Kaktusy i sukulenty zimą.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jagoda_J
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 6 lis 2008, o 21:35
Lokalizacja: lubuskie/ Trzebiechów

Post »

jestem zielona jeśli chodzi o roślinki, wcześniej myślałam, że wystarczy je podlewać i przesadzać co jakiś czas a bteraz wiem że to błędne myślenie i w związku z tym ja też bym chciała wiedzieć jak te moje biedactwa przezimować (mówię tak o nich bo co przeczytam jakiś post to się dowiaduję że wszystko z nimi robię źle). nigdy moich kaktusów nie zimowałam ani w piwnicy, ani nawet w chłodniejszym pomieszczeniu, po prostu stały na parapecie tam gdzie zawsze stoją a teraz już wiem ze pewnie co niektóre będę musiała wynieść. pytanie tylko które i gdzie, czy do piwnicy, gdzie jest chłodno i ciemno (max 15st) czy do chłodniejszego pokoju na parapet okna wschodniego (bo aktualnie stoją na zachodnim ale w ciepłym pokoju). moje kaktusy to: Echinopsis oxygona lub eyriesii, Trichocereus pahanoi, Euphorbia trigona, Chamaecereus silvestrii (forma bezchlorofilowa), Gymnocalycium mihanowichii var. friedrichii (forma bazchlorofilowa), Espostoa lub Cleistocactus, Stenocereus pruinosus, Mammillaria elongata, Opuntia microdasys v. albispina, Austrocylindropuntia subulata forma monstruosa, CEREUS JAMACARU VAR.MONSTRUOSUS, Euprorbia lactea f. cristata, szczepiona, Ferocactus stainesii, Azurocereus.
z góry dziękuję za informacje
pozdrawiam
volumineux
500p
500p
Posty: 563
Od: 8 lut 2008, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

Ja się wtrące. Głównie to wystarczy mieć ziemię suchą na wiór i nie podlewać do marca. Ani kropli. jeśli zimowało się w ciemnościach, to cieniować przez 2-3 tygodnie.

A doczepię się do tego:
CEREUS JAMACARU VAR.MONSTRUOSUS
chyba nie var. bo var. to skrót od łacińskiego variegata, czyli gatunek
A monstrosa, to nie gatunek tylko forma, więc:
CEREUS JAMACARU FORMA MONSTROSA
No i jeszcze zapis łaciński formy monstrualnej ja spotkałem się już z trzema zapisami.
monstruosus, monstruos i monstrosa. Nie wiem czy jeden jesst poprawny, czy wszystkie, czy też żaden.
Awatar użytkownika
darekcn4
500p
500p
Posty: 783
Od: 19 wrz 2008, o 22:23
Lokalizacja: Kraśnik

Post »

Źle. var. trzeba zastąpić f.
kaktusy kaktusy kaktusy i jeszcze raz kaktusy :)
Awatar użytkownika
bayaga
500p
500p
Posty: 604
Od: 4 lis 2008, o 23:02
Lokalizacja: Konin

Post »

witam wszystkich :D
ja z takim głupim pytaniem .....
wiem ,że muszę przezimować moje kaktusiątka,nie mam jednak takiego miejsca które by im odpowiadało ze względu na temperaturę .Wymyśliłam ,że wystawię do korytarzyka w którym jest o wiele chlodniej niż w domu ,latalam z termometrem pokojowym ,kilka razy i wiem ,że jest ok.15 stopni ,przy dużych mrozach na dworze może być parę stopni mniej ,mam nadzieję ,że im nie zaszkodzi.....chodzi mi jednak o inną opcję
jednak czasem drzwi wejściowe się otwiera na moment ,bo ktoś wchodzi lub wychodzi z domu :D :D :D
wtedy będzie wpadać trochę zimniejszego powietrza....i tu powstaje pytanie
czy one że tak powiem mi sie nie zaziębią?tzn. czy je nie przemrożę?czy takie krótkotrwałe spadki temperatury im nie zaszkodzą?
Pozdrawiam Aga, świrus kwietnikus maksimus :P
Zielona chatka Baby Yagi
Zagroda Baby Yagi
Awatar użytkownika
darekcn4
500p
500p
Posty: 783
Od: 19 wrz 2008, o 22:23
Lokalizacja: Kraśnik

Post »

Raczej nie, bez obaw.
kaktusy kaktusy kaktusy i jeszcze raz kaktusy :)
Awatar użytkownika
bayaga
500p
500p
Posty: 604
Od: 4 lis 2008, o 23:02
Lokalizacja: Konin

Post »

darekcn4 pisze:Raczej nie, bez obaw.
bardzo dziękuję za szybką odpowiedz,powiem szczerze ....ulżylo mi :D jestem początkującą kaktusiarą ,ale nie zależy mi żeby tylko mieć ,ale żeby się rozwijać,tzn.żeby były zdrowe,pięknie rosly no a jakby jeszcze zakwitly :D ....pełnia szczęścia
Pozdrawiam Aga, świrus kwietnikus maksimus :P
Zielona chatka Baby Yagi
Zagroda Baby Yagi
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Tak, rzeczywiście kaktusy czasem potrafią ładnie zakwitnąć.
ObrazekObrazek
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
carol1
500p
500p
Posty: 586
Od: 4 cze 2008, o 20:31
Lokalizacja: Knurów

Post »

Dużo się tutaj dowiedziałem :) jednak jestem ciekawy jak zimować żywe kamienie, podpowiecie mi? Moje kaktusy są już przesuszone i już niedługo trafią na miejsce spoczynku zimowego u cioci (nic mi nie wiadomo o tym, że straciła kiedyś jakiegoś kaktusa, więc mam nadzieje, że się wszystko uda, a potem ładnie zakwitną :) ) Mam jeszcze kłopot z opuncją, kupiłem ją w czwartek, jest w jakiejś dziwnej ziemi torfowej, tutaj przeczytałem że opuncja potrzeuje dużej donicy, ale czy moge ją teraz przesadzić i zimować? poza tym czy opuncja potrzebuje też niższej temperatury?

Proszę was o pomoc z opuncją i żywymi kamieniami :) z góry dziękuję :)
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Litopsy jak kaktusy - temperatura ok. 10*C i zupełnie sucho. Oczywiście możliwie jasno.
Opuncję możesz teraz przesadzić, ale do zupełnie suchego podłoża. Temperatura zimowania podobnie jak innych kaktusów ok. 8-12*C. Nie nastawiałbym się za bardzo na kwiaty u opuncji. One kwitną niechętnie. Jedyna opuncja, która kwitnie bez większych problemów w mieszkaniu dość dużymi, żółtymi kwiatami to Opuntia vulgaris.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
carol1
500p
500p
Posty: 586
Od: 4 cze 2008, o 20:31
Lokalizacja: Knurów

Post »

Dziękuję bardzo :)
Awatar użytkownika
carol1
500p
500p
Posty: 586
Od: 4 cze 2008, o 20:31
Lokalizacja: Knurów

Post »

Mam jeszcze pytanie, bo dostałem kaktusa :) Szczepione kaktusy należy zimą traktować, tak jak zwykłe kaktusy?
No i jeszcze jedno pytanie :) Moja opuncja rośnie (pojawiły się nowe człony i rosną, ja ją przesadziłem tak jak mi piradzono na forum i teraz pytanie czy w takim wypadku mam opuncje zimować w chłodzie ?
Awatar użytkownika
darekcn4
500p
500p
Posty: 783
Od: 19 wrz 2008, o 22:23
Lokalizacja: Kraśnik

Post »

Ja szczepione bezchlorofilowce zostawiłem w domu na parapecie.
kaktusy kaktusy kaktusy i jeszcze raz kaktusy :)
volumineux
500p
500p
Posty: 563
Od: 8 lut 2008, o 14:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

darekcn4 pisze:Źle. var. trzeba zastąpić f.
Nie źle, tylko dobrze, bo właśnie to samo wytłumaczyłem, więc czemu powtarzasz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”