Ogródek Przemka-cz.4

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pierwiosnki Viala na zimę zostaną przykryte gałązkami świerka. Liście na kompostowniku przykryte ziemią niedługo zostaną przemieszane w celu szybszego przerobienia. Pole pod przyszłoroczne nasadzenia truskawek już prawie gotowe do zimy. Rabata z hostami prawdopodobnie w takim jak jest stanie wejdzie w okres zimowy. Jak wszystko pójdzie dobrze jutro zamontuję pierwszą podwyższoną grządkę. Nieco spuściłem z tonu i zamiast planowanych 70 cm wysokości skończyło się na 47 cm. Nie będę też impregnował desek (modrzew). Kolejne skrzynie poczekają ze zmontowaniem do wiosny.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i dzięki pomocy Darka pierwsza skrzynia postawiona. Wygląda na małą skrzynię ale wejdzie do niej 1,5 m sześciennego ziemi. Mieliśmy mały problem z jej przeniesieniem bo waży sporo.
Trzeba jeszcze dokręcić kilka wkrętów i zamontować od spodu siatkę, wypoziomować skrzynię. Ciągle się jeszcze zastanawiam czy ją zaimpregnować i od środka wyłożyć agrotkaniną czy zostawić taką jak jest.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Widać po grubości desek, że skrzynka naprawdę solidna i ciężka. Porządna, masywna ;:333
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i zaczynają się przymrozki. Sasankom raczej nic nie grozi ale lobelie bylinowe i część jeżówek została podsypana korą. Jeżyny na razie przygięte i lekko podsypane korą ale jak zrobi się zimniej zostaną okryte gałązkami świerka. Jednoroczne lobelie niestety nie są w stanie przetrwać zimy natomiast ciemierniki i borówki nie powinny mieć problemów z przezimowaniem. Być może borówki podsypię trocinami ale to dopiero za jakiś czas.
Miriam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3339
Od: 16 lip 2011, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Zaimpregnuj skrzynię,wydłużysz jej żywot.
Nigdy nie zastanawiałam jaką ziemie lubią pigwowce :roll: Mam kupiony kwaśny torf,może je podsypać? Jak przetwarzasz owoce pigwowca? Dżemik czy naleweczka? :wink:
Każdy człowiek potrzebuje stale nawet pewnej ilości trosk,cierpień lub biedy,tak jak okręt potrzebuje balastu,by płynąć prosto i równo.(Arthur Schopenhauer) Pozdrawiam Mirka
Mój ci On, Mój ci On cz.2,
Mój ci on cz. 3
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Witaj Mirko! Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że jeżeli zaimpregnuję skrzynię to wydłużę jej żywot. Nie do końca jednak wiem w jaki sposób impregnacja wpłynie na moje zdrowie-skrzynia jest na warzywa. Na pewno ta skrzynia zostanie niezakonserwowana, nie obiję jej też od środka agrotkaniną. Deski są z modrzewia a dzięki pomocy kolegi-stolarza wybraliśmy deski z dużą ilością żywicy. Grubość deski wynosi 5 cm. Szukam jakiegoś w miarę bezpiecznego impregnatu ale wykorzystam go ewentualnie przy budowie kolejnych, niższych skrzyń wiosną.
Co do pigwowców to kiedyś przeważały opinie, że toleruje różne pH a nawet, że lepsze jest podłoże lekko zasadowe. Niestety okazuje się, że w wyższym pH występują silne niedobory niektórych pierwiastków zwłaszcza żelaza. Ja w tym roku zakwasiłem lekko podłoże stosując siarkę granulowaną a dodatkowo rabata wyścielona jest korą. Pigwowce bardzo dobrze reagują na ściółkowanie bo ich system korzeniowy nie jest zaliczany do gigantów. Kopczyki z kory będą dobre bo co prawda pigwowce są wytrzymałe na mróz ale wczesną wiosną mogą im przemarzać pąki kwiatowe- wiosną rozsypiesz kopce i od razu będziesz miała ściółkę. W lutym warto krzewy osłonić gałązkami świerka. Ja od strony południowej i częściowo od zachodu kładę całe choinki (odzysk poświąteczny).
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czyżby zaczynała się zima? Brukselka i skorzonera na 1 dzień schowały się pod śniegiem. Choć większość karmników jeszcze nie zrobiona zaczynam zimowe dokarmianie ptaków. Na razie same ziarna ale już od jutra dojdzie tłuszczyk.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W tym roku skorzonery malutko więc z wykopaniem czekam do Świąt. W końcu karmnik z butelki został napełniony i powędrował na drzewo. Nie jest może zbyt piękny ale sikorkom to nie przeszkadza. Pierwsza dostawa trzciny do okrycia jeżyn dotarła na działkę. Zrobię z niej prymitywną matę. Roszponka, która sama się wysiała rośnie nie najgorzej.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

A impregnacja olejem jadalnym albo naturalnymi woskami?
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Zaczynam robić przymiarki do sezonu 2018. Pomidory gruntowe- 30 sztuk, papryka gruntowa-30szt, cebula z rozsady-ok. 500 szt (Exhibition, Globo, Ailsa Craig), Bób-75 szt z rozsady reszta z siewu bezpośrednio do gruntu (Luz de Otono, Figaro, Witkiem Manita), marchew wczesna (Laguna F1 i Baltimore F1), skorzonera, ogórek (Monisia F1), majeranek, seler, cukinia- 4-6 szt, por, brukselka, brokuł (Marathon F1), dynia Sweet Dumpling-12 szt , fasolka szparagowa (Bartava, Rocdor). Nie będzie kapusty, czosnku, buraków ćwikłowych i pietruszki. Gdzieś poutykam: bazylię, kalarepę, sałaty, pak choi, koper, pietruszkę naciową, roszponkę, rukolę, rzodkiew japońską, rzodkiewkę i szpinak.
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Ponoć olej lniany jest dobrym impregnatem :) Moje paliki drewniane smarowałam takim, drewno nie zbutwiało. Ale czy na pewno to bezpieczne dla roślin, to nie jestem pewna, bo to jednak olej.
Jak długo udało Ci się przetrzymać cebule typu Globo i Exhibition? Mam je ciągle w garażu i niektóre próbują puszczać szczypior, ale gros jest ciągle dobra. Nie wiem, jak bardzo mam się z nimi spieszyć. Za to w koszu z cebulą na przechowanie (wolska i czerwona Grenada) trafiają się miękkie i podgnite ;:131 Przechowywanie warzyw bez piwnicy jest bardzo kłopotliwe.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Witaj Agnieszko! Exhibition i Globo nie nadają się do długiego przechowywania. Do końca grudnia wytrzymają a jeżeli były dobrze wysuszone to nawet do końca stycznia. U mnie praktycznie do końca grudnia wszystkie są zjedzone ale u teścia zdarza się, że słodką cebulę jedzą jeszcze w marcu. Mniejsze cebule, które leżały do tej pory na dworze też wypuściły korzenie i szczypior ale posadziłem je do doniczek na zieleninę. Te uprzątnięte i podsuszone w odpowiednim terminie mają się dobrze.
Awatar użytkownika
megi1402
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2149
Od: 1 lis 2010, o 00:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Köln

Re: Ogródek Przemka-cz.4

Post »

Witaj Przemku :wit

Od dawna podczytuję twój wątek i bardzo mi się podoba, że podajesz wiele rzeczowych, praktycznych informacji dotyczących odmian i terminów siania i zbioru uprawianych roślin. Dzięki ci również za dużą ilość zdjęć ;:180

Skrzynia świetnie wygląda. Moja jeszcze w sferze marzeń, ale też sobie kiedyś sprawię. Wewnętrzne ścianki zamierzam obłożyć folią, wykorzystam prawdopodobnie pocięte worki po ziemi. Drewno nie będzie miało kontaktu z wilgotną ziemią i ograniczę w ten sposób chociaż trochę wysychanie gleby od strony boków.

Ja też mam problem chwastów w żurawinie, rozpanoszył mi się podagrycznik. Moja ma pięć lat i z roku na rok owoców coraz mniej, postanowiłam ją odmłodzić i rozmnożyć. Jesienią porobiłam sadzonki i zadołowałam w małych doniczkach, mam nadzieję że wiosną będą ładnie ukorzenione. Twój pomysł z posadzeniem w misie bardzo dobry, przy okazji zapewnisz jej większą wilgotność podłoża, co lubi. Łatwiej też będzie utrzymać kwaśny odczyn.
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”