Doniczkowe ewolucje

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
krzysztof01
1000p
1000p
Posty: 2082
Od: 17 mar 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chojnów / dolnośląskie
Kontakt:

Doniczkowe ewolucje

Post »

Zima minęła nadzwyczaj szybko. Na razie jeszcze w "doniczce" szaro, buro i ponuro

Obrazek

i chwilowo niewiele jeszcze się dzieje niemniej jednak powolutku rośliny budzą się do życia

Liliowiec rdzawy Hemerocallis fulva
Obrazek

Szafirek armeński Muscari armeniacum
Obrazek

Ciemiernik cuchnący Helleborus foetidus
Obrazek

Ciemiernik biały Helleborus niger
Obrazek

Ciemiernik czerwonawy Helleborus purpurascens
Obrazek

Śnieżnik lśniący Chionodoxa luciliae
Obrazek

Piwonia lekarska Paeonia officinalis
Obrazek

skalny n/n
Obrazek

skalnica
Obrazek

kapturnica górska Sarracenia oreophila w swej zimowej postaci
Obrazek

muchołówka amerykańska Dionaea muscipula
Obrazek

darlingtonia Darlingtonia californica
Obrazek

kapturnica purpurowa Sarracenia purpurea
Obrazek

żurawka Heuchera n/n
Obrazek

W ubiegły weekend rozpocząłem w mojej "doniczce" nowy sezon prac. Na razie to tylko cięcie i strzyżenia oraz usuwanie zeszłorocznych pędów i liści ale od czegoś trzeba zacząć.
Ruszyły też tegoroczne zakupy. W sklepach jeszcze nie ma zbyt wiele towaru więc i pierwsze zakupy skromne.

Obrazek

W bieżącym roku nie zamierzam kupować zbyt wiele roślin gdyż na ten rok planuję wprowadzenie do "doniczki" wielu istotnych zmian. Nie będzie to ogrodowa rewolucja, lecz stopniowe ewolucyjne działanie którego przebieg i skutki będziecie mogli obserwować w tym wątku.
cdn
Awatar użytkownika
e-genia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 32013
Od: 5 wrz 2008, o 19:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Doniczkowe ewolucje

Post »

Witaj Krzysztofie nowa część wątku , widzę że wiosna budzi się powoli oby tylko zima już nie wróciła .

Ja w swoim ogrodzie zacznę prace dopiero w marcu troszkę się boję że to za szybko z oczyszczaniem rabat , wskazane jest jednak ciecie drzew muszę męża przekonać że już czas .
Awatar użytkownika
Wolusia
1000p
1000p
Posty: 2472
Od: 12 sty 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Doniczkowe ewolucje

Post »

Wspaniałe wejście wiosny w Twoim ogrodzie Krzysztofie ;:63 Z przyjemnością będę uczestniczyć wirtualnie w Twoich ogrodowych poczynaniach :wit
Awatar użytkownika
Beaby
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6296
Od: 16 lut 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Doniczkowe ewolucje

Post »

Witaj :wit
Niezła ta donica :;230
A te łapiące roslinki to tak sobie zimują w gruncie?
Śliczne zdjęcie oczka wodnego.
Pozdrawiam.
krzysztof01
1000p
1000p
Posty: 2082
Od: 17 mar 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chojnów / dolnośląskie
Kontakt:

Re: Doniczkowe ewolucje

Post »

Geniu, Wolusia, Bea witajcie w nowej część mojego wątku :wit
e-genia pisze:widzę że wiosna budzi się powoli oby tylko zima już nie wróciła .
Jak na tą porę roku jest rzeczywiście wyjątkowo ciepło.
Powrotu zimy nie obawiam jednak się za bardzo. Prognozy na nadchodzący okres są dość optymistyczne a rośliny nie wybudziły się jeszcze.
e-genia pisze:Ja w swoim ogrodzie zacznę prace dopiero w marcu troszkę się boję że to za szybko z oczyszczaniem rabat , wskazane jest jednak ciecie drzew muszę męża przekonać że już czas .
Ty możesz sobie pozwolić na to bu poczekać z pracami w ogrodzie, masz go przecież pod domem. Ja ze względu na lokalizację i to że niestety muszę pracować nie mam wyboru.
Jeśli chodzi o cięcie drzew i krzewów to właśnie teraz jest na to najlepsza pora.
Co prawda większość z nich można ciąć o każdej porze roku, to jednak najlepiej robić to gdy rośliny są jeszcze w spoczynku a już nie ma mrozów.
Beaby pisze:Niezła ta donica :;230
Nazwa mojego ogrodu wzięła się stąd, że pod względem powierzchni jest on "doniczką" w porównaniu z niektórymi ogrodami forumowiczów.
Beaby pisze:A te łapiące roslinki to tak sobie zimują w gruncie?
Tak, zimują w gruncie i jak widać mają się całkiem dobrze.
Uprawa owadożerów w gruncie to taki mój eksperyment prowadzony od kilku już lat.

Kilka nowych fotek

pokazały się pierwsze tulipany botaniczne, niestety nie pamiętam który to gatunek
Obrazek

goryczka bezłodygowa Gentiana acaulis trzyma się dzielnie
Obrazek

lewizja liścieniowa Lewisia cotyledon jak widać przezimowała całkiem ładnie
Obrazek

zaczynają pokazywać się przebiśniegi Galanthus nivalis
Obrazek

do kwitnienia szykuje się kalina wonna Viburnum fragrans
Obrazek

magnolie zaczynają zrzucać łuski z pąków kwiatowych. Na zdjęci pąk magnolii nagiej Magnolia denudata
Obrazek
cdn.
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Doniczkowe ewolucje

Post »

Miłe przedwiosenne widoki. Goryczkę bezłodygową mam chyba 3 rok, niestety jeszcze nie kwitła, a wielkość ma podobną do Twojej. U mnie w ogrodniczym pełne regały nasion. Ja jednak kupiłam tylko musztardowca jako nowinkę (a mam w tym roku tyle nasion że głowa mała).
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
szczytnica38
200p
200p
Posty: 476
Od: 26 gru 2011, o 16:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk ,między Bolesławcem a Chojnowem

Re: Doniczkowe ewolucje

Post »

Trochę nam przybieliło dzisiaj, chyba rekordowa ilość śniegu tej zimy. Jak się trochę ociepli ;:3 to pewnie się zobaczymy ;:65 W tej twojej doniczce wbrew pozorom trochę sporo luźnego miejsca. ;:306
Miriam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3339
Od: 16 lip 2011, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Doniczkowe ewolucje

Post »

Pozwól,że i ja rozpocznę sezon u ciebie :D Lewizję pięknie wyeksponowałeś w kamieniach,ja nigdy nie potrafiłam jej przezimować,teraz wiem,że przez źle wybrane stanowisko.Nasionek nakupiłeś,ale tak je pokazałeś,jakbyś nie chciał,żebyśmy je zobaczyli :wink: Goździki mnie też urzekły,kupiłam dwa rodzaje :D
Każdy człowiek potrzebuje stale nawet pewnej ilości trosk,cierpień lub biedy,tak jak okręt potrzebuje balastu,by płynąć prosto i równo.(Arthur Schopenhauer) Pozdrawiam Mirka
Mój ci On, Mój ci On cz.2,
Mój ci on cz. 3
krzysztof01
1000p
1000p
Posty: 2082
Od: 17 mar 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chojnów / dolnośląskie
Kontakt:

Re: Doniczkowe ewolucje

Post »

Olu, Mariuszu, Mirko miło mi że odwiedziliście mój ogródek :D
Bufo-bufo pisze:Goryczkę bezłodygową mam chyba 3 rok, niestety jeszcze nie kwitła, a wielkość ma podobną do Twojej.
Może posadziłaś ją w nieodpowiednim stanowisku :? to jednak jest roślina górska a co za tym idzie ma dość specyficzne wymagania.
Wyobraź sobie, że przeszukałam zdjęcia z ostatnich dwóch lat (ok 1500z zdjęć) i nie znalazłem żadnej fotki tej goryczki
Miriam pisze:Lewizję pięknie wyeksponowałeś w kamieniach,ja nigdy nie potrafiłam jej przezimować,teraz wiem,że przez źle wybrane stanowisko.
Nie wiem jak ze stanowiskiem. Lecz najczęściej lewisie nie chcą przezimować z powodu braku odpowiedniego ich zabezpieczenia przed wilgocią. ta roślina nieznosi stagnującej w rozetach wody. Ja swoje osłaniam daszkami ze szkła.
Obrazek
krzysztof01
1000p
1000p
Posty: 2082
Od: 17 mar 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chojnów / dolnośląskie
Kontakt:

Re: Doniczkowe ewolucje

Post »

szczytnica38 pisze:Trochę nam przybieliło dzisiaj, chyba rekordowa ilość śniegu tej zimy.
Oj przybieliło
Obrazek
ale takie już uroki przedwiośnia.
"Doniczka" przedwczoraj wyglądała tak

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

a wczoraj już tak

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

śnieg został tylko w zacienionych miejscach.
krzysztof01
1000p
1000p
Posty: 2082
Od: 17 mar 2010, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Chojnów / dolnośląskie
Kontakt:

Re: Doniczkowe ewolucje

Post »

Bufo-bufo pisze:U mnie w ogrodniczym pełne regały nasion. Ja jednak kupiłam tylko musztardowca jako nowinkę (a mam w tym roku tyle nasion że głowa mała).
Ja, jak na razie, nie robię większych zakupów, zresztą w tym roku raczej nie będę zakupował zbyt wiele nasion.
Miriam pisze:Nasionek nakupiłeś,ale tak je pokazałeś,jakbyś nie chciał,żebyśmy je zobaczyli :wink: Goździki mnie też urzekły,kupiłam dwa rodzaje :D
To nie tak że nie chciałem ich pokazywać. To po prostu takie podstawowe jednoroczne kwiatki, że niespecjalnie co było pokazywać. Zdjęcie miało tylko zasygnalizować sam fakt rozpoczęcia sezonu zakupowego.
Najistotniejszy zakup, to jest nasiona bambusa , jest dobrze wyeksponowany. :)

Aby się zrehabilitować wklejam fotkę dzisiejszego zakupu :wink:

Obrazek
szczytnica38 pisze:Jak się trochę ociepli ;:3 to pewnie się zobaczymy ;:65 W tej twojej doniczce wbrew pozorom trochę sporo luźnego miejsca. ;:306
Oj zobaczymy, zobaczymy. ;:170
W doniczce jeszcze miejsca sporo :;230 będę w tym roku potrzebował sporo cieniolubnego zielska.
Awatar użytkownika
slila1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6316
Od: 18 maja 2009, o 19:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Doniczkowe ewolucje

Post »

W doniczce panuje już przedwiośnie, rośliny budzą się z zimowego snu. U mnie dzisiaj znów sypie śnieg i temperatura pod zerem.
Urzekło mnie zdjęcie lewizji. Za starannie dobrane stanowisko, odwdzięczyły się pięknym kwitnieniem.
Pozdrawiam Lidka "A niebo zostawmy im - aniołom i wróblom". Heinrich Heine
Moje wątki.
Moja działka cz.9
Miriam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3339
Od: 16 lip 2011, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Doniczkowe ewolucje

Post »

Cudowne masz te lewizje ;:oj Też zadbam o nie w ten sposób. Trytomy też nie mogę się dochować,zabezpieczyłam doniczkami,ale wyciągam przegniłe liście :(
A moim nasionkowym rarytasem jest Drzewko storczykowe :tan
Każdy człowiek potrzebuje stale nawet pewnej ilości trosk,cierpień lub biedy,tak jak okręt potrzebuje balastu,by płynąć prosto i równo.(Arthur Schopenhauer) Pozdrawiam Mirka
Mój ci On, Mój ci On cz.2,
Mój ci on cz. 3
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”