnosi wilgotność powietrza jedynie na krótki okres czasu, a tu potrzebna jest wilgotność na poziomie minimum 60%.Pewnym rozwiązaniem może być ustawienie na tacce wypełnionej wilgotnym keramzytem, ale wtedy trzeba i tak przykręcić grzejnik na minimum.
4. Stanowisko, jasne czyli ciemny kąt z dala od okna odpada.
5. Paprocie są chimerycznymi roślinami i nie wszędzie będą rosnąć.
Jeśli paproć, albo jakakolwiek roślina więdnie pomimo wilgotnego podłoża, jest bardzo duże prawdopodobieństwo że doszło do uszkodzenia korzeni. Wtedy dobrze by zajrzeć w korzenie w jakim są stanie. Inna sprawa, że w okresie jesienno-zimowym poprocie potrafią marnieć, nawet przy prawidłowym traktowaniu i na wiosnę powinny odżyć, co nie zmienia tego co napisałem wyżej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Agata69
100p
100p
Posty: 111
Od: 27 lut 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Paproć usycha,więdnie

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź, paprotka jest teraz obficie podlana, czy mimo tego przesadzić ją do innej ziemi, czy odczekać kilka dni jak nieco przeschnie. Jak mają wyglądać i jak ocenić stan korzeni, żeby uznać że jest jeszcze do odratowania?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paproć usycha,więdnie

Post »

Jeśli po obfitym podlaniu liście się nie podniosą, albo nie będą się pojawiać nowe przyrosty, wtedy trzeba zajrzeć do korzeni. Chore są albo pogniłe albo wysuszone. Możesz odczekać więcej niż kilka dni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Agata69
100p
100p
Posty: 111
Od: 27 lut 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Paproć usycha,więdnie

Post »

Dziś paprotka wygląda tak:

Obrazek
Na razie nie jest przesadzona, tylko obficie podlana i codziennie zraszana , a mimo wszystko wydaje mi się że wygląda gorzej. Te listeczki poskręcane i suche jak siano.
Wiem, że nie od razu będzie efekt, tym bardziej że dopiero przedwczoraj podlałam ją tak mocno pierwszy raz, wcześniej podlewałam bardzo delikatnie i to rzadko, gdzieś uczepiłam się zasady, że w zimie podlewanie oszczędne a nie poczytałam wcześniej o warunkach dla paproci. Cóż, czas pokaże.
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Paproć usycha,więdnie

Post »

Ja bym jej dała wór na łeb - znaczy opakowała doniczkę z rośliną w przezroczysty worek, żeby zwiększyć wilgotność powietrza wokół resztek rośliny. I już nie podlewała, w worku raczej podłoże nie będzie przesychać. Wg mnie to jedyna szansa, żeby coś tam odbiło od korzeni.

B.
Awatar użytkownika
Agata69
100p
100p
Posty: 111
Od: 27 lut 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Paproć usycha,więdnie

Post »

Ooo! Jeszcze nie słyszałam takiej metody, ale jeśli może to jej pomóc dlaczego nie spróbować. Dzięki
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Paproć usycha,więdnie

Post »

No jeśli ma się domową szklarenkę albo nieczynne akwarium czy terrarium, to będzie bardziej profesjonalnie. Ale worek pełni tę samą rolę. Nawiasem mówiąc, codziennie warto troszkę wietrzyć.

B.
Awatar użytkownika
Agata69
100p
100p
Posty: 111
Od: 27 lut 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Paproć usycha,więdnie

Post »

Dziś za radą Norberta postanowiłam przesadzić i obejrzeć korzenie paproci. Po wyjęciu paprotki z doniczki zauważyłam że bryła korzeniowa była nie roztrzepana z ziemi tylko odciśnięta od doniczki ze sklepu i taką wsadzíłam, może to był błąd. Oto fotka
Obrazek
Następnie zaczęłam ją otrzepywać z ziemi, żeby dojrzeć stan korzeni, nie za bardzo się znam więc wklejam zdjęcie

Obrazek
Potem przepłukalam te korzenie pod bieżącą wodą, i tu widać jakieś białe kulki widoczne na zdjęciu, czy to może jakiś nawóz?
Obrazek
Jeszcze oberwałam suche jak siano ostatnie liście paproci i ku mojemu zdziwieniu zauważyłam dopiero teraz ze paprotka puściła jeden listek. Gdybym zauwaźyła to przed przesadzanie to dałabym jej spokój,
Obrazek
Teraz po wsadzeniu wygląda tak


Obrazek
Czy są szanse że paprotka odzyje,?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paproć usycha,więdnie

Post »

Trochę za duża doniczka jak na tak mały system korzeniowy.
Białe kulki to perlit.
Trzeba uzbroić się w cierpliwość, proces regeneracji może trwać minimum kilka tygodni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Agata69
100p
100p
Posty: 111
Od: 27 lut 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Paproć usycha,więdnie

Post »

Chyba za szybko się ucieszyłam, listek usechł, pewnie to suche powietrze, ale paprotka stoi daleko od kaloryfera i w pokoju jest ok 20 stopni, to chyba jak u wszystkich. Jest jeszcze możliwość taka, że to reakcja na przesadzenie, muszę posłuchać Norberta i uzbroić się w cierpliwość.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18683
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paproć usycha,więdnie

Post »

Pamiętaj żeby paprotce zapewnić jasne stanowisko bez dostępu ostrego słońca. Dobrym rozwiązaniem byłby parapet okna wschodniego albo północnego, ew. zachodni. Umieszczanie z dala od okna nie poprawi sytuacji. Najlepiej wtedy wyłączyć grzejnik, szczególnie że jest już przecież w miarę ciepło na zewnątrz.
A i jeszcze jedno na doniczkę nałóż albo słoik do góry dnem dopasowany do średnicy doniczki, albo przeźroczysty worek foliowy, to poprawi wilgotność powietrza i powinno dodatkowo pomóc w regeneracji.Tylko codziennie zdejmuj na kilkanaście minut, żeby powietrze się wymieniło. Wtedy grzejnik może delikatnie być włączony.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mona_bzzz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 18 paź 2017, o 22:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cześć,

czy wygląda to wam na grzyba?


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Agata69
100p
100p
Posty: 111
Od: 27 lut 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Paproć usycha,więdnie

Post »

Paproć a właściwie to teraz doniczka z ziemią stoi metr od okna północnego. Wygląda teraz tak

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”