Opis POMIDORÓW i PAPRYK wysyłanych na Akcję Wymiany Nasion 2017/2018

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Opis POMIDORÓW i PAPRYK wysyłanych na Akcję Wymiany Nasion 2017/2018

Post »

Witam :wit
Rozumiem, że nadsyłanie nasion przedłużono o tydzień?
Dzisiaj pakuję na AWN papryki, bo widzę, że jest ich mało.

Elephantormany
Smakiem może nie powala na kolana, ale z wyglądu świetna. Trochę ususzyłem i taki susz też ładnie wygląda. Ostrość niska.
Obrazek

Habanero Big Sun (Scotch Bonnet Big Sun, Yellow Sun Habanero)
Skala ostrości 200-300 tys. SHU
Bardzo plenna (u mnie wśród Habanero najbardziej), łatwa w uprawie. Krzak nie za wysoki, krepy, rozłożysty. Owoce intensywnie żółte, z ostrością na zjadliwym poziomie, o charakterystycznym dla habanero aromacie. Jedna z najwcześniejszych odmian, jakie u mnie dojrzewały.
Obrazek

Habanero Mustard
150-250 tys. SHU
Smak typowy dla habanero, owoce duże. Plenna, bezproblemowa odmiana.
Obrazek

Habanero Orange
200-350 tys. SHU
Kolejna z rodziny Habanero. Moja ulubiona. Jak dla mnie nadaje się świetnie do marynat. Ostrość nie zabija i czuć w niej owocowy posmak. Bardzo plenna. Świetnie, jak na superhota, daje sobie radę w 5 litrowej donicy.
Obrazek

Black Stinger
450 tys. SHU
Plenna, dość późno zaczęła się wybarwiać. Jeszcze nie próbowałem. Posadzona jako ciekawostka. Za ostra do bezpośredniej konsumpcji ;:131
Obrazek

Padron
Ostrość do 12 tys. SHU. Każdy owoc na innym poziomie ostrości. Smakuje zarówno zielona (taką powinno się zrywać) jak i czerwona. U mnie mocno użytkowa odmiana. Ma dość grube ścianki, chrupka, posiada mocny aromat papryki. Świetna na pizzę. Plenna, o dość dużych owocach.
Obrazek

Del Piquillo
Delikatna ostrość, ledwo wyczuwalna. Owoce o bardzo grubej ściance, smaczne. Krzaki niziutkie, bardzo plenne. Idealna do kanapki, smaczna w marynatach.
Obrazek

Furilla
Ostrość podobna do Cayene. Bardzo grube ścianki. Idealna do marynat. Z powodzeniem może zastępować serrano czy Jalapeno. Plenna, bezproblemowa, do tego niskie krzaczki. Daje radę w gruncie.
Obrazek

Etna

Raczej ozdobna odmiana. Niezbyt smaczna, przy tym dość ostra. Owoce rosną w charakterystycznych skupiskach. Krzaki w donicy niziutkie, w gruncie wysokie, oblepione owocami.
Obrazek

Poza tym:
Cayene yellow
Obrazek

Explosive ember. Ciemna z tyłu po prawej.
Obrazek

Brown Bhutlah
Obrazek

Cayene Joe.s Long
Obrazek

Aribibi Gussano
Obrazek

Chinease 5 Color. Piękna, dekoracyjna odmiana. Nazwa wiadomo skąd się wzięła :wink: .
Obrazek

Hungarian Black
Obrazek

Obrazek
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Opis POMIDORÓW i PAPRYK wysyłanych na Akcję Wymiany Nasion 2017/2018

Post »

Wysyłam papryki ostre z WZ ale są to papryki rosnące w donicach nie umiejscowione obok siebie, lub w miejscach odizolowanych.
Teoretycznie ( jak jakaś wędrująca pszczółka się nie wtrąciła ) nie mogły się zapylić obcym pyłkiem.

Aji Pineapple ?
Ostrość 20,000-30,000 SHU. Pochodzi z Peru. Rośliny koło 100 cm, rozłożyste i wiotkie. Owoce żółte ok. 8 cm. Roślina bardzo wydajna.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Biquiho Red i Yellow ?
Ostrość 20,000-30.000 SHU. Pochodzi z Brazylii. Rośliny około 50-90 cm, kształt parasolowaty jak inne chinense. Owoce w kształcie smoczków do butelek, lub ptasich dziobków ( stąd brazylijska nazwa ) w kolorze czerwonym lub żółtym. Kwiaty białe. Idealne do konserwowania oraz do ostrych deserów owocowych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bishop`s Crown ? (Korona Biskupia, Fryers Hat, Monks Hat, Christmas Bell)
Ostrość 5 000-30 000 SHU. Pochodzi z Barbadosu. Rośliny około 100 cm, szerokie, mocne. Owoce czerwone z 3-4 skrzydełkami, które bywają zupełnie łagodne,
ostrość największa jest przy nasionach.

Obrazek

Obrazek

Carolina Reaper ? Naga Jolokia x Habanero Red Savina
Obecnie druga najostrzejsza papryka na świecie po Dragon's Breath. Ostrość ok. 1.600 mln SHU (rekordy do 2.200 SHU).Krzak wysoki, ekspansywny, tworzy
parasol jak Habanero ale ma skłonność do wybijania w długie pędy jak Jolokia. Optymalna plenność dopiero w 2 roku uprawy.

Obrazek

Obrazek

Prhik Khi Nu ? Tajska Chili, inne nazwy Thai hot, Thai Dragon,Boonie Pepper.
Ostrość 50.000 ? 100.000 Rośliny wieloletnie, krzaki wysokie 90-120 cm, kwiaty zebrane w mniej lub bardziej skupionych pióropuszach. Owoce małe zwężające się
po kilka owoców w pęku, kolor owoców czerwony przebarwiający się z zielonego, kolor kwiatów biały.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trynidad Perfume -
Ostrość 0-500SHU. Rośliny około 80-100 cm, pochodzi z Karaibów, kształt krzaka parasolowaty tak jak chinense. Owoce podobne do habanerek, kolor żółto-pomarańczowy, zaraz po wybarwieniu zupełnie nieostre, posiadają tylko aromat karaibskich ostrości. Ostrość rośnie jeśli przetrzymamy je dłużej na krzaku ale i tak są to łagodne papryki.

Obrazek

Obrazek
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
Aiss
200p
200p
Posty: 299
Od: 20 sty 2012, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie strefa 5b

Re: Opis POMIDORÓW i PAPRYK wysyłanych na Akcję Wymiany Nasion 2017/2018

Post »

Nareszcie photobucket chce ze mną współpracować, więc nadrabiam zaległości ....

Ananas - godny polecenia, podobny do Ałtajskiego Oranżowego, mniej nasion, prawie bez galaretki, większy owoc, twardy, chrupki, intensywny zapach, świeży smak. Miałam go w donicy na balkonie więc wzrost był niewysoki, ale owocował sumiennie do jesieni
Obrazek

Emerald Apple jeszcze jeden zielony, też był w donicy, plenny, dobrze wiązał, zdrowy.
Obrazek

Costoluto Di Parma
oryginalny wygląd i dobra plenność, do 1,5 m
Obrazek

Malinowy NN - nasiona pozyskane rok wcześniej z bazarowego zakupu- roślina okazała się bardzo plenna, zdrowa, ok.1,5m na pewno zostanie choćby ze względu na plenność, zdrowie i.... dobre znoszenie transportu rowerowego ; )
Obrazek

Obrazek

Cuori Di Bue - wysoki, właściwie o niekończącym wzroście, plenny, zdrowy i smaczny, dobra twardość, duże owoce, zostaje ;:333
Obrazek
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Opis POMIDORÓW i PAPRYK wysyłanych na Akcję Wymiany Nasion 2017/2018

Post »

Pomidory wysłane przeze mnie na AWN:
Odmiany ustalone:

1) Amethyst Jewel -Lekko spłaszczony befsztyk malinowy z indygo
Folia: Krzaki wysokie 1.60, szczupłe, bardzo wczesne. Wiązały regularnie 5 gron po 3-6 owoców. Bicolor, przy szypułce indygo, dalej malinowy z paskami indygo.
Smak bardzo dobry, słodko pomidorowy. Owoce dobrze się przechowują, do tej pory dojrzewa w przechowalni kilka sztuk.
Tak wyglądały krzaki w lipcu:
Obrazek

Obrazek

2) Amish Gold ? Wydłużone żółte drobne paluchy
Folia: Podobno jest krzyżówką Sungolda i Amish Paste ( F1).
Potwierdzałby to pokrój krzaka, który jest gigantem jak Sungold, zawijał się pod sufitem folii. Zdrowy, plenny, wiązał do mrozów. Owoce drobne paluszki po kilkanaście w gronach. Smak słodko - pomidorowy. Na 1 krzaku kolor nie był stabilny i owoce były czerwone, nasiona zebrałam z krzaków zgodnych z odmianą.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

3) Ananas Blue ? Befsztyk czerwony z indygo
Folia: Nasiona od Wielkiejkulki z AWN z ubiegłego roku.
Coś mi nie pasuje w wyglądzie tego pomidorka.
Jak na krzyżówkę Pineapple i OSU Blue trochę u mnie za mało było żółci Pineappla, ale owoce bardzo smaczne i smak ananasa jest wyczuwalny więc zdecydowałam o zebraniu nasion. Krzaki zdrowe, plenne, owocowały do mrozów, owoce dobrze się przechowują.
Obrazek

Obrazek

Obrazek


4) Coeur de Boeuf Blanc ? Inaczej White Oxheart/ Białe Serce
Folia: Krzaki wysokie na 1.50 m. Generatywne zdechlaki. Dość plenne, zawiązały po 4-5 gron po 4-5 owoców w gronie. Smak i konsystencja bardzo dobra, delikatna skórka może się odgniatać i trzeba obchodzić się delikatnie. Średniowczesny i wcześnie się skończył.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Opis POMIDORÓW i PAPRYK wysyłanych na Akcję Wymiany Nasion 2017/2018

Post »

5) Djena Lee`s Golden Girl ? Żółto pomarańczowy okrągły
Folia: Krzaki wysokie na 1.60-1.80, prowadzone na jeden pęd. Zdrowy, plenny, wiązał w gronie kilka owoców o zróżnicowanej wielkości. Średniopóźny. Owoce bardzo smaczne, słodko pikantne o doskonałym miąższu, który nigdy nie jest zbyt miękki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dojrzewał do mrozów a zebrane zielone owoce nadal dojrzewają w przechowalni.

6) Everett`s Rusty Oxheart ? Serce i sercowaty befsztyk bicolor

Folia: Krzaki 1.60 m, mocne, zdrowe, RL. Dość późny. Owoce były zróżnicowane pod względem kształtu od serc po troszkę sercowate befsztyki. Zawiązał na pierwszym gronie 11 owoców! aż zerwała się zapinka i grono się oberwało, potem wiązał skromnie 3-5 owoców.
Smak rewelacyjny, jako jeden z niewielu zostanie na przyszły rok.

Obrazek

7) Grub`s Mystery Green ? Zielony befsztyk
Folia: Krzaki wysokie na 1.50 m. Liść ziemniaczany, bardzo wczesny. Prowadzony na 1 pęd zawiązał 5-6 gron po 3-5 owoców o bardzo dobrym smaku i konsystencji.
Hit sezonu, w smaku podobny do Absinthe, który dla mnie był najlepszym zielonym pomidorem ale bije go na głowę plennością.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opis POMIDORÓW i PAPRYK wysyłanych na Akcję Wymiany Nasion 2017/2018

Post »

Zapraszam obecnych i byłych świstaków do składania zamówień na pw.

Lista dostępnych odmian pomidorów i papryk znajduje się tutaj https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... 1007309685
W ostatnim arkuszu znajduje się numeracja wszystkich odmian użyta w arkuszu zamówień.

I tura zamówień dla darczyńców rusza 1 grudnia 2017 o godzinie 20:00. A teraz zapraszam na arkusz testowy na mały trening przed piątkiem :D https://goo.gl/forms/reAI5UViUgGhlFSc2
x - e-1
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2594
Od: 17 lut 2015, o 20:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Opis POMIDORÓW i PAPRYK wysyłanych na Akcję Wymiany Nasion 2017/2018

Post »

Na tegoroczną AWN wysłałam swoje najlepsze krzyżówki:

E01 Albenga x Megagroniasty F2 smaczny i ciekawie się rozszczepia.
Obrazek

Sprawdziłam już co kryje to pokolenie F2 wysiewając je do donic i trafiają się rozbudowane grona jak u Megagroniastego. :D
Obrazek

E02 Malinowy z XIX w. x Red Pear F2 bardzo dobry w smaku, intensywnie pomidorowy.
Obrazek

E04 Malinowe Serce Rumianki x Stara Babcina Malinówka F2
W smaku pomidorek słodszy od Malinowego Serca Rumianki i nie jest taki miękki.
Obrazek

E05 Red Pear x Megagroniasty F2 Smak zbliżony do Red Pear czyli bardzo mocno pomidorowy, lekki posmak Megagrona.
Obrazek

Obrazek

E06 Aurija x Megagroniasty F2 Smak i chrupkość przypomina Megagrona, ale jest większy i ma fajny kształt. :D Mogą być z tego bardzo ciekawe rozszczepienia.
Obrazek

Obrazek

E09 Martha Steward USA x Stara Babcina Malinówka F2 Bardzo słodka i pomidorowa w smaku krzyżówka, skórka odchodzi bez parzenia. Pomidor bardzo plenny i łatwo wiąże.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

E07 Faworyt x Aurija F2 Plenny, łatwo wiąże tak jak Faworyt, smak dość intensywny, wyważony słodko-kwaskowy.
Obrazek

Obrazek

Szczegółowe opisy moich krzyżówek zamieściłam tutaj:
viewtopic.php?f=42&t=103548
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Podzielę się jeszcze moim ciekawym odkryciem.
Jest to rozszczepienie Corazona, które ma bardzo ładne i regularne grona, a smak identyczny jak Corazon F1.
Pomidorki są drobniejsze. Ma szerokie zastosowanie bo mało tego, że jest pyszny to nadaje się: na sałatkę, na kanapkę, do suszenia (łatwo usuwa się z niego galaretkę i ma grube ścianki). Jest to naprawdę super smaczny pomidorek.
Obecnie jest to pokolenie F4, rozszczepił mi się tak w ubiegłym roku, a wysiany ponownie w tym powtórzył cechy.

Corazonik F4
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tu porównanie Corazona F1 do jego rozszczepienia.
Obrazek

Łatwo usunąć z niego galaretkę, wtedy nadaje się do suszenia. Smak ma jednak dużo lepszy od typowych pomidorów do suszenia.
Obrazek

W gruncie krzak był średniej wysokości ok 130 cm, w tunelu dużo wyższy -do sufitu.
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Opis POMIDORÓW i PAPRYK wysyłanych na Akcję Wymiany Nasion 2017/2018

Post »

Cherokee Green Pear:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Prawie bezproblemowy, ładnie wiązał na każdym gronie, zielony z rudawym rumieńcem, słodki i smaczny. Na dolnym gronie kilka gruszeczek dotknęła SZW, później już się nie trafiło.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Opis POMIDORÓW i PAPRYK wysyłanych na Akcję Wymiany Nasion 2017/2018

Post »

Green Copia:

Obrazek

Obrazek

Zielono-paskowany beefsteak. Pyszny, intensywniejszy i bardziej kwaskowy smak w porównaniu z resztą zielonych.

-- 1 gru 2017, o 13:15 --

Green Grape:

Obrazek

Obrazek


Przesłodka koktajlówka. Najlepszy bardzo dojrzały. Jedyny minus- w takie mokre lato trochę pękał, ale żadna choroba w te pęknięcia nie wchodziła.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Opis POMIDORÓW i PAPRYK wysyłanych na Akcję Wymiany Nasion 2017/2018

Post »

Florentine Beauty

Obrazek

Obrazek

W środku "pustawy" i niezbyt soczysty, ale smaczny. Bardzo efektowny ;:167
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”