Zielone rastharsis

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rastharsis
200p
200p
Posty: 323
Od: 20 sie 2008, o 22:56
Lokalizacja: śląskie - Bieruń Nowy

Zielone rastharsis

Post »

Cześć! :-)
Już od kilku miesięcy zawracam Wam, drodzy forumowicze, głowę identyfikacją moich roślinek i męczę prośbami o porady. :oops:
Jak zdarzało mi się wcześniej pisać, rośliny przez długi czas kompletnie mnie nie interesowały, przechodziłam obok zupełnie obojętna na ich piękno. Wszystko się zmieniło, gdy rodzicom udało się spełnić swe życiowe marzenie - kupno domu. I tak, nowa przestrzeń pociągnęła za sobą nowe możliwości, nową perspektywę oraz dała początek nowej pasji - zielonej pasji. :D
Dziś pomyślałam sobie, że, korzystając z chwili spokoju, zrobię swoim roślinkom prezent pod choinkę i przedstawię je szerszemu gronu. :P

Pierwsza roślina kupiona do domu - szefflera:
Obrazek
Obrazek
i nowe listeczki :D
Obrazek

Palma koralowa (Chamaedorea elegans)
Obrazek
Obrazek

Mój ulubieniec - zamiokulkas:
w dzień powszedni:
Obrazek
i świątecznie:
Obrazek
:D

Nagrabia (Nematanthus gregarius)
Obrazek
Po prawie półrocznym obfitym kwitnieniu:
Obrazek

Begonia:
Latem:
Obrazek
i dziś:
Obrazek

Fittonia:
Obrazek Obrazek

Szczawik (Oxalis triangularis)
latem:
Obrazek
teraz:
Obrazek
Obrazek

Skrzydłokwiat:
Obrazek

Zielistka:
Obrazek
i maleństwo, które powędruje do Voit :)
Obrazek

Poinsecja (Gwiazda betlejemska)
była o wiele gęstsza, gdy ją dostałam, ale na siłę chciałam sprawić, by zakwitła i straciła wiele liści... :(
Obrazek

Dracena sanderiana (Dracena "Lucky bamboo" - też się dałam nabrać, że to prawdziwy bambus :lol: )
Obrazek Obrazek

Trzykrotka, której nikt nie chciał:
Obrazek
Obrazek

Ostatni nabytek - mała Haworthia (Haworsja/-cja)
Obrazek

Resztka ziółek (bazylia, oregano, melisa i tymianek), wysianych w marcu:
Obrazek

Storczyk Phalenopsis:
Obrazek Obrazek
wszystkie kwiaty po kolei opadały i ostał mi się jeno... badylek:
Obrazek
i malutki paczek, z którego pewnie nic nie będzie:
Obrazek

Kaktusik - Echinopsis eyriesii (chłodzi się z haworcją w piwnicy, bo mam apetyt na kwitnącego kłujka :wink: )
Obrazek
Sabina
Pozdrawiam i zapraszam Zielone rastharsis
Rośliny to dla mnie zielona magia. ;)
Awatar użytkownika
rastharsis
200p
200p
Posty: 323
Od: 20 sie 2008, o 22:56
Lokalizacja: śląskie - Bieruń Nowy

Post »

Kolej na kwiatuszki, które podarowała mi przyszła teściowa - do rany przyłóż kobieta. :D
Aeonium domesticum w nowym domku-kubku:
Obrazek Obrazek Obrazek

Kliwia posadzona kilka miesięcy temu przyjęła się:
Obrazek
i doczekałam się dwóch nowych listeczków :P
Obrazek

Agawa teściowej:
Obrazek
i moje dwie szczepki:
Obrazek
Obrazek

Wilczomlecz ozdobny (Synadenium grantii):
Obrazek Obrazek

Jakaś palma (?)
okaz dorosły:
Obrazek
i moje maleństwo między dyniami w formie gruszek:
Obrazek

Fuksja - pierwsza roślinka ogrodowa:
Obrazek
i kwiaty, z których cieszyłam się jak dziecko. :wink:
Obrazek
Sabina
Pozdrawiam i zapraszam Zielone rastharsis
Rośliny to dla mnie zielona magia. ;)
Awatar użytkownika
rastharsis
200p
200p
Posty: 323
Od: 20 sie 2008, o 22:56
Lokalizacja: śląskie - Bieruń Nowy

Post »

Bebeszek pisze:Jejciu, ale tu cudownie :D. Mam nadzieję, że Twój wątek bardzo szybko się poszerzy o nowe okazy.
Dziękuję Ci serdecznie drogi Michale! :) Aż mi się cieplej na sercu zrobiło, że pierwszy komentarz taki pozytywny. ;:131

Ale to jeszcze nie wszystkie okazy. 8) Pora na roślinki, które mam od Was. :P
Trzy baobabki wyhodowane z nasionek, które otrzymałam od DAHIRY - 100% wschód - dziękuję!
Obrazek
Obrazek Obrazek
Po lewej nabita w butelkę...

... róża pustyni (Adenium obesum), również z nasionek DAHIRY:
Obrazek Obrazek
Ta jest u narzeczonego:
Obrazek
A tę hartuję dla deissy :)
Obrazek

Fiołeczki afrykańskie (Sępolia/Saintpaulie) mam dzięki uprzejmości wwwioli:
Obrazek
z tyłu duża rozetka fiołka ciemnoniebieskiego, z przodu dwie mniejsze białego, a po lewej listeczek fiołka ciemnoróżowego (biskupiego) z maleństwa - wiosną do podziału między chętnych. :)
Obrazek

wwwiola przesłała mi też trzy parasolki papirusa, dwie ocalały, wydały liczne potomstwo i wylądowały w misce z keramzytem, jednym kojarząc się z Nesquikiem, innym z czerwoną fasolą moczoną w żółtej misce. :P
Obrazek
Obrazek
Obrazek

zuzi55 zawdzięczam dwie, a jak się później okazało trzy, cebulki hipeastrum (choć Przemo twierdzi, że to Vallota)
jeszcze osobno:
Obrazek
Obrazek
i już razem:
Obrazek

Dziękuję za kredyt zaufania dla nowej, anonimowej duszyczki. ;:197
Sabina
Pozdrawiam i zapraszam Zielone rastharsis
Rośliny to dla mnie zielona magia. ;)
Saraaa

Post »

Ciesze się, że zdecydowałaś się ujawnić swoją kolekcje, która jest baaardzo okazała... i piękna rzecz jasna :P
za wszystkie maluszki mocno trzymam kciuki, aby nie pzestawały rosnąć :wink:
będe tu do Ciebie zaglądać, bo bardzo mi się tutaj podoba :wink:

pozdrawiam w ten wigilijny wieczór :D
Awatar użytkownika
Madzia0400
100p
100p
Posty: 177
Od: 2 lis 2008, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Roślinki cudowne i bardzo zadbane- a to się ceni :) fajnie, że mamy przyjemność oglądania takich okazów :) Pozdrawiam serdecznie i życzę aby Twoi zieloni przyjaciele cały czas byli tak pokaźni i urokliwi :)
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=18046" onclick="window.open(this.href);return false;"

?Czy widzę kogoś na drodze? Nikogo! ? rzekła Alicja. ? Ach, żebym ja miał taki wzrok ? powiedział z żalem Król. ? Nikogo! na taką odległość! Ja przy tym świetle widzę tylko tych, co istnieją."
Awatar użytkownika
deissy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1772
Od: 22 sie 2008, o 17:28
Lokalizacja: Nowa Brzeżnica/Dworszowice

Post »

Witam :lol:
Piękna palma koralowa,kliwia i różyczki;-).w ogóle to wszystkie roślinki są bardzo ładne i zadbane,masz rękę do nich :)
Nie mogę się napatrzeć jak w oczach u Ciebie rośna różyczki,normalnie jakieś czary. :shock: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
zuzia55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2993
Od: 24 kwie 2008, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Parczew

Post »

Śliczne roślinki zgromadziłaś,szczególnie podoba mi się haworsja,tez mam obiecaną na wiosnę od koleżanki z forum.Ładnie wygląda fittonia,u mnie siedzi kilka miesięcy,bez widocznych oznak wzrostu.Pomysłowo udekorowałaś zamioculcasa.Niech Ci wszystkie zdrowo rosną.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ta palma (duży okaz) o której piszesz to juka natomiast co do cebul jeśli młode powstają poprzez podział cebuli (samoczynny) to jest to vallota natomiast jeśli obok dużej cebuli pokazała Ci się z ziemi malutka to prawdopodobieństwo jest większe że to właśnie hipeastrum, czemu posadziłaś te cebule razem i tak blisko siebie? :D
Awatar użytkownika
rastharsis
200p
200p
Posty: 323
Od: 20 sie 2008, o 22:56
Lokalizacja: śląskie - Bieruń Nowy

Post »

Przede wszystkim serdecznie dziękuję Wam za odwiedziny! ;:168
Saraaa pisze:Ciesze się, że zdecydowałaś się ujawnić swoją kolekcje, która jest baaardzo okazała...
Okazała? No coś Ty! :lol: Ja tak długo zwlekałam z ujawnieniem, bo mi było wstyd, że przy większości Waszych kolekcji mój temat będzie wyglądał, jakbym chwaliła się, że mam w ogródku trawę. :wink:
Saraaa pisze:za wszystkie maluszki mocno trzymam kciuki, aby nie pzestawały rosnąć :wink:
Z Twoimi kciukami maluszki na pewno dadzą radę. :wink:
Saraaa pisze:będe tu do Ciebie zaglądać, bo bardzo mi się tutaj podoba :wink:
A mnie się podoba, że już mam stałą "zaglądaczkę"! :wink:
Saraaa pisze:pozdrawiam w ten wigilijny wieczór :D
Ja również pozdrawiam... w ten wieczór pierwszego dnia świąt. ;:225
Madzia0400 pisze:Roślinki cudowne i bardzo zadbane- a to się ceni :) fajnie, że mamy przyjemność oglądania takich okazów :) Pozdrawiam serdecznie i życzę aby Twoi zieloni przyjaciele cały czas byli tak pokaźni i urokliwi :)
:oops: Kochana, Ty mi tak nie pisz, bo wpadnę w samouwielbienie. :lol:
A serio, to ja jestem ogromnie wdzięczna, że tyle mądrych wskazówek i rad mogę czerpać z forum. Naprawdę, jesteście nieocenieni! ;:180
deissy pisze:Witam :lol:
Piękna palma koralowa,kliwia i różyczki;-).w ogóle to wszystkie roślinki są bardzo ładne i zadbane,masz rękę do nich :)
Nie mogę się napatrzeć jak w oczach u Ciebie rośna różyczki,normalnie jakieś czary. :shock: :lol: :lol:
Cześć deissy! :lol:
Palma koralowa jest taka ładna, odkąd pamiętam, więc to nie moja zasługa. :wink:
Kliwię 3 miesiące temu odłączyłam od dużego okazu teściowej i byłam przeszczęśliwa, gdy ją sadziłam, mimo, że wyczytałam na forum, że bardzo powoli rośnie. I, wyobraź sobie, codziennie przez ten czas zaglądałam do niej, czy nie widać postępów, a tu tydzień temu taka niespodzianka - jeden listek za drugim. :tan Warto było czekać, choć wiem, że na kwitnienie będę musiała poczekać co najmniej 3 lata. :roll:
A co do różyczki, to było mi bardzo przykro, że nie wyszło Ci z moimi nasionkami. :( Sama dopiero zaczynam przygodę z roślinkami i wiem, jak boli każde niepowodzenie, dlatego bardzo się cieszę, że będę Ci mogła sprawić radość w miarę rozwiniętą roślinką. :)
Przy okazji, Twoje Adenium ma już 4 listeczki. :D
Obrazek
zuzia55 pisze:Śliczne roślinki zgromadziłaś,szczególnie podoba mi się haworsja,tez mam obiecaną na wiosnę od koleżanki z forum.
Ja niedawno widziałam gdzieś czerwoną haworsję, cudo! :shock: Niestety (a może stety), jestem spłukana... :lol:
zuzia55 pisze:Ładnie wygląda fittonia,u mnie siedzi kilka miesięcy,bez widocznych oznak wzrostu.
Hmm, pewnie wiesz, że fittonia potrzebuje zwiększonej wilgotności i najlepiej, gdyby stała na podstawce z keramzytem i wodą?
zuzia55 pisze:Niech Ci wszystkie zdrowo rosną.
Dziękuję! ;:18
Czarodziej_ pisze:Ta palma (duży okaz) o której piszesz to juka
Tak coś czułam, że to nie jest "zwykła" palma. :D
Jedną jukę już mam, ale ogrodową - chyba nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego, poza nazwą? Zaraz poczytam o domowej. :)
Czarodziej_ pisze:natomiast co do cebul jeśli młode powstają poprzez podział cebuli (samoczynny) to jest to vallota natomiast jeśli obok dużej cebuli pokazała Ci się z ziemi malutka to prawdopodobieństwo jest większe że to właśnie hipeastrum
To znaczy ona była jakby przyklejona do macierzystej cebuli i ja ją zwyczajnie urwałam i posadziłam obok tych dwóch "upierzonych". :oops:
Tutaj dobrze widać cebulę-matkę z maluszkiem:
Obrazek
Czarodziej_ pisze:czemu posadziłaś te cebule razem i tak blisko siebie? :D
Żeby nie czuły się samotne. :D A serio, ze względów czysto ekonomicznych - zabrakło mi doniczek, więc umieściłam je w jednej. Poza tym, podstawki, w których wcześniej stały zabrałam z filiżanek stanowiących część chodzieży i mama upominała się o ich zwrot. :lol:
Sugerujesz, że mam je rozsadzić? A wystarczy, jeśli posadzę je trochę dalej od siebie?

Proszę, napiszcie, czy Wy też widząc ciekawy kubek, miseczkę, niewinny wiklinowy koszyczek przerabiacie go już w myślach na domek dla swoich roślinek...? :mrgreen:
Sabina
Pozdrawiam i zapraszam Zielone rastharsis
Rośliny to dla mnie zielona magia. ;)
Saraaa

Post »

No okazała kolekcja, okazała. Ja się nie moge na dziwić, że zwlekałaś z jej ujawnieniem :P Toż to juz prawdziwy busz :D
A co do trawy... są tacy co się nią chwalą- że piękna, że zielona... :D Choć to mnie troszke dziwi :wink:


Tak na marginesie - podoba mi się sposób w jaki rozpracowujesz odpowiedzi w swoim wątku. Bardzo precyzyjnie :P
Awatar użytkownika
deissy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1772
Od: 22 sie 2008, o 17:28
Lokalizacja: Nowa Brzeżnica/Dworszowice

Post »

rastharsis Widzisz mówię że jakieś czary odczyniasz nad roślinkami.Skrzydłokwiat ma piękną doniczkę.Co do różyczki no cóż na pewno źle o nasionka zadbałam,ale nie poddam się i spróbuje może kiedyś znowu wyhodować sama. :lol:
Awatar użytkownika
kati-1976
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3793
Od: 28 wrz 2008, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zgierz łódzkie

Post »

Roślinki świetnie Ci rosną i wcale nie masz ich tak mało jak mówiłaś. Fajna kolekcja, oby zdrowo rosła no i szybko się powiększała :D
Moje doniczkowce i sukulenty
"Cały kłopot polega na tym, że głupcy są pewni siebie, a mądrzy pełni wątpliwości"
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Teraz widać jak rozmnaża się Twoja cebula i z tego zdjęcia widać że to hipeastrum, nie rozdzielaj ich i już nie rozsadzaj niech rosną spokojnie rozsadzisz szerzej dopiero po odpoczynku. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”