Zakładamy ogród warzywny Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Wszystkie kapustne, fasolę karłową, seler, pory, ogórki, sałaty, a punktowo: cukinię, dynię, słonecznik, fasolę tyczną.
lolek1990
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 23 lip 2013, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Posłowice

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Dziękuję forumowicz ;:180 A ogórki można nawieźć rzędowo jak będą na płasko sadzone?
O sadzonych na sznurkach to pamiętam, że czytałem, że polecałeś.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Słabo szukałeś :D bo ja to już pisałem właśnie w wątku o nawożeniu rzędowym
forumowicz pisze:


Redliny sobie każdy robi tak wysokie jak mu pasują ale musi to korespondować z jakością gleby i jej wilgotnością. Na mokrej lub ciężkiej glebie- wyższe, na lżejszej i suchszej- niższe a na suchej glebie i przepuszczalnej- na płask.

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=126
lolek1990
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 23 lip 2013, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Posłowice

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Dzięki :oops: jak widać muszę jeszcze raz wszystko przejrzeć i pewnie nie jeden bo ciagle coś mi umyka. Wiem, że coś czytałem i że gdzieś widziałem tu na forum jakąś informację, ale z poszukaniem później mi nie zawsze wychodzi :wink:
pa-ni
100p
100p
Posty: 137
Od: 27 sty 2014, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

lolek1990 , każdy tak ma , powoli trzeba czytać i notować , bo się od nadmiaru wiadomości zapomina wszystko , a nasz forumowicz , zna odpowiedz na wszystko co nas nurtuje przy uprawie warzyw i nie tylko ;:180
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Miałem kłopoty ze skanerem.Co prawda forumowicz już zamieścił ale pewnie nic się nie stanie jak ktoś sobie utrwali w głowie rysunek:
Obrazek na glebach podmokłych i kwaśnych zalecane jest jednoczesne wapnowanie.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Roboty - masa, a po wyciągnięciu martwicy nic nie chce rosnąć a tu każdy marzy o plonach. Lata pracy i nieraz będą odciski na rąsiach
Rumianka
500p
500p
Posty: 510
Od: 31 paź 2011, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

U nas sprawdziło się przykrycie czarną folią zaperzonej części działki . Tylko najpierw trzeba solidnie podlać ziemię. Można też przykrywać ziemię kartonami, chodzi oto, żeby nie było dostępu światła do perzu.
Pozdrawiam , Bożenka.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

:lol: może nie jest tak źle, chyba najtrudniejszy jest pierwszy rok potem już z górki jeśli sukcesywnie dbamy o glebę. Ja mam ziemię gliniastą i jeszcze na lekkiej skarpie. W pierwszym roku po zakupie działki myślałam, że przekopywać będę młotem pneumatycznym ;:oj lub wypalać cegłę. Ponoć okoliczni kiedyś tak robili. W pierwszym roku rozluźniałam glebę torfem, dolomitem, popiołem i wszelaką roślinnością. Przekopuję co roku jesienią i wiosną z tym ,że jesienią na 2 szpachle i na dół kurzeniec i wszelakie liście a wiosną na 1 szpadel i przesypuję na powierzchni kompostownikiem.Efekty mojej pracy widzę bo ziemia jest rozluźniona i nie stwarza problemu przy przekopywaniu. Plony - w miarę dobre o ile korzeniowe nie pójdą w natkę ;:173 W moim przypadku uważam ,że przekopanie jesienią na 2 szpachle i obrócenie gleby jest dobre. Dłuższych jarzyn korzeniowych nie hoduję.


:roll: hmm, kartony - czy ja wiem. Na słońcu wysychają i wyginają się, wiatr lubi je poukładać po swojemu. Z czasem to na powierzchni jest ,,maras".
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Rumianka, a jak długo to trwa? Czy potrzeba całego sezonu, aby pozbyć się perzu przy użyciu kartonów?

Jolek, ja też mam gliniastą ziemię, nawet i ilastą gdzieniegdzie :roll: Rozluźniam glebę piaskiem i kompostem, przekopuję, na jesieni zostawiam w ostrej skibie, na wiosnę przed siewem jeszcze raz przekopuję, powoli zaczyna być lepiej - chociaż na jesieni teraz nic nie przekopaliśmy, ogródka rok temu prawie nie uprawialiśmy, więc cały ogródek mam znowu w perzu :roll: Powoli zastanawiam się nad tą permakulturą, aby nie trzeba było ogródka non stop przekopywać :) Oj.. plecki odetchnęłyby z ulgą ;:224
barjed5251
200p
200p
Posty: 219
Od: 12 lut 2013, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Na równi i do Łomży i do Ostrołęki.

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Dobrze rozłożyć na zaperzone miejsce jakiś stary dywan,grubszy koc,jakąś dere,wiatr nie zdmuchnie ,a potem tylko przekopanie i wybieranie ,bo niestety korzenie tym sposobem nie zginą tylko łatwiej jest kopać i ich wybierać.Może to sposób nie za bardzo estetyczny,ale gdy inaczej nie da rady... ;:131
Kwiat zyje,kocha i przemawia cudownym językiem.
(Peter Rosegger )
Z pozdrowieniami BARBARA
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Jeśli już stosować dywany to tylko te ,,filcowe". Z tych przędzonych czy klejonych to tylko człek narobi się ze śmieciami po nich. Przez nie też wschodzą chwasty i niestety jak je wyrywamy to wyrywamy też przędzę. Nadają się za to do czasowego okrycia kompostownika. Mam je wkopane poniżej szpadla w miejsce gdzie co roku uprawiam fasole pnącą. W czasie suszy nie pozwala zbyt szybko przeschnąć ziemi.

Ja jednak polecam czarną agrotkaninę. Jednorazowy wydatek na długie lata a jak bardzo pomocne przeciw chwastom.
del999
50p
50p
Posty: 95
Od: 12 lut 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Byłem dzisiaj na działce, aby wkopać drzewko i okazało się, że ziemia tam jest tak gliniasta i mokra, że aż chlupie przy wykopywaniu. Tak więc obawiam się, że nie przekopię tego areału wg regulówki. Może gdyby grunt był nieco suchszy, lub gdybym miał do wykorzystania koparkę :) Będę więc odwracał darń na jak największą głębokość. Potem jak dni zrobią się cieplejsze to nakryję to agrowłokniną lub czarną folią a za jakiś czas nawiozę kurzeńcem. Zauważyłem jeszcze, że za altaną po poprzednim właścicielu jest całkiem dużo kompustu (głównie przegnita wysoka trawa), więc może i go wykorzystam.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”