Bluszcz pospolity (Hedera helix ) w ogrodzie

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Kai2000
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 18 lip 2012, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak sprawić, aby bluszcz zarósł ogromną ścianę?

Post »

Jeżeli chcesz, aby bluszcz pospolity pokrył Ci całą i niemałą ścianę, to musisz się uzbroić w cierpliwość.... tak 10-15 lat. Mam go u siebie ponad 20 lat i mniej więcej znam jego możliwości
pozdrawiam Grzegorz
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jak sprawić, aby bluszcz zarósł ogromną ścianę?

Post »

Z tym bluszczem to jest i tak i nie.
Jeśli pod sadzone sadzonki da się odpowiednią dla niego ziemię, to potrafi mieć w ciągu sezonu metrowe przyrosty.
Lubi ziemie żyzne, próchniczne, wilgotne i o odczynie zasadowym.

Jednak aby efekt był szybszy najlepiej co 0,5- 1 metr posadzić sadzonki.


W ostre zimy może podmarzać.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jak sprawić, aby bluszcz zarósł ogromną ścianę?

Post »

Ja bym obstawiała winobluszcz trójklapowy. Co prawda nie jest zimozielony, ale rośnie baaardzo szybko, a w zimie też oczy cieszy pajęczyna jego gałęzi i wąsów poprzyczepianych do ściany.
Nie mam cierpliwości do bluszczu.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1185
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Jak sprawić, aby bluszcz zarósł ogromną ścianę?

Post »

Chyba trochę demonizujecie z tym czasem potrzebnym na rozrośnięcie się bluszczu :wink: Jeśli dobrze przygotuje się glebę i sadzonki są w porządku, to on po dwóch latach zaczyna się rozpędzać w widoczny sposób. Czas naprawdę szybko mija :D Mam całą ścianę domu w bluszczu, mieszkam tu od dwudziestu lat i jak sięgnę pamięcią, mąż zawsze jęczy, że niepotrzebnie sadziłam i biega z sekatorem ;:170
Idealnym nawozem dla bluszczu pospolitego jest serwatka, przetestowane :D
Jacek-J129
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 21 kwie 2014, o 23:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Smoszew Wielkopolska

Re: Jak sprawić, aby bluszcz zarósł ogromną ścianę?

Post »

Witam i również podłączam się do pytania :).

2 lata temu posadziłem też jakiś tam bluszcz który dostałem, chcę aby obrósł mi płot betonowy. Niestety przez te 2 lata bluszcz coś na moje oko kiepsko rośnie. Liście się kurczą, a w to miejsce odrastają nowe. Czy tak powinno być ?.
Głowa pełna pomysłów . . .
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Jak sprawić, aby bluszcz zarósł ogromną ścianę?

Post »

Bluszcz ma też różne odmiany ,sama mam dwie,jeden ma mniejsze listki ,drugi ma wielkie (jak na bluszcz) liście ,potwierdzam że rośnie wolno ,jutro zrobię zdjęcie jak wygląda bluszcz pięcioletni , dlatego zasadziłam razem z winobluszczem pieciolistkowym (błąd ,lepszy byłby trojklapowy )przez lato,i jesień wygląda pięknie ,u mnie rośnie na marnej piaszczyste ziemi ,nie nawożę .proponuje też zobaczyć hortensje pnąca lub przywarkę japońską ( jest o białych i różowych kwiatach .Ale nie nadają się za na południowe ściany

-- Pn 12 maja 2014 20:20 --

Bluszcz ma też różne odmiany ,sama mam dwie,jeden ma mniejsze listki ,drugi ma wielkie (jak na bluszcz) liście ,potwierdzam że rośnie wolno ,jutro zrobię zdjęcie jak wygląda bluszcz pięcioletni , dlatego zasadziłam razem z winobluszczem pieciolistkowym (błąd ,lepszy byłby trojklapowy )przez lato,i jesień wygląda pięknie ,u mnie rośnie na marnej piaszczyste ziemi ,nie nawożę .proponuje też zobaczyć hortensje pnąca lub przywarkę japońską ( jest o białych i różowych kwiatach .Ale nie nadają się za na południowe ściany

-- Pn 12 maja 2014 20:23 --
Jacek-J129 pisze:Witam i również podłączam się do pytania :).

2 lata temu posadziłem też jakiś tam bluszcz który dostałem, chcę aby obrósł mi płot betonowy. Niestety przez te 2 lata bluszcz coś na moje oko kiepsko rośnie. Liście się kurczą, a w to miejsce odrastają nowe. Czy tak powinno być ?.
Bluszcz też łapie choroby i szkodniki .
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak sprawić, aby bluszcz zarósł ogromną ścianę?

Post »

Ja mam też obrośnięty płot betonowy, jedna część ma ok.5 lat, druga 3 lata (wcześniej rósł winobluszcz pięciolistkowy).Ta starsza jest już obrośnięta szczelnie, sadziłam sadzonki co metr ( odm. Thorndale) blisko metrowej długości i przywiązywałam do krat metalowych.To prawda dość szybko rośnie pod warunkiem, że ma wilgotną żyzną glebę i nie ma konkurencji korzeni drzew.U mnie ma takie warunki, teraz wypuszcza wielkie liście, aż się dziwię, że zwykły bluszcz może takie mieć.
Prawie co roku atakują mszyce młode przyrosty, również choroby choroby grzybowe, plamistości liści go nie omijają.
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1185
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Jak sprawić, aby bluszcz zarósł ogromną ścianę?

Post »

selli7 pisze: teraz wypuszcza wielkie liście, aż się dziwię, że zwykły bluszcz może takie mieć.
Prawie co roku atakują mszyce młode przyrosty, również choroby choroby grzybowe, plamistości liści go nie omijają.
Bluszcz ma dwa rodzaje liści (heterofilia), występowanie tych drugich, większych świadczy o dojrzałości rośliny i może zwiastować zbliżającą się gotowość do kwitnienia. Co do chorób, wydaje mi się, że im bluszcz bardziej pospolity, tym mniej podatny, mszyce faktycznie na nowych przyrostach bywają ale jakichś specjalnych szkód nie robią.
Postaram się jutro wstawić zdjęcie mojego, jeżeli przestanie wreszcie lać :twisted:
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak sprawić, aby bluszcz zarósł ogromną ścianę?

Post »

Wszystko zależne jest od gęstości posadzenia, gleby, słońca etc. Jak byle jak i byle gdzie w ciężkich warunkach to zarówno hedera helix ( pospolity ) jak i winobluszcz pięciolistkowy rosną BARDZO WOLNO. Potem ten drugi w drugim, trzecim roku rusza trochę.
Gęsto w dobrą ziemię i woda. Oraz potem nawozy najlepiej szybko-działające. Jako, że obie te rośliny są pospolite to można sobie narobić samemu sadzonek.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jak sprawić, aby bluszcz zarósł ogromną ścianę?

Post »

Z dziko rosnącego pod dębem i sosnami bluszczu pospolitego, z normalnej wielkości liśćmi, porobiłam sadzonki. Jedną wsadziłam pod ogromnym jałowcem, którego gałęzie układają się poziomo od wysokości ok.pól metra. Ten bluszcz rośnie wolno jakieś 2 lata, ale ma liście wielkości dłoni. Nie podlewam i nie nawożę.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Jak sprawić, aby bluszcz zarósł ogromną ścianę?

Post »

Mój bluszcz w zeszłym roku pełne
Obrazek
Podejrzewam że wydał owoce w akcie rozpaczy że właściciele zapominali go podlewać ,a rośnie pod zadaszeniem
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1185
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Jak sprawić, aby bluszcz zarósł ogromną ścianę?

Post »

Przepraszam za jakość zdjęć ale w tej wilgoci aparat też głupieje :wink:
tu pedy z owocami(trzeba wytężyć wzrok :wink: )
Obrazek
widok ogólny
Obrazek
Awatar użytkownika
slawcioo
100p
100p
Posty: 152
Od: 28 maja 2011, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Bluszcz pospolity ( Hedera helix )

Post »

Witam, bardzo proszę o pomoc, identyfikację.
Pozdrawiam

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”