Zakładamy ogród warzywny Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
del999
50p
50p
Posty: 95
Od: 12 lut 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

kaLo pisze:del999 można zastosować tzw.holendrowanie.Jest to sposób głębokiego przekopywania ziemi z jednoczesnym przemieszaniem warstw.Dzięki temu nawet uporczywe chwasty trwałe giną bez chemii.Niestety "trza się narobić".
To też jest dobry pomysł i myślę, że część działki przerobię właśnie w ten sposób - na ile tylko starczy mi sił. Głównie chodzi o to, aby obyło się bez chemii ponieważ pierwsze plony chciałbym mieć jeszcze w tym roku (i aby nie były toksyczne przy tym :)).
pa-ni
100p
100p
Posty: 137
Od: 27 sty 2014, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

To każdy wie , swoje warzywa są najcenniejsze , wysiłek jest duży , lecz wiesz co jesz .....a od przekopywania to lepiej się spać będzie , wszystko na plus ....traktor jak wjedzie w pole jest szybko , gleba jest zbita po nim , a ręcznie przekopana pulchniejsza , chwasty się wyciągnie ....
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Sorry ,pomyliłem nazwy,chodziło mi o regulówkę(przekopanie na 3 szpadle z przemieszaniem warstw).Holendrowanie-2 szpadle bez przemieszania.Wieczorem zamieszczę shematy.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Tak to wygląda o czym mówił KaLo

Obrazek

Nie można tego zabiegu robić bezkrytycznie. To ma sens na ciężkiej zlewnej glebie. Oznacza to przekopanie w głąb na jakieś 60 cm. Wierzchnia warstwa darni musi się znaleźć na dnie bruzdy, bo inaczej chwasty będą znów wyrastać . Jeśli więc warstwa urodzajna ma tylko w granicach 20 cm będzie,to oznaczać wyciąganie na wierzch martwicy, co wskazane nie jest.

Nasz forumowicz więc musi się sam dobrze zastanowić, by nie robić czegoś na darmo i bez sensu
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Dokładnie wg schematu forumowicz przygotowywany był u mnie warzywnik w miejscu trawnika... A ziemię mam ciężką, oj ciężką, tłustą i mokrą (właściwie podmokłą ;:306) Mój M miał darmową siłownię :)
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Sylwia

U Ciebie chyba było to troszkę inaczej niż na schemacie . Regulówka ma na celu napowietrzenie gleby natomiast tu trzeba zamienić miejscami warstwy. Wierzchnia warstwa ma iść w dół a z dołu na wierzch dlatego, że samo tylko obrócenie warstwy wierzchniej nie zastopuje wzrostu chwastów. Warstwa urodzajna musi więc mieć co najmniej 40 cm.
Jeśli warstwa urodzajna ma tylko 20 cm to na prawdę jest problem. Wtedy tylko skosić trawę i glebogryzarka.
Awatar użytkownika
Dziunia87
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1578
Od: 8 sty 2013, o 09:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Tzn. generalnie było tak,że zdartą z wierzchu darń wrzucaliśmy na dno po 2 kolejnych sztychach. Było tym bardziej ciężkie, że druga sztycha przyssywała się do chlupiącego już pod spodem błota :;230

Warzywnik nadal nie jest ukończony,bo mój zamysł jego kształtu i areału był grubo przesadzony :oops: no ale cóż któż mógł wtedy to wiedzić :) W sumie to jeszcze jedna grządka została do zrobienia w nadchodzącym sezonie....
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Ja mam też teren mokry i co roku stosuje nawożenie melioracyjne. Przekopuję na 2 sztychy a na spodzie umieszczam warstwę liści, których co roku mam pod dostatkiem. One się wolno rozkładają. W rezultacie co roku gleba wzbogaca się o próchnicę a jednocześnie podnosi się nieco jej poziom i pogrubia się warstwa urodzajna.
lolek1990
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 23 lip 2013, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Posłowice

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

A co najlepiej zrobić teraz na wiosne na poletku które nie bylo kilka lat uprawiane? :oops: Była tam do tego roku trawa i perz, pozbyłem się tego jesienią. Jest piaszczyście i trzeba będzie chyba dużo podlewać bo jak kopałem to ziemia mi się osypywała z darni choć było wilgotno. A teraz chciałbym tam posadzić głównie pomidory, papryki i troche innych warzyw. Tylko nie wiem co da radę :roll:
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

A co masz do nawożenia ?
lolek1990
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 23 lip 2013, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Posłowice

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Moge mieć dużo obornika bydlęcego i kurzego :) Świński też, ale podobno nie jest dobry. To prawda?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

Proponuję nastawić się na te warzywa, które można nawozić rzędowo. Lepszy będzie obornik bydlęcy, jest słabszy od kurzeńca, więc można go wprowadzić więcej . Tym samym więcej wprowadzi się materii organicznej.
lolek1990
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 23 lip 2013, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Posłowice

Re: Zakładamy ogród warzywny...

Post »

czytałem o nawożeniu rzędowym :) pomidory i papryki wiem że można tak nawozić. Jakie jeszcze warzywa?
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”