Kaktusy i sukulenty zimą.

ODPOWIEDZ
Basia k
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1160
Od: 2 maja 2007, o 16:58
Lokalizacja: podlaskie

Post »

carol1 pisze:Mam jeszcze pytanie, bo dostałem kaktusa :) Szczepione kaktusy należy zimą traktować, tak jak zwykłe kaktusy?
Kaktusy szczepione należy zimą odrobinę podlewać Raz na miesiąc małą łyżeczkę wody
Awatar użytkownika
ROBERTOBORO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1927
Od: 13 lis 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stryków
Kontakt:

Post »

na temat zimowania można długo dyskutować .To że gdzieś tam jest napisane że jakiś tam kaktus powinien być zimowany w temperaturze nie mniejszej niż np. 10 to nie znaczy że gdy bedzie miał 5 to zaraz padnie . jeżeli na jakiś czas temperatura spadnie poniżej zalecanej to nic się nie stani za wyjątkiem zera chociaż mnóstwo kaktusów nawet spadki przeżyje jeżeli ma sucho i były do tego odpowiednio przygotowane
tutaj na pewno odezwie się darek ale są kaktusy które wytrzymują -40 st jest to napisane w książkach Jerzego Wożniaka
Awatar użytkownika
darekcn4
500p
500p
Posty: 783
Od: 19 wrz 2008, o 22:23
Lokalizacja: Kraśnik

Post »

Przepraszam, pominąłem Twojego i kilka postów. Nie zwróciłem uwagi.
kaktusy kaktusy kaktusy i jeszcze raz kaktusy :)
Czar@s73
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 20 lut 2009, o 23:51
Lokalizacja: Poznań

Przechowywanie kaktusów w zimie w ciepłym pomieszczeniu.....

Post »

Witam, to znowu ja - ten, który dopiero uczy się korzystać z forum :oops:
Mam uprzejme zapytanie: Otóż od kilku lat mieszkam w małym mieszkanku, w którym w zimie panuje temperatura ok. 23 - 25 st. C. Niejedno "kaktusowe istnienie" już zmarnowałem, lecz te, które przetrwały, póki co mają się dobrze. Jak należy postępować z kaktusami w takich warunkach? Nie podlewam ich w ogóle (tych silnie gruboszowatych), jedynie co parę dni delikatnie spryskuję (z wyjątkiem białych - wyczytałem kiedyś, że nie wolno). Jedna mammilaria wyraźnie zaczyna rosnąć, natomiast druga skurczyła się i zbrązowiała (jakby usychała). Boję się, że te niepodlewane mogą zrobić tak samo pewnego dnia:( Podlewać, czy nie podlewać???
Proszę o jakieś rady, wymianę doświadczeń..... Pozdrawiam. Cezary
Awatar użytkownika
kati-1976
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3793
Od: 28 wrz 2008, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zgierz łódzkie

Post »

Z reguły kaktusów nie powinno się zimą podlewać, ponieważ brak światła niemiłosiernie je zniekształca. One zamiast odpoczywać - rosną. Można je od czasu do czasu zrosić, gdy kaktus się marszczy.
Grubosze i inne sukulenty(nie kaktusy) można a raczej trzeba niewiele podlewać :D
Moje doniczkowce i sukulenty
"Cały kłopot polega na tym, że głupcy są pewni siebie, a mądrzy pełni wątpliwości"
Czar@s73
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 20 lut 2009, o 23:51
Lokalizacja: Poznań

Post »

Kati, zobacz....
Obrazek te wyraźnie rosną, więc ich nie powstrzymam

a z tych....
Obrazek

... został mi taki....
Obrazek ona usycha, czy to jakaś choroba??:( (tak samo zmarnował mi się lithops, którego wani razu nie podlałem od zakupu jesienią)
Awatar użytkownika
kati-1976
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3793
Od: 28 wrz 2008, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zgierz łódzkie

Post »

Ten pierwszy Mammilaria faktycznie się zaczął wyciągać. Powstrzymać można. Dać w suche podłoże i nie podlewać. Chociaż teraz to już chyba na ten zabieg za późno, bo wiosna idzie a z nią słoneczko.
Z tym drugim, powiem szczerze, że nie wiem co mogło się stać. Zalanie, przesuszenie czy inne cuś :?
Moje doniczkowce i sukulenty
"Cały kłopot polega na tym, że głupcy są pewni siebie, a mądrzy pełni wątpliwości"
Czar@s73
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 20 lut 2009, o 23:51
Lokalizacja: Poznań

Post »

czyli nie podlewać.... a czy spryskiwanie zamiast podlewania (np. co 3 dni) zapobiegnie ewentualnemu zasuszeniu pozostałych? (przypominam - mam 25 st. C w domu) i co z moimi Epostoa i Mammilaria plumosa, bo skoro nie wolno ich spryskiwać..... :?
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Post »

jedynkę trzeba postawić w pełnym słońcu i to bardzo szybko i zero wody, co do 2 to widać gołym okiem ze łażą po nim wyżarte i odpasione wełnowce :idea: co do tego ostatniego to tez ma wełnowce na pędzie wywal go z doniczki i zobacz czy w ogóle ma jeszcze korzenie bo stawiam dolary przeciw orzechom ze tam też będzie biało pod ziemią :idea: :? Dla pocieszenia dodam ze będzie z ciebie kaktusiarz gdyż moja teoria mówi ze nie ma porządnej kolekcji bez wełnowców :idea: ;:109
Awatar użytkownika
k-arolka
1000p
1000p
Posty: 1279
Od: 1 sie 2007, o 21:54
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post »

Popieram. ja walcze z wełnowcmai walczyłam, pokonałam, ale znow sie pokazały. Trzeba na stełe je wytępić
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Swagman pisze: moja teoria mówi ze nie ma porządnej kolekcji bez wełnowców :idea: ;:109
Eeeee.. :lol: Marshall 250 CS, 0,1 %, podlac ze trzy razy w sezonie.. nie mają szans
Awatar użytkownika
darekcn42
1000p
1000p
Posty: 2606
Od: 9 lut 2009, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wilkołaz

Post »

Tak być nie może, nie wolno w zimie roślinek podlewać, robią się brzydkie. Rebutia ostatnio pożegnałem przez to, ale to mój znienawidzony rodzaj.
Pozdrawiam, Darek.
Awatar użytkownika
kati-1976
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3793
Od: 28 wrz 2008, o 22:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zgierz łódzkie

Post »

Faktycznie widać wełnowce.
Bacznie obserwuj inne rośliny, bo wełnowce mają to do siebie że urządzają sobie piesze wycieczki i przełażą z rośliny na rośline.
Tego chorego najlepiej jak odizolujesz od reszty
Moje doniczkowce i sukulenty
"Cały kłopot polega na tym, że głupcy są pewni siebie, a mądrzy pełni wątpliwości"
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”