Ogródek Przemka-cz.4

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6669
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Do namoczenia poszło jedno opakowanie nasion szpinaku Mississippi F1. Nasiona teoretycznie z 2015 roku ale ważność do XI 2020. Zobaczymy jak będzie bo z kiełkowaniem szpinaku bywa różnie. Po zalaniu wodą wszystkie nasionka unoszą się na powierzchni. Wykiełkowało 6 nasionko sałaty Omega a więc wschody 75%. W multiplacie czosnek jary Jarus pokazuje czubki liści więc trafił na parapet. Niedługo pomimo ujemnych temperatur powędruje do zimnego tunelu.
Wysiana pierwsza paleta rzodkiewki Rondar F1 96 nasionek-każde do oddzielnej minidoniczki
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Przemku miałeś już kiedyś taki czosnek jary z rozsady? Kiedy jest gotów do zbioru, jak sobie radzi po pikowaniu, jak oceniasz wielkość główek z takiego sposobu uprawy?
I jeszcze chciałam zapytać o roszponkę Galę, którą miałeś trzy lata temu. Może jeszzce pamiętasz, skąd ona była, jakiej firmy? Ta odmiana którą mam nie do końca mi pasuje, trzeci rok kupuję nasiona różnych firm i jakkolwiek by wyglądała na zdjęciu torebki nasion, tak rosną takie podłużne liście. Chciałabym taką odmianę jak ta handlowa, okrągłe liście i najlepiej jakby za szybko nie zabierała się za kwitnienie ;:173 Nie mam pojęcia, gdzie taką dostać, ale w nasionach jestem słabo zorientowana.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6669
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Witaj Agnieszko! Normalnie bym tego czosnku nie robił z rozsady tylko spokojnie poczekał do połowy marca ale ponieważ po zakupie nie rozpakowałem go z foliowego woreczka i pojawiła się pleśń więc musiałem z nim coś zrobić. Akurat glebę na działce mam zamarzniętą więc nie mogłem sadzić od razu do gruntu i stąd trafił do multiplata. Czosnek jary sadzony w marcu jest mniejszy niż czosnek ozimy i przeważnie dojrzewa o miesiąc później czyli w sierpniu. W moim przypadku nie chodziło o przyspieszenie zbioru a raczej o ratowanie przed porażeniem przez grzyby. Musiałem podzielić główki na ząbki i odrzucić porażone a ząbków raczej się nie przetrzymuje tylko od razu po podziale wysadza. Roszponka Gala jest np. w ofercie Vilmorin. We Wrocławiu największa oferta nasion tej firmy jest chyba w sklepie ogrodniczym na ul. Dubois. Nie pamiętam czy mieli Galę ale albo Ci ściągną albo kupisz w firmowym sklepie przez internet. :uszy
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6669
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Zaczyna kiełkować kapusta Delight Ball. Muszę przygotować pierścienie i dokupić podłoże bo do wieczora może za bardzo urosnąć. Pojawiają się kiełki u nasion (pora Pancho )wyłożonych 17 lutego. 32 skiełkowane nasionka powędrowały do 2 doniczek P9. Zabrakło perlitu do przykrycia ale jakoś to sobie rozwiążę. Odlałem też nadmiar wody z zalanych wodą nasion szpinaku Mississippi. W ich przypadku nie będę czekał aż skiełkują tylko wieczorem trafią nasionka po 3-4 sztuki do małych pierścieni. Czosnek rośnie jak głupi, pojawiają się korzonki i liście. Jeden ząbek musiałem wyrzucić bo mimo zaprawienia pojawiły się zarodniki grzybów. Wykiełkowało kolejne nasiono sałaty Omega.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6669
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Do kiełkowania powędrowała kolejna sałata tym razem Rosemarry. Niestety nasiona Jubilatki nie skiełkowały. 30 pierścieni szpinaku (po 3 nasionka) na jutro do posiania zostało ok. 120 nasion. Kapusta też już w pierścieniach a do kiełkowania powędrowały mocno przeterminowane nasionka kalarepy Kordial F1. Wysiałem też kolejną porcję cebuli Exhibition-tym razem 3 doniczki P9 (po 16 nasionek w każdej).
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6669
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Straszą niskimi temperaturami więc do przyszłego tygodnia koniec z wysiewami. W kolejce do wysiewu jeszcze w lutym czekają: kapusta pekińska Optico F1, pomidor VP1, poziomki (3 odmiany), buraczki czerwone (na botwinkę), pietruszka naciowa (do uprawy w doniczkach), papryka King Arthur F1. Heliotropy do wysiewu przesunięte na termin marcowy.
Szpinak w całości w pierścieniach (w sumie z 1 opakowania wyszło 60 pierścieni). Ponieważ por Pancho kiełkuje w dalszym ciągu kolejne 12 nasionek powędrowało z kiełkownika do doniczki P9.
Rosemarry wykiełkowała po 24 godzinach i do pierścieni powędrowało 21 nasionek. Resztę nasion pójdzie do dobrych ludzi. Muszę zostawić część pierścieni na kalarepkę, która mam nadzieję wykiełkuje. Do wysiewu na wacik wędruje pietruszka naciowa.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6669
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nasiona pora Pancho ciągle kiełkują i wygląda na to, że będę miał kolejną doniczkę porów. Zaczyna kiełkować mocno przeterminowana kalarepka Kordial F1. To dobrze bo to bardzo udana odmiana i można ją wysiewać w wielu terminach. A ja już chciałem w tym roku kupować nowe opakowanie (op. 2500szt). Zaczyna kiełkować rzodkiewka. Wykiełkowało 8 nasionko sałaty Omega a więc wschody 100%, czosnek rośnie jak głupi więc będę go musiał troszeczkę przechłodzić. Do światła pcha się też kiełkujący bób. Ponieważ miałem 3 opakowania sporo przeterminowanych nasion koleusa rokoko na próbę wysypałem je do kiełkownika. Zobaczymy czy coś z tego będzie.
Obrazek
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6669
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Na razie nie potrzebuję wysokich temperatur dla swoich rozsad więc pracuje tylko lampa LED ale przez to, że nie mogę jeszcze wyprowadzić czosnku do tunelu, a tym bardziej na dwór, tradycyjnie już na parapecie robi się troszeczkę ciasno. Rzodkiewka w multiplacie trafiła na parapet. Na powierzchni aktualnie 52 roślinki (96 minidoniczek-nasiona siane po 1 szt. bez kiełkowania) ale to się szybko zmieni bo ta odmiana kiełkuje przeważnie rewelacyjnie. Nad powierzchnię przebijają się też kapustki (13 na 35 pierścieni). Bób (po 2 skiełkowane nasionka w pierścieniu) w 18 pierścieniach widać łodyżki (całość 36 pierścieni). Ze szpinakiem nic się praktycznie nie dzieje, zaczynają kiełkować pierwsze nasionka selerów (Zagłoba i Maxim). ;:138 Giant Prague śpi. A ja nie mam gotowych pierścieni i oświetlonego miejsca Trudno-jutro uruchomię lampę WLS. Na dodatek por Pancho (skiełkowane nasionka przeniesione do doniczek P9 zaczyna pojawiać się nad ziemią. U cebul na razie cisza.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6669
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Tylko z cebulą lekka niepewność ale mam nadzieję, że wkrótce i ona zacznie kiełkować. Do kiełkujących selerów zajrzę dopiero wieczorem, żeby się nie denerwować bo potrzebuję jeszcze jakiegoś pojemnika by wstawić do niego pierścienie. Na szczęście z selerami nie ma pośpiechu bo na razie potrzebuję tylko po 10-15 sadzonek z każdej odmiany więc i tak wybiorę tylko najładniejsze kiełkujące nasiona a dopiero w marcu zadbam o późną rozsadę. Bób, sałata, kapusta wykiełkowały bardziej niż przyzwoicie, zaczyna kiełkować szpinak a por w pierwszej doniczce praktycznie nadaje się już do obfocenia. Straszą solidnymi mrozami na szczęście za oknem sypie drobny śnieżek więc drobnocebulowe sobie poradzą a jak będzie z chryzantemami to czas pokaże.
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Przemku pięknie wszystko u Ciebie kiełkuje, a bób jak szybko wystrzelił, tylko teraz te mrozy nadchodzą, i się zastanawiam czy dobrze zrobiłam, że groch wysiałam, dam go póżniej na zimy parapet, ale jak mrozy nie ustąpią do 15 marca do będzie kicha, a miałam takie plany wysiewów na 10 marca, i sałata miała iść do kuwet, i groch do gruntu, i marchew ;:223 a tu u nas syberia się robi. W jakiej temperaturze, będziesz trzymał bób ? :wit
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6669
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

No i trochę się ochłodziło. W nocy było -12*C a teraz jest -8*C. Dzisiejsza noc ma być jeszcze mroźniejsza ale z takimi temperaturami w lutym należy się liczyć. W pokoju mam przykręcony kaloryfer i na dzień uchylam okno więc mam tak ok. 10-16*C. Bób stoi przy samej szybie i dzięki temu praktycznie nie rośnie na wysokość tylko się wybarwia na zielono. W tym roku mam tylko 36 pierścieni z bobem więc tragedii nie ma a jak temperatury w dzień będą dodatnie to będę go wystawiał na balkon. Na początku marca przerzucę go do tunelu. Jak ziemia na początku marca będzie nadal zamarznięta to wysieję kolejną partię do pierścieni a po wykiełkowaniu przetrzymam w tunelu. Pierścienie na selery zajęła kalarepka ale i nad selerami też się zlitowałem i mam 30 pierścieni selera Zagłoba oraz 22 selera Maxim. Dzięki przenoszeniu skiełkowanych nasionek uniknę uciążliwego pikowania w przyszłości. Resztę kiełkujących nasion wyrzuciłem(czytaj trafiły na kompost) by mnie nie korciło.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6669
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na pierwszym zdjęciu 2 kuwety z selerami a na spodzie multiplat z cebulą (na razie nie kiełkuje). Na drugim zdjęciu rzodkiewka (ponad 60 skiełkowanych nasionek/na 96 doniczek). 3 zdjęcie-wczesna kapusta, 4 zdjęcie-sałata na dalszych 2 kuwety z bobem i czosnek jary. Na przedostatnim zdjęciu kiełkujący por Pancho. Ostatnie zdjęcie-widok ogólny na parapet. W tym roku na fioletowo (lampa LED) ale już niedługo dla papryk i pomidorów ale także dla heliotroów będzie na żółto (lampa WLS).
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6669
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Wysiana pierwsza partia nasion heliotropu (3 różne firmy nasiennicze) oraz pietruszka naciowa Gigante d'Italia (na wacikach). Kiełkuje cebula Exhibition w multiplacie ;:138 W niektórych minidoniczkach nawet po 4 siewki. Hurra! Czyli, że cebula rozpoczęła kiełkowanie po 7-8 dniach od wysiewu.
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”